Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Matci la iernat in mini nucleu
#1
In nucleu a fost scuturata albina in urma cu 2 saptamani. Am eliberat matca intre ele, am hranit cu miere. Au cladit fagurasi foarte frumosi, albi ca spuma laptelui. Vom vedea ce se intampla pana la primavara.
Reply
#2

.jpg   20171106_153323.jpg (Size: 2.28 MB / Downloads: 9)
.jpg   20171106_153331.jpg (Size: 2.07 MB / Downloads: 10)
.jpg   20171106_153617.jpg (Size: 2.36 MB / Downloads: 8)
.jpg   20171106_154234.jpg (Size: 3.11 MB / Downloads: 4)
Reply
#3
Alt nucleu. Aceasi procedura.
.jpg   20171106_154212.jpg (Size: 2.71 MB / Downloads: 4)
.jpg   20171106_153928.jpg (Size: 2.01 MB / Downloads: 7)
.jpg   20171106_153843.jpg (Size: 2.29 MB / Downloads: 5)
.jpg   20171106_153835.jpg (Size: 2.56 MB / Downloads: 8)
.jpg   20171106_153939.jpg (Size: 1.88 MB / Downloads: 5)
Reply
#4
Albinele din nucleul verde nu sunt ale matcii. Cele din nucleul maro sunt ale matcii in proportie de 90%.
Reply
#5
[quote name='Ola Ioan' timestamp='1510000677' post='1670']

Albinele din nucleul verde nu sunt ale matcii. Cele din nucleul maro sunt ale matcii in proportie de 90%.

[/quote]



Frumos, le tinem pumnii sa treaca iarna <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' /> !

Eu nu am avut nuclee mici si nici matci pe care sa le pun in ele. Nucleele mari le-am desfintat. Vedem la anu.



Cele bune,
Reply
#6
E posibil sa mai aiba nevoie de hrana intre timp. Daca au hrana si nu fac condens trec iarna fara probleme.

Sa retinem totusi, aprecierea vitalitatii o facem atunci cand albinele cladesc in plina iarna.Spor la iernat!
Reply
#7
Da e clar ca testul il vor da in plina iarna. Momenzan au cca 500 g de miere. Prin decembrie vor primi o portie si vom vedea care va cladi atunci.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)