Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extractia mierii in sistemul Maximus
#1
A sosit momentul sa vorbim si despre miere.



Mierea de munte se extrage o singura data, la sfarsitul lunii August. Ramele sunt naturale, cladite integral de albina, fara foita artificiala. Din acest an am renuntat complet la centrifuga. O parte din miere se va extrage prin presare, iar restul va ramane in faguri fiind valorificata ca atare.



Intrucat nu s-au facut tratamente chimice si nu exista foita de ceara artificiala, calitatea produselor este la superlativ.



Am atasat cateva poze sugestive.


Attached Files
.bmp   miere 2012.bmp (Size: 549.37 KB / Downloads: 45)
.bmp   miere1c2012.bmp (Size: 549.37 KB / Downloads: 26)
.bmp   miere3 2012.bmp (Size: 549.37 KB / Downloads: 27)
.bmp   miere 4 2012.bmp (Size: 549.37 KB / Downloads: 33)
Reply
#2
Frumos.la mine c-2 (cel cu rezerve)are toate cele 8 rame asa(chiar mai frumoase <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' /> ),Problema e alta,ce productie ai mai sus,in C-3,eventual C-4,ca de fapt aia conteaza,ramele cu rezerve nu se pun .
Reply
#3
Frumos! Eu momentan am 4 familii cu configuratia pe 2 corpuri. 2 au astfel de rame in C-2, si puietul jos, dar am doua care au puiet si in corp 2 pe cate 3 rame si doar cate 3 rame cu miere capacita integral sau in proportie de 90%. Ramele cu puiet din C-2 au coronite consistente.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)