Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cum am inceput eu
#3
Acum am vazut acest post, drept pentru care voi incerca un raspuns:



.O vatra de munte depinde in primul rand de clima. Sa nu fie o zona in care ploua mult , este umezeala si racoare, sa fie o zona in care soarele straluceste cat mai mult.



Altitudinea nu are importanta, vatra oricum se stabileste la poalele muntilor intotdeauna.



Existenta predominanta a fanetelor nu este binevenita, pentru ca se cosesc si dupa jumatatea lui iulie cade culesul, ramanand doar de intretinere. Daca nu se cosesc e mult mai bine.



Existenta stancilor pe versant nordic constituie un plus pentru o vatra buna.



Padurea numai de fag sau brad constituie un minus( exceptie mana la brad), iar o vegetatie constituita din foioase si conifere amestecat reprezinta un element pozitiv.



Vatra se poate amenaja oriunde, este de preferat in localitati. Conteaza ca stupina sa nu fie pe marginea soselei, pe marginea unei ape sau intr-o vale racoroasa.



M1 + M2 + provizii de iernare exista doar daca vara este calduroasa, cu ploi cel mult scurte si repezi. Am intalnit si asemenea ani, dar nu toti au fost asa. De exemplu, anul acesta nu este, cel putin pana acum.
Reply


Messages In This Thread
Cum am inceput eu - by Guest - 05-08-2012, 02:10 PM
Cum am inceput eu - by Ola Ioan - 06-03-2012, 08:02 PM
Cum am inceput eu - by alin - 10-11-2012, 02:09 PM
Cum am inceput eu - by Maximus - 06-28-2012, 05:04 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)