Forumul Renașterea Stupăritului
Cum am inceput eu - Printable Version

+- Forumul Renașterea Stupăritului (https://renastereastuparitului.com/forum)
+-- Forum: Sistemul Maximus (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Inceputul in Sistemul Maximus (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Thread: Cum am inceput eu (/showthread.php?tid=106)



Cum am inceput eu - Guest - 05-08-2012

Imi amintesc cu placere ziua in care am facut prima transvazare. Dupa ce mi-am mancat nervii cu tamplari nepriceputi care nu si-au respectat nici termenul de lucru, a venit si ziua mult asteptata.



Era o Sambata de dinaintea Floriilor. Aveam doar 4 colonii pe care le cumparasem de la un batran cu 2 saptamani inainte. Anul care trecuse ma mistuise loca si acum renasteam in alta forma.



Primavara fiind timpurie , coloniile erau dezvoltate si pe 7-8 rame. Am scuturat de albina, am taiat ramele si asta a fost tot.



Imediat le-am incarcat si le-am dus undeva la 6 km departare de oras, sa beneficieze de cules de nectar si polen. Erau pe un singur corp, a urmat apoi dezvoltarea si la salcam am facut prima recolta de miere"mai altfel".


Cum am inceput eu - Ola Ioan - 06-03-2012

Noroc cu loca din anul anterior <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/biggrin.png' class='bbc_emoticon' alt='Big Grin' /> , altfel poate nu se nastea Sistemul Maximus Natural!!!



Ciprian! Nu stiu daca e locul potrivit pt. intrebarea mea, dar ai putea sa ne povestesti ce inseamna in viziunea ta, sau in general o vatra de munte: altitudine, etc, etc...



Poate suna copilareste, dar pt. mine muntele e un loc de relaxare, pt. excursii, drumetii, etc.



De la stuparii care fac pastoral stiu ca se duc la zmeura, zburatoare....dar "unde" se poate amplasa o vatra permanenta?... eu asociez muntele si cu ursul <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/ohmy.png' class='bbc_emoticon' alt=':o' /> !!!... in cartea ta este descris ca un loc ideal pt. perioada de vara: M1+M2+proviziile de iernare


Cum am inceput eu - Maximus - 06-28-2012

Acum am vazut acest post, drept pentru care voi incerca un raspuns:



.O vatra de munte depinde in primul rand de clima. Sa nu fie o zona in care ploua mult , este umezeala si racoare, sa fie o zona in care soarele straluceste cat mai mult.



Altitudinea nu are importanta, vatra oricum se stabileste la poalele muntilor intotdeauna.



Existenta predominanta a fanetelor nu este binevenita, pentru ca se cosesc si dupa jumatatea lui iulie cade culesul, ramanand doar de intretinere. Daca nu se cosesc e mult mai bine.



Existenta stancilor pe versant nordic constituie un plus pentru o vatra buna.



Padurea numai de fag sau brad constituie un minus( exceptie mana la brad), iar o vegetatie constituita din foioase si conifere amestecat reprezinta un element pozitiv.



Vatra se poate amenaja oriunde, este de preferat in localitati. Conteaza ca stupina sa nu fie pe marginea soselei, pe marginea unei ape sau intr-o vale racoroasa.



M1 + M2 + provizii de iernare exista doar daca vara este calduroasa, cu ploi cel mult scurte si repezi. Am intalnit si asemenea ani, dar nu toti au fost asa. De exemplu, anul acesta nu este, cel putin pana acum.


Cum am inceput eu - alin - 10-11-2012

[quote name='Maximus' timestamp='1340903053' post='433']

Acum am vazut acest post, drept pentru care voi incerca un raspuns:



.O vatra de munte depinde in primul rand de clima. Sa nu fie o zona in care ploua mult , este umezeala si racoare, sa fie o zona in care soarele straluceste cat mai mult.



Altitudinea nu are importanta, vatra oricum se stabileste la poalele muntilor intotdeauna.



Existenta predominanta a fanetelor nu este binevenita, pentru ca se cosesc si dupa jumatatea lui iulie cade culesul, ramanand doar de intretinere. Daca nu se cosesc e mult mai bine.



Existenta stancilor pe versant nordic constituie un plus pentru o vatra buna.



Padurea numai de fag sau brad constituie un minus( exceptie mana la brad), iar o vegetatie constituita din foioase si conifere amestecat reprezinta un element pozitiv.



Vatra se poate amenaja oriunde, este de preferat in localitati. Conteaza ca stupina sa nu fie pe marginea soselei, pe marginea unei ape sau intr-o vale racoroasa.



M1 + M2 + provizii de iernare exista doar daca vara este calduroasa, cu ploi cel mult scurte si repezi. Am intalnit si asemenea ani, dar nu toti au fost asa. De exemplu, anul acesta nu este, cel putin pana acum.

[/quote]

Ciprian, cum afost muntele anul acesta. Te întreb asta știind că a fost un an secetos.

Eu am deplasat familiile de albine în loc. Tismana (la poalele muntelui). Totul a mers bine până la castan. După castan teiul a fost dezastru, iar fânețele au fost cosite. La începutul lunii septembrie am adus familiile pe vatră (leșinate de foame) și am completat cu rame de la rezervă. În septembrie, pe vatră (mai la sud de Rovinari), au adus nectar (cred că de la fructe. Mierea are culoare verde).