08-17-2015, 07:27 PM
[quote name='Ola Ioan' timestamp='1439571656' post='1389']
Ce mai faci sebi! Ce fac albinutele tale? Cum stau cu proviziile?
[/quote]
Sincer, nu mi-am bagat nasul prea mult intre ele anul acesta. Inainte faceam un control amanuntit la o sapt, 10 zile. Ca si provizii mai au, avand in vedere ca nu am stors tot la tei; corpul 4 are ceva miere dar corpul 3 este gol (acum ni ci nu stiu ce sa fac cu el, sa-l scot sau sa mai astept?!. Transportul a 4 corpuri, din care unul cu miere este anevoios. In viitorul apropiat voi face o verificare amanuntita. Intre timp mai fac tratamente cu Bee Vital preventiv. Am inteles si de la alti apicultori ca nu este un an "paduchios". Dar vom vedea cum vor descreste populatiile de albine, treptat sau brusc!
Hraniri de stimulare nu am facut, ca sa nu amestec mierea cu siropul in eventualitatea in care voi extrage cateva rame mai incolo. Nu stiu cum va afecta asta populatia de albine ?
Sebi
Ce mai faci sebi! Ce fac albinutele tale? Cum stau cu proviziile?
[/quote]
Sincer, nu mi-am bagat nasul prea mult intre ele anul acesta. Inainte faceam un control amanuntit la o sapt, 10 zile. Ca si provizii mai au, avand in vedere ca nu am stors tot la tei; corpul 4 are ceva miere dar corpul 3 este gol (acum ni ci nu stiu ce sa fac cu el, sa-l scot sau sa mai astept?!. Transportul a 4 corpuri, din care unul cu miere este anevoios. In viitorul apropiat voi face o verificare amanuntita. Intre timp mai fac tratamente cu Bee Vital preventiv. Am inteles si de la alti apicultori ca nu este un an "paduchios". Dar vom vedea cum vor descreste populatiile de albine, treptat sau brusc!
Hraniri de stimulare nu am facut, ca sa nu amestec mierea cu siropul in eventualitatea in care voi extrage cateva rame mai incolo. Nu stiu cum va afecta asta populatia de albine ?
Sebi

