07-12-2016, 06:03 PM
[quote name='Maximus' timestamp='1467967723' post='1562']
daca doar primavara construiesc, atunci inseamna ca nu ai cules dupa salcam si nu se dezvolta mai departe. trebuie sa le cauti o alta vatra, cu un cules permanent. iar in legatura cu dezvoltarea, tu singur poti sa stii ce ai facut si ce nu, ai tiparele dupa care trebuie sa mergi, urmeaza-le.
la coloniile care nu tin pasul pe sistem schimba-le matca si/sau locul . despre calitatea matcilor se poate discutala nesfarsit, pot fi bune si la 3 ani, si mai putin bune la 1 an. Depinde de multi factori.
Ola, treaba cu energiile telurice are mai multe implicatii . nu au o actiune directa pe varooza ci pe capacitatea naturala de rezistenta a albinelor. coloniile nu lucreaza cum trebuie, sunt incetinite, nu se dezvolta. matcile se plimba lent pe faguri, depun oua rar. indirect se inmultesc paduchii. schimbarea locului reabiliteaza situatia.
[/quote]
Vremurile nu sunt asa de bune (schimbarea climatica), locuri unde inainte a fost cules nu mai este si asta cred ca o stim toti. Cred ca ne aflam intr-o situatie mai dificila, in care identificarea zoneleor melifere cu adevarat productive este o adevarata provocare si pe deasupra sunt apicultorii din ce in ce mai numerosi. O vatra cu cules permanent cum ar tr sa arate?
In privinta matcilor, am facut niste nuclee pt a-mi ajuta schimbarea matcilor mai vechi. O intrebare: matcile/botcile obtinute din rame care contin doar oua de 1 - 2 zile introduse in familii fara matca, pot fi considerate viabile. Cum ne-am putea da seama daca sunt ok de introdus in familii de productie?
Cele bune,
Sebi
daca doar primavara construiesc, atunci inseamna ca nu ai cules dupa salcam si nu se dezvolta mai departe. trebuie sa le cauti o alta vatra, cu un cules permanent. iar in legatura cu dezvoltarea, tu singur poti sa stii ce ai facut si ce nu, ai tiparele dupa care trebuie sa mergi, urmeaza-le.
la coloniile care nu tin pasul pe sistem schimba-le matca si/sau locul . despre calitatea matcilor se poate discutala nesfarsit, pot fi bune si la 3 ani, si mai putin bune la 1 an. Depinde de multi factori.
Ola, treaba cu energiile telurice are mai multe implicatii . nu au o actiune directa pe varooza ci pe capacitatea naturala de rezistenta a albinelor. coloniile nu lucreaza cum trebuie, sunt incetinite, nu se dezvolta. matcile se plimba lent pe faguri, depun oua rar. indirect se inmultesc paduchii. schimbarea locului reabiliteaza situatia.
[/quote]
Vremurile nu sunt asa de bune (schimbarea climatica), locuri unde inainte a fost cules nu mai este si asta cred ca o stim toti. Cred ca ne aflam intr-o situatie mai dificila, in care identificarea zoneleor melifere cu adevarat productive este o adevarata provocare si pe deasupra sunt apicultorii din ce in ce mai numerosi. O vatra cu cules permanent cum ar tr sa arate?
In privinta matcilor, am facut niste nuclee pt a-mi ajuta schimbarea matcilor mai vechi. O intrebare: matcile/botcile obtinute din rame care contin doar oua de 1 - 2 zile introduse in familii fara matca, pot fi considerate viabile. Cum ne-am putea da seama daca sunt ok de introdus in familii de productie?
Cele bune,
Sebi

