Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stupul tip Maximus. Poze si schite
#1
Asa cum am promis, atasez pozele cu elementele stupului. Cred ca sunt mult mai graitoare decat schitele, fiind de un real ajutor pentru cei care doresc sa inceapa stuparitul in acest sistem.



O parte din poze se afla in cartea Renasterea Stuparitului, editie epuizata la ora actuala.



La aceste poze luati in considerare dimensiunea ramei de ME cu umarul de 35 mm si puteti realiza acest tip de stup.


Attached Files
.jpg   max 1.jpg (Size: 92.34 KB / Downloads: 42)
.jpg   max2.jpg (Size: 82.79 KB / Downloads: 36)
.jpg   max3.jpg (Size: 74.54 KB / Downloads: 31)
.jpg   max4.jpg (Size: 101.46 KB / Downloads: 39)
.jpg   max5.jpg (Size: 73.79 KB / Downloads: 31)
.jpg   stupi Maximus 2.jpg (Size: 125.54 KB / Downloads: 11)
.jpg   S8308411.jpg (Size: 121.14 KB / Downloads: 15)
.jpg   S8308419.jpg (Size: 115.36 KB / Downloads: 9)
Reply
#2
Schite si poze stup Maximus.



Pentru alte detalii tehnice colegul bondar roz va sta la dispozitie, dumnealui fiind realizatorul.



Ar fi de preferat ca discutiile sa se desfasoare pe forum ( nu in privat) pentru ca toti cei interesati sa poata beneficia de informatie.



Specificare: la poza "Stup Bondarul Roz" este vorba de acelasi model tip Maximus, insa cu 1 cm mai mic la inaltime.


Attached Files
.bmp   STUP BONDARUL ROZ.bmp (Size: 1.42 MB / Downloads: 65)
.bmp   STUP MAXIMUS FATA.bmp (Size: 1.42 MB / Downloads: 47)
.bmp   STUP MAXIMUS LATERAL.bmp (Size: 1.42 MB / Downloads: 38)
.jpg   DSCN4150.JPG (Size: 290.92 KB / Downloads: 12)
.jpg   DSCN4151.JPG (Size: 234.61 KB / Downloads: 9)
.jpg   DSCN4152.JPG (Size: 123.19 KB / Downloads: 4)
.jpg   DSCN4153.JPG (Size: 143.45 KB / Downloads: 4)
.jpg   DSCN4154.JPG (Size: 131.68 KB / Downloads: 4)
Reply
#3
am o nelamurire...am incercat sa mi-o explic si va intreb daca am dreptate!:

in schita se vad 2 piese ce se imbina cu falt...una de 60 iar cealalta de 160;tinind seama de rama 3/4 care are 230,banui ca cele doua piese se pot face dintr-o bucata....sau rama dumneavoastra are o constructie mai aparte?
Reply
#4
da, sunt doua piese imbinate pentru simplul motiv ca abricul meu este de 200. desigur ca se pot face dintr-o singura bucata daca dispui de scandura si abricht mai lat. chiar recomand asta pt ca te scuteste de ceva manopera si reduci riscul de erori. rama este standard de 3/4, Langstroth.

observatie, acolo sunt schitele dupa care am lucrat, deci le-am adaptat la scule, la latimea scandurii de care dispuneam si nu am pretentia ca respecte standardele ingineresti. sper insa sa va fie utile.



atentie! dimensiunile corecte sunt cele de la stupul Maximus (fata si lateral), al meu este mai scurt cu 10 mm, asa cum am aratat si la pagina mea, deci nu va luati dupa el!



@Maximus, pentru a evita perpetuarea greselii pe care am facut-o eu recomand sa stergi schita [url="http://www.renastereastuparitului.com/forum/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=62"]STUP BONDARUL ROZ.bmp[/url]. in caz contrar, daca cineva isi face lazi dupa cotele de acolo va trebui sa-si taie ramele daca doreste sa incapa fara sa striveasca albina de pe leatul superior al corpului de jos <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/rolleyes.gif' class='bbc_emoticon' alt='Rolleyes' />



E bine ca ai specificat acest lucru. In casuta cu pozele am scris si eu, nu mai are rost sa o sterg.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)