Forumul Renașterea Stupăritului
Inceputuri - Printable Version

+- Forumul Renașterea Stupăritului (https://renastereastuparitului.com/forum)
+-- Forum: Sistemul Maximus (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Inceputul in Sistemul Maximus (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Thread: Inceputuri (/showthread.php?tid=26)

Pages: 1 2 3


Inceputuri - sebi - 03-08-2015

Salut,



La sfarsitul anului trecut, dupa experienta neplacuta cu paduchii de albine a trebuit sa unific familiile din 25 am ajuns la 14; unele familii au ajuns la un pumn de albine, iar paduchii cate doi pe o albina. Am ajuns asa cu albinele mele deoarece am redus tratamentele cu varachet la 3 si am incercat sa compensez cu tratamente naturiste recomandate de Ciprian in cartea sa, dar nu au avut mare efect, albinele au avut un instinct igienic scazut sau deloc. Toamna am facut si primul tratament cu acid oxalic. Deci ca urmare m-am saturat la propriu si m-am decis sa le trec pe toate din primavara pe stupul tip Maximus, desi cheltuielile au fost mari, investind in 20 stupi noi, cand deja am investit in lazi noi tip Dadant. Asta ca un mic rezumat din trecut.



Acum, in prezent am reusit sa transfer 10 familii in stupii noi, la sfarsitul lunii februarie, intr-o zi cu temperaturi de 14 - 15 grade. Au ramas 4 de transferat, dar a venit din nou frigul; La transfer am observat ca matca a inceput sa oua, fiind in medie 2 rame cu puiet; fiind prezent si polenul proaspat. Familiile sunt formate din 4 - 5 - 6 rame. Intre timp am reusit sa scurtez o parte din ramele vechi de 1/1 si sa le reduc grosimea umarului la aprox 32 - 35 mm cu polizorul unghiular (o treaba anevoioasa). Voi incerca si cu ramele de 1/2 sa le modific.



Ramele noi au Hoffmanul de 32, iar letul superior de 20/22 mm (asa le-a gandit tamplarul, ma refer la dimensiunea de 22, desi i-am zis sa le faca de 20) <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />.



La unele familii am pus tabla la fund, la altele nu. M-a incurca pozitia talpilor fata spate pt a pune tabla + a trebuit sa maresc latimea suportilor pt a prinde stupul pe grinzi.



Cele bune,



Sebi


Inceputuri - Ola Ioan - 03-10-2015

Felicitari! Eu ma pregatesc de vreo cinci ani sa-mi fac niste suporti asemanatori . Inca n-am reusit.


Inceputuri - Ola Ioan - 04-05-2015

Salut Sebi! Ce mai fac albinutele tale?


Inceputuri - Ola Ioan - 04-05-2015

Ai scris ca ai probleme cu ramele la care hoffmanul a scazut la 31. Eu zic sa le folosesti linistit, vor rezolva albinele problema!



Cat despre fagurii naturali! Nu e necesar sa astepti foarte mult, pana se rezolva preoblema tratamentelor...poti cladi la fiecare colonie cativa, dar incearca sa citesti putin situatia culesului...atunci cand va fi <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='Wink' /> . <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='Wink' /> Daca sesizezi un cules mai bunicel bagi rama goala....dar nu exagera, preocuparea principala sa fie dezvoltarea cuibului pe 2 corpuri.



Numai bine.


Inceputuri - sebi - 04-15-2015

[quote name='Ola Ioan' timestamp='1428211936' post='1348']

Ai scris ca ai probleme cu ramele la care hoffmanul a scazut la 31. Eu zic sa le folosesti linistit, vor rezolva albinele problema!



Cat despre fagurii naturali! Nu e necesar sa astepti foarte mult, pana se rezolva preoblema tratamentelor...poti cladi la fiecare colonie cativa, dar incearca sa citesti putin situatia culesului...atunci cand va fi <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='Wink' /> . <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='Wink' /> Daca sesizezi un cules mai bunicel bagi rama goala....dar nu exagera, preocuparea principala sa fie dezvoltarea cuibului pe 2 corpuri.



Numai bine.

[/quote]



Salut,



Scuze pt raspunsul intarziat, eu verific constant forumul, dar se pare ca noutatile nu apar totdeauna pe prima pagina <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.png' class='bbc_emoticon' alt='Sad' /> .



Deja am folosit din ramele cu dimensiunea de 31, banuiesc si eu ca nu va fi nici o drama, mai ales ca deocamdata ramele din cuib sunt care cum, de 36, 37, 32 (cele reduse de mine). Voi folosi lateralele de 31 si sa adaptez ramele de magazie 1/2.



Eu am facut primul tratament de ALV, desi poate neinspirat am pus tabletele inainte de valul de frig (tot cu vanturi puternice, zapada si inghet noaptea). Acum am pus al 2 lea set. Ca si efect, in afara de agitatia albinelor si incercarea lor de a scoate/roade tabletele, nu prea am vazut, deci nici paduchi pe tabla (la cele care au tabla/subar). Tot inainte de valul de frig am pus si primele rame goale la unele familii (cele care au inceput sa construiasca limbi de fagure pe folie).



Acum, dupa valul de frig, am pus si urmatorul set de tablete de ALV, deci dupa mai mult de 7 zile dupa cum este recomandat; dar avand in vedere ca a fost frig eficienta si gradul de aevaporare s-a redus. Am verificat ramele goale introduse si cele din interior sunt 40 - 60 % construite si ouate, dar cele de pe margine 1 %, probabil din cauza frigului.



De cand am pus ALV-ul am intins folia pe tot corpul, pt a lasa loc pt evaporare si sa nu se concentreze prea mult in cuib.



Am familii la care inca nu am introdus nimic, astept sa se umple si ultima rama cu albine, desi nu stiu de ouat daca va putea fi, deoarece e plina cu pastura si rezerve. Vremea inca e capricioasa cu valuri de frig, ma intreb daca voi reusi sa aduc familiile la nivelul optim de dezvoltare pt salcam ? Anul trecut salcamul a inflorit la inceputul lui Mai. Anul acesta banuiesc ca nu va fi lafel, si oarecum vom mai avea un pic de timp pt dezvoltare.



Multumesc,



Sebi


Inceputuri - sebi - 04-15-2015

[quote name='Ola Ioan' timestamp='1426012593' post='1335']

Felicitari! Eu ma pregatesc de vreo cinci ani sa-mi fac niste suporti asemanatori . Inca n-am reusit.

[/quote]



Merci! Da, sunt destul de practici, doar ca trebuie adaptati la noile dimensiuni de stupi <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='Wink' />, daca ii cumperi stas si daca ai talpile stupului fata/spate.


Inceputuri - sebi - 04-19-2015

Salut,



Vineri si sambata, dupa cateva zile de caldura, albinele au construit unele rame, dar la unele am constatat ca au prelungit in jos ramele taiate, fara let inferior, desi rama de pe margine nu a fost ocupata sau consttruita, dupa caz; deci am adaugat rame goale, dupa care a venit din nou frigul <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.png' class='bbc_emoticon' alt='Sad' />.



Pozele sunt din 11 Aprilie, primii faguri naturali.



Sebi


Inceputuri - Ola Ioan - 04-20-2015

Frumos! Ai coborat rama cu puiet si in corpul de jos, sau faci dezvoltarea doar sus?



Daca nu ai rame si in corpul de jos, eu iti recomand sa faci dezvoltarea in continuare cu rame cu foita artificiala. Vremea este -cel putin deocamdata- capricioasa, iar daca vrei sa-i dezvolti pana la salcam baga foite! Mai ales ca prin sud salcamul va inflori mai repede ca in nord! <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />


Inceputuri - sebi - 04-21-2015

[quote name='Ola Ioan' timestamp='1429560177' post='1357']

Frumos! Ai coborat rama cu puiet si in corpul de jos, sau faci dezvoltarea doar sus?



Daca nu ai rame si in corpul de jos, eu iti recomand sa faci dezvoltarea in continuare cu rame cu foita artificiala. Vremea este -cel putin deocamdata- capricioasa, iar daca vrei sa-i dezvolti pana la salcam baga foite! Mai ales ca prin sud salcamul va inflori mai repede ca in nord! <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />

[/quote]

La unele familii am coborat rame cu puiet si jos, la altele sunt doar sus. Am rame construite sa le completez corpurile si sper sa ma ajute sa le dezvolt macar o parte, daca nu toate pana la salcam (eu sunt tot in nord - MM); deci nu voi folosi fag artificial in cuib.



Nu stiu, pt salcam trebuie sa am pregatite 2 corpuri pt stransura (asa zice Ciprian in carte) sau este suficient pana la urma unul?



Salut,



Sebi


Inceputuri - Ola Ioan - 04-22-2015

Ciprian scrie ca pentru salcam trebuie 2 corpuri. In functie de starea ramelor din momentul adaugarii corpului 2 de stransura- cladite sau ba- difera pozitia in care va fi asezat corpul respectiv.

Am ramas eu cu senzatia ca esti din Bucuresti. Scuze. Sincer ma bucur ca de fapt suntem "vecini", pentru ca vom putea face mici comparatii in legatura cu dezvoltarea, cu toate ca asta depinde de ff multi factori.

Zilele trecute a fost frig. Astazi s-a mai incalzit, incat si-au reluat activitatea, au bagat polen la greu. Maine- poimaine va trebui sa incep dezvoltarea la unele colonii din sistem.



Cum se comporta ALV-ul? Eu inca nu l-am cumparat, pentru ca am tot asteptat caldura. Ti au cerut si reteta de la medicul veterinar?


Inceputuri - sebi - 04-26-2015

Salut,



Da vom putea compara dezvoltarea, sa ajung si eu sa umplu cele doua corpuri <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' /> .



In privinta tratamentului cu ALV, nu pot sa-mi dau seama daca are efect sau nu. Nu am gasit paduchi pe tabla (la cele care l-au avut pus) . Primele 2 trat au fost facute mai pe frig, al III lea (acum in stup) e mai pe caldura.

Ca si reactie a albinelor, a fost agitatie (miroase a mentol in apropierea stupilor), au incercat sa-l scoata din stup, unele pastile le-au miscat (sunt foarte usoare) si au picat jos, altele au fost roase, mai ales la familiile dezvoltate.

Atentie la pastile, se rup usor in ambalaj si bucatile (taiate cu cutitul, nu rupte cu mana sau dalta) ar tr puse in colt, sa poata sta cat mai mult sus pe rame, eventual blocate cu un pic de ceara (eu asa am facut la al III lea trat).



Furnizorii au cerut reteta, atentie, sa fie facuta inaitea facturarii, in cazul in care se doreaste decontarea. Asociatia mea inca se gandeste daca sa-mi deconteze prin PNA sau nu, eu nefiind autorizat ecologic. Furnizorii de ALV au spus ca ei deconteaza si nu sunt ECO (acreditati).



Sebi


Inceputuri - Ola Ioan - 05-17-2015

salut! cum stai cu dezvoltarea coloniilor? ai ajuns cu toti pe 3 corpuri? <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/huh.png' class='bbc_emoticon' alt='Huh' />


Inceputuri - sebi - 06-21-2015

Salut.



Pana la salcam am incercat sa aduc cuibul la nivel de 2 corpuri. La salcam am pus si corpul 3, doar unele s-au atins de el si asta ma uimit, au depus mierea in cuib. Doar la 5 colonii am pus corpul 4. A venit si vremea rece ulterior si s-a termintat salcamul. Ce s-a intamplat ciudat este ca mierea nu sa capacit nici dupa 2 saptamani, albinele in conditiile de frig * cu sita goala, s-au retras pe puiet. Acesta a fost un neajuns, nu am putut extrage decat putina miere de salcam.



Pana dupa salcam nici una din colonii nu a avut intentii de roire, cel putin pana acum este un avantaj, dar si un compromis ele fiind mai putin infofolite nu au crescut asa la numar sa valorifice culesul de salcam.



In schimb roiurile pe un corp, in 3 sapt, unele au gand de roire. Am intarziat sa le pun corpul 2.



Momentan incerc sa le fac tratamentul cu Bee Vital, sa le vad cum stau, daca vor sa roiasca, daca nu au roit deja si sa rotesc corpurile pt vara.



Sa auzim de bine,



Sebi


Inceputuri - Ola Ioan - 06-25-2015

Nu inteleg de ce ai extras miere putina? Pentru ca nu era capacita?



In acest sistem trebuie sa ai putina rabdare....daca anul acesta ajungi sa ai cuibul pe 2 corpuri pana in toamna iar la iarna totul va fi ok, la anul altele vor fi rezultatele.



Pana in momentul de fata nici ale mele -cele din sistem - nu vor sa roiasca si cred, sper sa nu ma insel, ca nici nu vor roi. La 3 am coborat corpul 3 sub c1, la cea mai puternica care este pe faguri naturali am aplicat metoda dezvoltarii in T si anul acesta functioneaza destul de bine, o alta colonie pe faguri naturali e pe 3 corpuri si este dezvoltata acceptabil. Am avut si una care in primavara a ramas pe 4 rame, acum are deja cuibul pe 2 corpuri si este in total pe 3 corpuri. A saptea colonie din sistem am impartit-o in doua pt. ca m-am apucat de crescut matci si din corpul cu puiet capacit si culegatoare am facut un starter.



Ma bucura faptul ca 5 din cele 7 sunt foarte puternice, au albina in 4 corpuri <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' /> si nici n-au de gand sa roiasca. Majoritatea a bagat deja destul de multa miere in corpul de stransura...semne bune anul are <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='Wink' /> !


Inceputuri - Ola Ioan - 06-26-2015

Ai facut roi?



Zici ca nu ai avut albina suficienta la salcam... uite, din pozele puse de tine ai o vatra buna, cu un cules de primavara bun. Eu in locul tau in primavara as fi bagat foite in loc de cadre goale pt fag. naturali. Ai fi obtinut o dezvoltare mult mai buna pana la salcam. Lasa fagurii naturali inca un an doi!


Inceputuri - sebi - 06-26-2015

[quote name='Ola Ioan' timestamp='1435260405' post='1379']

Nu inteleg de ce ai extras miere putina? Pentru ca nu era capacita?



In acest sistem trebuie sa ai putina rabdare....daca anul acesta ajungi sa ai cuibul pe 2 corpuri pana in toamna iar la iarna totul va fi ok, la anul altele vor fi rezultatele.



Pana in momentul de fata nici ale mele -cele din sistem - nu vor sa roiasca si cred, sper sa nu ma insel, ca nici nu vor roi. La 3 am coborat corpul 3 sub c1, la cea mai puternica care este pe faguri naturali am aplicat metoda dezvoltarii in T si anul acesta functioneaza destul de bine, o alta colonie pe faguri naturali e pe 3 corpuri si este dezvoltata acceptabil. Am avut si una care in primavara a ramas pe 4 rame, acum are deja cuibul pe 2 corpuri si este in total pe 3 corpuri. A saptea colonie din sistem am impartit-o in doua pt. ca m-am apucat de crescut matci si din corpul cu puiet capacit si culegatoare am facut un starter.



Ma bucura faptul ca 5 din cele 7 sunt foarte puternice, au albina in 4 corpuri <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' /> si nici n-au de gand sa roiasca. Majoritatea a bagat deja destul de multa miere in corpul de stransura...semne bune anul are <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='Wink' /> !

[/quote]



Salut,



Mierea nu s-a capacit in 2 saptamani, cum ar tr si majoritatea nu s-au atins de corpul 3.

Acum cuibul este pe 2 corpuri si cele care au fost putine in primavara au recuperat. Ce m-a mai uimit este ca familia cea care a mers cel mai bine a fost cu matca 2013.



Eu nu mai vreau sa bag foite artificiale doar daca este necesar, doresc sa folosesc si sa stimulez capacitatea albinelor de a-i creste.



Si eu am reusit sa pun la cateva familii, la cele care nu au inceput de capacit corpul 3 sub corpul 1.



Roi nu am facut, am primit de la un prieten 4 roiuri.



Acum o preocupare de-a mea este inaltimea coloniilor pe 4 corpuri, sa nu se rastoarne la vanturi puternice, pe langa greutatea la transport.



Sa auzim de bine,



Sebi


Inceputuri - sebi - 06-26-2015

Prima este la inceput de iunie si poza a II a la sf de salcam (scuzati ordinea inversa <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />


Inceputuri - Ola Ioan - 08-14-2015

Ce mai faci sebi! Ce fac albinutele tale? Cum stau cu proviziile?


Inceputuri - Ola Ioan - 08-14-2015

Scuze, datorita grabei ti-am scris numele cu s mic! N-a fost intentionat!


Inceputuri - sebi - 08-17-2015

[quote name='Ola Ioan' timestamp='1439571656' post='1389']

Ce mai faci sebi! Ce fac albinutele tale? Cum stau cu proviziile?

[/quote]



Sincer, nu mi-am bagat nasul prea mult intre ele anul acesta. Inainte faceam un control amanuntit la o sapt, 10 zile. Ca si provizii mai au, avand in vedere ca nu am stors tot la tei; corpul 4 are ceva miere dar corpul 3 este gol (acum ni ci nu stiu ce sa fac cu el, sa-l scot sau sa mai astept?!. Transportul a 4 corpuri, din care unul cu miere este anevoios. In viitorul apropiat voi face o verificare amanuntita. Intre timp mai fac tratamente cu Bee Vital preventiv. Am inteles si de la alti apicultori ca nu este un an "paduchios". Dar vom vedea cum vor descreste populatiile de albine, treptat sau brusc!



Hraniri de stimulare nu am facut, ca sa nu amestec mierea cu siropul in eventualitatea in care voi extrage cateva rame mai incolo. Nu stiu cum va afecta asta populatia de albine ?



Sebi