06-21-2015, 10:55 AM
Salut.
Pana la salcam am incercat sa aduc cuibul la nivel de 2 corpuri. La salcam am pus si corpul 3, doar unele s-au atins de el si asta ma uimit, au depus mierea in cuib. Doar la 5 colonii am pus corpul 4. A venit si vremea rece ulterior si s-a termintat salcamul. Ce s-a intamplat ciudat este ca mierea nu sa capacit nici dupa 2 saptamani, albinele in conditiile de frig * cu sita goala, s-au retras pe puiet. Acesta a fost un neajuns, nu am putut extrage decat putina miere de salcam.
Pana dupa salcam nici una din colonii nu a avut intentii de roire, cel putin pana acum este un avantaj, dar si un compromis ele fiind mai putin infofolite nu au crescut asa la numar sa valorifice culesul de salcam.
In schimb roiurile pe un corp, in 3 sapt, unele au gand de roire. Am intarziat sa le pun corpul 2.
Momentan incerc sa le fac tratamentul cu Bee Vital, sa le vad cum stau, daca vor sa roiasca, daca nu au roit deja si sa rotesc corpurile pt vara.
Sa auzim de bine,
Sebi
Pana la salcam am incercat sa aduc cuibul la nivel de 2 corpuri. La salcam am pus si corpul 3, doar unele s-au atins de el si asta ma uimit, au depus mierea in cuib. Doar la 5 colonii am pus corpul 4. A venit si vremea rece ulterior si s-a termintat salcamul. Ce s-a intamplat ciudat este ca mierea nu sa capacit nici dupa 2 saptamani, albinele in conditiile de frig * cu sita goala, s-au retras pe puiet. Acesta a fost un neajuns, nu am putut extrage decat putina miere de salcam.
Pana dupa salcam nici una din colonii nu a avut intentii de roire, cel putin pana acum este un avantaj, dar si un compromis ele fiind mai putin infofolite nu au crescut asa la numar sa valorifice culesul de salcam.
In schimb roiurile pe un corp, in 3 sapt, unele au gand de roire. Am intarziat sa le pun corpul 2.
Momentan incerc sa le fac tratamentul cu Bee Vital, sa le vad cum stau, daca vor sa roiasca, daca nu au roit deja si sa rotesc corpurile pt vara.
Sa auzim de bine,
Sebi

