Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inceputuri
#21
Salut,



In 22 Aug 2015 am facut o verificare mai amanuntita la familiile de albine si am constatat:

- la familiile la care am reusit sa fac inversarea corpurilor, albinele au purtat mierea sus, unele in corpul 3 cu puiet, altele in corpul 4, dar nici una dintre ele nu a ouat corpul 1 <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.png' class='bbc_emoticon' alt='Sad' /> , ceva nu a mers bine

- majoritatea familiilor au redus ouatul la cateva rame dintr-un corp

- rezervele sunt ok, suficiente, mai ales daca voi reduce

- deobicei corpul de jos este gol



Sebi
Reply
#22
Salut,



Nici la mine nu au coborat cu cuibul in corpul 3 devenit 1 din iunie....parerea mea , cel putin in cazul meu, e urmatoarea: aceast translatie a cuibului se face daca cel tarziu pana la sfarsitul lui iunie se umple cu miere si corpul 4 de stransura si corpul de sus al cuibului. Anul acesta in zona mea a fost mult mai bun decat 2014, 2013...practic nici nu se poate compara....dar , ale mele fiind in staionar n-au beneficiat de un cules mare incepand cu iulie...dupa salcam au umplut un cat cu miere dar corpul de sus al cuibului avea doar coronite si miere in ramele laterale...eu sunt de parere ca fata de tragedia anului trecut acum e ff bine...cu siguranta vor fi si ani cand AXA va fi utilizata in intregime <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />
Reply
#23
Salut Sebi!



Sambata am fost la Baia Mare, am participat la un curs de perfectionare. M-a surprins faptul ca in apropierea orasului am vazut ff multi corcodusi in floare....insa era un frig de crepa sacoul pe mine, cand ieseam cu fumatorii la o poveste. In rest aveti un oras minunat... si un primar de nota 10! <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />
Reply
#24
Salut, In zona noastra pomii fructiferi au inflorit si chiar s-au suprapus, ciresii sunt infloriti dar si merii, inainte fiind decalate momentele, in ritmul acesta va fi inflorit salcamul in 2 saptamani! Polenul este prezent abundent in stup, chiar unele rame din cuib s-au blocat! Unele familii, prin dezvoltarea accelerata e posibil sa roiasca pana la salcam, ma gandesc sa le i-au cate o rma de puiet si sa le ajut pe cele ramase in urma. Azi voi verifica si adauga a III a etapa de rame goale la construit faguri naturali. Majoritatea fagurilor inca sunt cu celule de trantori, sper sa fie si de albine pt culesul de salcam.
Reply
#25
Salut! salcamul in 2 saptamani? cred ca va mai dura putin...dar cu siguranta va inflori mai repede ca anul trecut. Mugurii de floare au in jur de 1- 1.5 cm in zona mea. Incearca sa le dai spatiu pentru dezvoltare pentru a preintampina frigurile roitului.
Reply
#26
[quote name='Ola Ioan' timestamp='1460922507' post='1487']

Salut! salcamul in 2 saptamani? cred ca va mai dura putin...dar cu siguranta va inflori mai repede ca anul trecut. Mugurii de floare au in jur de 1- 1.5 cm in zona mea. Incearca sa le dai spatiu pentru dezvoltare pentru a preintampina frigurile roitului.

[/quote]



Salut,



Pana la urma vom vedea cand va inflorii salcamul <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' /> .

La unele familii, cele cu corpul 2 cu puiet, am facut impartirea 4 sus si 4 jos; pe parcurs am mai coborat rama cu puiet si mutat sus rama goala/pus rama pt fagure natural.

Unele familii au inceput dezvoltarea in primavara de jos in sus...

Polenul a fost destul de mult, s-au blocat 1 - 2 rame in cuib, nu stiu in acest caz cum se procedeaza, daca matca isi opreste ouatul la ramele cu polen, unele pare sa o fi depasit, altele nu ? Eu am mutat in unele cazuri rama cu polen mai la margine.

Am mai constatat ca si anul acesta au construit rame cu celule de trantori, desi aveau de anul trecut. Oare nu va afecta pana la urma culesul, ca anul nu prea a fost albina culegatoare la salcam ?!

Inca nu am vazut botci de roire, doar la o familie o botca, matca fiind din 2013.



Sebi
Reply
#27
Surprize in 14 Aprilie <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' /> <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />


Attached Files
.jpg   IMG_4845.JPG (Size: 199.9 KB / Downloads: 1)
.jpg   IMG_4851.JPG (Size: 289.07 KB / Downloads: 1)
Reply
#28
Salut! Faguri cu celule de trantori vor creste an de an daca nu au suficiente celule in zona activa a cuibului. La mine anul trecut o colonie care avea cuibul pe 2 corpuri cu faguri naturali si destul de multe celule de trantori si chiar si trantori multi, cand am facut acea aranjare in T au mai construit faguri intregi cu trantori, cu toate ca matca cobora pana jos si insamanta fagurii mai vechi cu trantori. Lasa fagurele cu trantori cat mai aproape de zona activa pentru a fi insamantata, Chiar si asa eu zic ca pana la salcam sa lasi fagurii naturali si acolo unde mai ai de facut dezvoltare baga foite.



Pana luni seara, 18.04., a fost o perioada mirifica pe la mine si cred ca cam peste tot, nectar si polen din abundenta. Nu te speria de ramele cu polen/pastura.In primele 5 zile de viata albina tanara trebuie sa consume foarte multa proteina pentru a deveni o doica ok, pentru a deveni o ALBINA completa. La mine unele colonii pe dadant in 10 aprilie aveau langa puiet rama intreaga cu pastura. Intr-o saptamana puietul care a eclozat a devorat intre 50%- 70% din acea pastura, iar matcile au si pontat acele celule. La fel se intampla si pe ME. Mai ales acum ca vremea s-a racit putin si se anunta ploi si de duminica incolo, vei fi surprins sa vezi cata pastura vor consuma.
Reply
#29
Salut,



In zona noastra salcamul a cam trecut, au fost momente inainte, cand au ramas fara hrana, au redus masiv ponta, iar la salcam, majoritatea doar si-au refacut proviziile depunand nectarul in cuib. Am impresia, pe langa vreme si schimbarile climatice, ca pe sitemul acesta albinele nu reusesc sa se dezvolte suficient sa valorifice salcamul si anul trecut a fost la fel... + maturarea nectarului este prea lunga. Dadantii prin imapchetarea de primavara si cu subarul pus mai bine se dezvolta si chiar daca mai si roiesc; in plus mai se schimba matcile.



Sebi
Reply
#30
Eu asi zice s-a renunti la matca batrana. Lasa in fiecare corp cate 2 botci, sa iasa matcile si s-a se imperecheze. Verifici cu fagurele graitor .Apoi faci miscarea.

Matca batrana care a roit iti va da trantori multi pe faguri. Tu a-i nevoie de matcile tinere in amandoua coprurile. Asta e o metoda rapida de trecere la faguri naturali, pe care Ciprian nu a puso in carte da mia ziso mie odata.fao fara rezerve si apoi vin-o cu poze. Functioneaza .
Reply
#31
Salut.



In 18.06.2016 am fost si am verificat famillile de albine pt a determina daca se poate face dezvoltarea pe axa de sus in jos (cu metoda doua jos) si am constat ca in C1 erau in medie 2 - 3 rame de puiet, restul blocate de pastura si in C2 5 rame n medie de puiet; constatand asta mi-am zis sa astept o saptamana.



In 25.06.2016 situatia era mai buna, dar inca in refacere, doar 2 fam au avut 5 rame cu puiet in C1, la acestea am adaugat un corp cu rame construite sub primul corp de puiet, din care am coborat 2 rame cu puiet; in C2 in mijloc am pus si o rama goala pt a fi construita cu fagure natural; desi ma-ndoiesc ca o vor construi, secretia de nectar a ajuns la nivel minim dupa salcam, nefiind tei in zona mea, decat mure, faneata....



Citind si recitind cartea , am remarcat ca nu prea sunt procedee pt cei in faza intermediara de trecere pe faguri naturali, cum sunt eu (cu maxim 8 rame in al 2 lea an ). Cum ar tr sa procedez mai departe, sa astept pana se va popula si C1 mai bine, cu 6 rame de puiet (desi dupa cum spuneam nu prea este secretie de nectar); Se poate incerca metoda in T sau Doua jos si fara a avea toti fagurii naturali si completand cu rame construite goale?



Multumesc,



Sebi
Reply
#32
De la aceasta data mai ales cand nu e cules, nu se mai face nici o dezvoltare. II pui un cat deasupra, si lasi colonia sa se dezvolte singura in ritmul ei. daca mai baga miere in cat bine, daca nu, iara bine. cel putin isi va consolida corpul 2 de iernare cu miere si pastura, si va ierna ca o colonie standard.
Reply
#33
[quote name='Maximus' timestamp='1467384716' post='1556']

De la aceasta data mai ales cand nu e cules, nu se mai face nici o dezvoltare. II pui un cat deasupra, si lasi colonia sa se dezvolte singura in ritmul ei. daca mai baga miere in cat bine, daca nu, iara bine. cel putin isi va consolida corpul 2 de iernare cu miere si pastura, si va ierna ca o colonie standard.

[/quote]



Dar cand, pana la urma ar fi cel mai bun moment de aplicare a metodelor de dezvoltare, ca dupa salcam eu deobicei constat corpul 1 care era cu puiet, blocat cu pastura si doar dupa mai multe sapt matca revine pe toate ramele cu oua, iar in primavara devreme, cum ar fi inainte de salcam destul de greu le aduc sa aiba doua corpuri cu puiet, la majoritatea nu reusesc si de aceea, acele familii nu pun mai nimic in cat (corpul 3) si nici nu scot de la ele miere?



Multumesc,



Sebi
Reply
#34
aceasta situatie cu blocarea cuibului cu polen este tranzitorie, nu ai nici o treaba.asa cum ai spus, se regleaza singura, probabil este in acea perioada un aport mai mare de polen.



daca nu reusesti sa le aduci pe 2 corpuri de puiet la salcam, ori nu ai o vatra melifera, ori nu faci ceva bine, ori ai matci care nu ponteaza cum trebuie, ori pur si simplu trebuie sa le schimbi locul. sunt locuri care au energii telurice negative, si stupii nu se dezvolta. daca ii muti cativa m mai incolo isi dau drumu la viata.



din cate am vazut ai trecut pe faguri naturali deja, si esti doar in primul an.eu ti-as recomanda sa lucrezi pe artificiali macar 2-3 ani, timp in care sa cladesti cu metodele simple , sporadic, cativa faguri naturali/sezon, si apoi sa-ti dai drumu incet pe naturali.

metoda cea mai simpla si rapida de dezvoltare in primavara este- daca ai macar un corp cu puiet- 2 sus si 1 jos. daca aici nu ai rezultate, vatra sau locul e de vina( presupunand ca matcile sunt tinere si nu de salvare). colonia de albine se dezvolta atunci cand exista cules in natura. cand nu exista, stagneaza.
Reply
#35
[quote name='Maximus' timestamp='1467816652' post='1558']

aceasta situatie cu blocarea cuibului cu polen este tranzitorie, nu ai nici o treaba.asa cum ai spus, se regleaza singura, probabil este in acea perioada un aport mai mare de polen.



daca nu reusesti sa le aduci pe 2 corpuri de puiet la salcam, ori nu ai o vatra melifera, ori nu faci ceva bine, ori ai matci care nu ponteaza cum trebuie, ori pur si simplu trebuie sa le schimbi locul. sunt locuri care au energii telurice negative, si stupii nu se dezvolta. daca ii muti cativa m mai incolo isi dau drumu la viata.



din cate am vazut ai trecut pe faguri naturali deja, si esti doar in primul an.eu ti-as recomanda sa lucrezi pe artificiali macar 2-3 ani, timp in care sa cladesti cu metodele simple , sporadic, cativa faguri naturali/sezon, si apoi sa-ti dai drumu incet pe naturali.

metoda cea mai simpla si rapida de dezvoltare in primavara este- daca ai macar un corp cu puiet- 2 sus si 1 jos. daca aici nu ai rezultate, vatra sau locul e de vina( presupunand ca matcile sunt tinere si nu de salvare). colonia de albine se dezvolta atunci cand exista cules in natura. cand nu exista, stagneaza.

[/quote]



Deci, sa inteleg, la impartirea corpului in 2 in cazul metodei T nu conteaza daca mai multe rame sunt blocate cu pastura si sunt 2 - 3 rame cu puiet ?!



Nu cred ca e problema de vatra primavara, din 2009 sunt acolo si in sistemul conventional, cu stupi dadant, faguri artificiali, impachetaje primavara si inchis subarul sub sita dupa primul zbor, nu am avut probleme de dezvoltare, din contra ele se prea inmulteau si porneau sa roiasca inainte de a le duce la salcam! In sistemul nou doar unele reusesc sa tina pasul si mai nici una nu roieste (desi genetic unele erau predispuse).



ma gandesc la urmatoarele motive:

- poate ca le introduc rame prea devreme si ele inca nu sunt pregatite si sunt mult mai aerisite cu sita permanent deschisa si doar cu folie deasupra

- din cauza ca nu mai roiesc (din 2015 am schimbat sistemul) am si matci mai batrane adica 2014 (pana acum o luna am avut 2 matci din 2013) am vrut sa le pastrez pe unele pt ca s-au dovedit productive dar nu s-au intinerit singure; o matca formata in 2014, din 2015 intrand pe productie este considerata batrana pt 2016?

- la salcam locul este ok/productiv (am un prieten cu care ma duc si el strange miere an de an) dar dupa salcam nu am gasit loc foarte potrivit, productiv pt ele <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.png' class='bbc_emoticon' alt='Sad' />



Anul trecut am cladit 5 faguri naturali/fam (maxim) dupa care am mers pe faguri artificiali; anul acesta am cladit 3 faguri naturali/fam (a fost un inceput de an cu o incalzire a temp accelerata dupa care o racire brusca si un gol de cules pana la salcam! nu stiu, dar nu cred ca am exagerat si am vazut ca deocamdata doar primavara construiesc. Metoda folosita 2 sus 1 jos.



Multumesc,



Sebi
Reply
#36
Salut! Interesanta informatia cu enrgiile negative. se reflecta acest lucru si asupra inmultirii paduchilor? Am o colonie care eset aproximativ pe acelasi loc in care era o alta colonie in 2014 pe acea vatra. Si colonia din 2014 si cea de acum parca aduna toti paduchii din lume. Mi se parea ciudat, sa fie explicatia cea cu energia locului respectiv?
Reply
#37
daca doar primavara construiesc, atunci inseamna ca nu ai cules dupa salcam si nu se dezvolta mai departe. trebuie sa le cauti o alta vatra, cu un cules permanent. iar in legatura cu dezvoltarea, tu singur poti sa stii ce ai facut si ce nu, ai tiparele dupa care trebuie sa mergi, urmeaza-le.

la coloniile care nu tin pasul pe sistem schimba-le matca si/sau locul . despre calitatea matcilor se poate discutala nesfarsit, pot fi bune si la 3 ani, si mai putin bune la 1 an. Depinde de multi factori.



Ola, treaba cu energiile telurice are mai multe implicatii . nu au o actiune directa pe varooza ci pe capacitatea naturala de rezistenta a albinelor. coloniile nu lucreaza cum trebuie, sunt incetinite, nu se dezvolta. matcile se plimba lent pe faguri, depun oua rar. indirect se inmultesc paduchii. schimbarea locului reabiliteaza situatia.
Reply
#38
[quote name='Maximus' timestamp='1467967723' post='1562']

daca doar primavara construiesc, atunci inseamna ca nu ai cules dupa salcam si nu se dezvolta mai departe. trebuie sa le cauti o alta vatra, cu un cules permanent. iar in legatura cu dezvoltarea, tu singur poti sa stii ce ai facut si ce nu, ai tiparele dupa care trebuie sa mergi, urmeaza-le.

la coloniile care nu tin pasul pe sistem schimba-le matca si/sau locul . despre calitatea matcilor se poate discutala nesfarsit, pot fi bune si la 3 ani, si mai putin bune la 1 an. Depinde de multi factori.



Ola, treaba cu energiile telurice are mai multe implicatii . nu au o actiune directa pe varooza ci pe capacitatea naturala de rezistenta a albinelor. coloniile nu lucreaza cum trebuie, sunt incetinite, nu se dezvolta. matcile se plimba lent pe faguri, depun oua rar. indirect se inmultesc paduchii. schimbarea locului reabiliteaza situatia.

[/quote]



Vremurile nu sunt asa de bune (schimbarea climatica), locuri unde inainte a fost cules nu mai este si asta cred ca o stim toti. Cred ca ne aflam intr-o situatie mai dificila, in care identificarea zoneleor melifere cu adevarat productive este o adevarata provocare si pe deasupra sunt apicultorii din ce in ce mai numerosi. O vatra cu cules permanent cum ar tr sa arate?



In privinta matcilor, am facut niste nuclee pt a-mi ajuta schimbarea matcilor mai vechi. O intrebare: matcile/botcile obtinute din rame care contin doar oua de 1 - 2 zile introduse in familii fara matca, pot fi considerate viabile. Cum ne-am putea da seama daca sunt ok de introdus in familii de productie?



Cele bune,



Sebi
Reply
#39
[quote name='sebi' timestamp='1468346613' post='1563']

Vremurile nu sunt asa de bune (schimbarea climatica), locuri unde inainte a fost cules nu mai este si asta cred ca o stim toti. Cred ca ne aflam intr-o situatie mai dificila, in care identificarea zoneleor melifere cu adevarat productive este o adevarata provocare si pe deasupra sunt apicultorii din ce in ce mai numerosi. O vatra cu cules permanent cum ar tr sa arate?



o vatra cu cules permanent trebuie sa aiba multe pe ea, in primul rand: flori, copaci de mai multe feluri. Ideale sunt amestecurile de foioase si conifere. Pentru a gasi o astfel de vatra trebuie testat cu 1-2 colonii.



In privinta matcilor, am facut niste nuclee pt a-mi ajuta schimbarea matcilor mai vechi. O intrebare: matcile/botcile obtinute din rame care contin doar oua de 1 - 2 zile introduse in familii fara matca, pot fi considerate viabile. Cum ne-am putea da seama daca sunt ok de introdus in familii de productie?



nu inteleg intrebarea. matcile sunt de salvare? cum sunt obtinute/crescute?

se pot vedea matcile care sunt bune inca din nucleu, dar trebuie indeplinite niste conditii ale nucleului. O sa fac un video curand pe tema asta.



Cele bune,



Sebi

[/quote]
Reply
#40
Sebi, daca introduci fagure cu oua sau larve tinere intr-o familie orfanizata practic vei obtine matci de salvare, care sunt inferioare celor de roire, schimbare linistita sau celor crescute prin transvazare in familii cu matca .



De ce nu aplici metoda descrisa de Ciprian in cartile sale?



Eu o aplic partial deocamdata. Am incercat transvazarea dar neavand suficienta experienta rata de reusita, acceptare a fost destul de mica. Si pana anul acesta nu mi-a iesit fara starter. Acu trei ani mi-am cumparat o cutie jenter pentru a nu transvaza. asa a mers ok, doar ca am folosit pt. maximum 24 de ore starterul. Anul acesta mai merg asa. Si le cresc pe luna plina cum a descris Ciprian.



Chiar azi dimineata am eliberat matca din jenter, marti 2 august este noaptea cu luna noua, miercuri dimineata trec larvele din jenter in starter pana joi dimineata, cand vor ajunge in finisorii cu matca, finisori care au matci din 2014, amandoua fiind recordiste si anul trecut si anul acesta. In zona mea e o perioada destul de buna, e un cules bunicel, sper sa iasa niste matcute bune.



De regula in ultimii trei ani le-am crescut in iulie sau august, pentru a fi cat mai "tinere" la anul. Cu acestea voi schimba matcile din coloniile de productie.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)