06-26-2015, 04:40 PM
[quote name='Ola Ioan' timestamp='1435260405' post='1379']
Nu inteleg de ce ai extras miere putina? Pentru ca nu era capacita?
In acest sistem trebuie sa ai putina rabdare....daca anul acesta ajungi sa ai cuibul pe 2 corpuri pana in toamna iar la iarna totul va fi ok, la anul altele vor fi rezultatele.
Pana in momentul de fata nici ale mele -cele din sistem - nu vor sa roiasca si cred, sper sa nu ma insel, ca nici nu vor roi. La 3 am coborat corpul 3 sub c1, la cea mai puternica care este pe faguri naturali am aplicat metoda dezvoltarii in T si anul acesta functioneaza destul de bine, o alta colonie pe faguri naturali e pe 3 corpuri si este dezvoltata acceptabil. Am avut si una care in primavara a ramas pe 4 rame, acum are deja cuibul pe 2 corpuri si este in total pe 3 corpuri. A saptea colonie din sistem am impartit-o in doua pt. ca m-am apucat de crescut matci si din corpul cu puiet capacit si culegatoare am facut un starter.
Ma bucura faptul ca 5 din cele 7 sunt foarte puternice, au albina in 4 corpuri <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='
' /> si nici n-au de gand sa roiasca. Majoritatea a bagat deja destul de multa miere in corpul de stransura...semne bune anul are <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='
' /> !
[/quote]
Salut,
Mierea nu s-a capacit in 2 saptamani, cum ar tr si majoritatea nu s-au atins de corpul 3.
Acum cuibul este pe 2 corpuri si cele care au fost putine in primavara au recuperat. Ce m-a mai uimit este ca familia cea care a mers cel mai bine a fost cu matca 2013.
Eu nu mai vreau sa bag foite artificiale doar daca este necesar, doresc sa folosesc si sa stimulez capacitatea albinelor de a-i creste.
Si eu am reusit sa pun la cateva familii, la cele care nu au inceput de capacit corpul 3 sub corpul 1.
Roi nu am facut, am primit de la un prieten 4 roiuri.
Acum o preocupare de-a mea este inaltimea coloniilor pe 4 corpuri, sa nu se rastoarne la vanturi puternice, pe langa greutatea la transport.
Sa auzim de bine,
Sebi
Nu inteleg de ce ai extras miere putina? Pentru ca nu era capacita?
In acest sistem trebuie sa ai putina rabdare....daca anul acesta ajungi sa ai cuibul pe 2 corpuri pana in toamna iar la iarna totul va fi ok, la anul altele vor fi rezultatele.
Pana in momentul de fata nici ale mele -cele din sistem - nu vor sa roiasca si cred, sper sa nu ma insel, ca nici nu vor roi. La 3 am coborat corpul 3 sub c1, la cea mai puternica care este pe faguri naturali am aplicat metoda dezvoltarii in T si anul acesta functioneaza destul de bine, o alta colonie pe faguri naturali e pe 3 corpuri si este dezvoltata acceptabil. Am avut si una care in primavara a ramas pe 4 rame, acum are deja cuibul pe 2 corpuri si este in total pe 3 corpuri. A saptea colonie din sistem am impartit-o in doua pt. ca m-am apucat de crescut matci si din corpul cu puiet capacit si culegatoare am facut un starter.
Ma bucura faptul ca 5 din cele 7 sunt foarte puternice, au albina in 4 corpuri <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='
' /> si nici n-au de gand sa roiasca. Majoritatea a bagat deja destul de multa miere in corpul de stransura...semne bune anul are <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='
' /> ![/quote]
Salut,
Mierea nu s-a capacit in 2 saptamani, cum ar tr si majoritatea nu s-au atins de corpul 3.
Acum cuibul este pe 2 corpuri si cele care au fost putine in primavara au recuperat. Ce m-a mai uimit este ca familia cea care a mers cel mai bine a fost cu matca 2013.
Eu nu mai vreau sa bag foite artificiale doar daca este necesar, doresc sa folosesc si sa stimulez capacitatea albinelor de a-i creste.
Si eu am reusit sa pun la cateva familii, la cele care nu au inceput de capacit corpul 3 sub corpul 1.
Roi nu am facut, am primit de la un prieten 4 roiuri.
Acum o preocupare de-a mea este inaltimea coloniilor pe 4 corpuri, sa nu se rastoarne la vanturi puternice, pe langa greutatea la transport.
Sa auzim de bine,
Sebi

