Posts: 25
Threads: 5
Joined: May 2012
Reputation:
0
Bun gasit si felicitari tuturor celor ce faceti ca acest forum sa fie deja bogat in cunostinte si sfaturi. Sper sa gasesc timp sa parcurg toate materialele aparute intre timp.
Pentru mine, prima problema a fost de a gasi un tamplar care sa execute stupi Maximus. Primavara venise, timpul trecea, nu am gasit. In cele din urma a aparut oferta lui Antal Marcu si am comandat 10 kit uri complete. Din pacate, calitatea lucrarii marca Marcu a fost mult sub asteptari. As putea spune ca si/a batut joc> panouri gaurite, dimensiuni inegale, putregai, In plus, a si intarziat comanda ata cat sa treaca perioada roitului. Pana la urma am reusit sa transfer 6 roiuri in noile cutii. Cu aceste 6 colonii astept cu incredere parcurgerea primei ierni cu sita si folie, dar si prima aplicare a tratamentului cu oxalic, in vederea careia am cumparat si un cantar de bucatarie pentru a doza exact acidul. Privitor la iarna care ne sta in fata ma ingrijoreaza cel mai mult faptul ca, datorita secetei, coloniile nu au strans suficiente rezerve de polen.
Si acum, intrebarile:
1. acidul oxalic pe care l/am procurat contine, in doze foarte mici si sulfati, cloruri, fier, metale grele(Pb) E in regula acest lucru?
2.Am rame de 36 si nu incap 8 in corp. Cum as putea simplu si eficient sa le aduc la 35?
3.In Romania Apicola, nr din septembrie 2012, apar 2 informatii care intra in contradictie cu ceea ce stim din cercetarile lui Ciprian. I. In articolul Facori de risc pentru varrooza, pp27,28 se face referire la utilizarea fundului antivaroa: "se pare ca exista o solutie pentru a incetini dezvoltarea varroozelor, impiedicandu/le sa se urce din nou pe albine daca pica in partea de jos a stupului. Dar aceasta nu trebuie deloc utilizata cu suportul deschis pentru ca scaderea temperaturii din cuibul cu puiet creeaza conditii optime pentruu dezvoltarea varroa, potential ca urmare a unei mariri a duratei de capacire, care permite mai multor tinere femele varroa sa atinga maturitatea inainte ca albina sa eclozeze din celula sa." In acest text nu vad sensul termenului "potential" . Daca il echivalam cu "posibil" intreaga explicatie se duce de rapa.
II. Articolul Lucrari apicole in luna octombrie, p.5. "Se stie ca o anumita cantitate de bioxid de carbon in interiorul cuibului de iernare este necesara pentru mentinerea metabolismului organic al albinelor la un nivel scazut, acesta fiind favorabil unui consum redus de hrana, deci si o perioada mai scurta intre zborurile de curatire"
CUm sta treaba de fapt? Cei care au parcurs deja mai multe sezoane cu sita antivarroa ar putea sa spuna.
3. Inca nu am gasit un tamplar serios pentru stupi Maximus. Daca aveti cunostinta de cineva, preferabil zona Bucuresti, Giurgiu...
Va multumesc anticipat celor ce veti avea timp si amabilitate sa raspundeti!
Posts: 165
Threads: 17
Joined: Jun 2012
Reputation:
0
[quote name='boromir' timestamp='1348681835' post='768']
Si acum, intrebarile:
1. acidul oxalic pe care l/am procurat contine, in doze foarte mici si sulfati, cloruri, fier, metale grele(Pb) E in regula acest lucru?
NU. Acidul oxalic nu trebuie sa contina asa ceva. Ai nevoie de dihidrat de acid oxalic.
http://www.merckmillipore.com/romania/ch...YVnGigLi42
2.Am rame de 36 si nu incap 8 in corp. Cum as putea simplu si eficient sa le aduc la 35?
O solutie de moment e sa retezi din umarul ultimei rame, pana iti faci rame de 35. Dar sa nu fie o regula generala.
3.In Romania Apicola, nr din septembrie 2012, apar 2 informatii care intra in contradictie cu ceea ce stim din cercetarile lui Ciprian. I. In articolul Facori de risc pentru varrooza, pp27,28 se face referire la utilizarea fundului antivaroa: " se pare ca exista o solutie pentru a incetini dezvoltarea varroozelor, impiedicandu/le sa se urce din nou pe albine daca pica in partea de jos a stupului. Dar aceasta nu trebuie deloc utilizata cu suportul deschis pentru ca scaderea temperaturii din cuibul cu puiet creeaza conditii optime pentruu dezvoltarea varroa, potential ca urmare a unei mariri a duratei de capacire, care permite mai multor tinere femele varroa sa atinga maturitatea inainte ca albina sa eclozeze din celula sa." In acest text nu vad sensul termenului "potential" . Daca il echivalam cu "posibil" intreaga explicatie se duce de rapa.
II. Articolul Lucrari apicole in luna octombrie, p.5. "Se stie ca o anumita cantitate de bioxid de carbon in interiorul cuibului de iernare este necesara pentru mentinerea metabolismului organic al albinelor la un nivel scazut, acesta fiind favorabil unui consum redus de hrana, deci si o perioada mai scurta intre zborurile de curatire"
CUm sta treaba de fapt? Cei care au parcurs deja mai multe sezoane cu sita antivarroa ar putea sa spuna.
Cele doua informatii nu sunt noi, se gasesc chiar si in manualul apicultorului de acum cateva zeci de ani.
Pentru noi constituie un bun exercitiu, putem vedea daca am inteles principiile de baza ale sistemului Maximus.
Vreau sa vad mai intai parerile celorlalti, dupa care voi veni cu explicatia mea.
Sa-i dam drumu......
3. Inca nu am gasit un tamplar serios pentru stupi Maximus. Daca aveti cunostinta de cineva, preferabil zona Bucuresti, Giurgiu...
Va multumesc anticipat celor ce veti avea timp si amabilitate sa raspundeti!
[/quote]
Posts: 25
Threads: 5
Joined: May 2012
Reputation:
0
Ciprian, la ce pret este un kg de oxalic la Merck?
Am facut oricum o comanda, desi nu sunt lamurit nici
cu modalitatea de livrare si plata.
Produsul pe care il am deja l/am achizitionat de la magazinul Apinatura ,(Hala Obor, Bucuresti)
Posts: 165
Threads: 17
Joined: Jun 2012
Reputation:
0
Chair nu stiu la ce pret e, nu am luat niciodata de la ei.
Am folosit acest link pentru exemplu, sa iti arat ce iti trebuie.
Banuiesc ca poti afla detalii la telefon, suna-i si intreaba-i, nu astepta sa iti raspunda ei la mail....
Posts: 25
Threads: 5
Joined: May 2012
Reputation:
0
[background=rgb(252, 252, 252)]NU. Acidul oxalic nu trebuie sa contina asa ceva[/background][background=rgb(252, 252, 252)]. [/background][background=rgb(252, 252, 252)]Ai nevoie de dihidrat de acid oxalic[/background]
Iata o informatie care ar trebui sa apara in cartea completa. Am citit pe undeva, (cred ca informatia era luata de pe un forum) ca dihidratul de oxalic se poate procura din farmacii, ceea ce nu am verificat.Important ar fi sa stim si de unde il putem lua.
Posts: 25
Threads: 5
Joined: May 2012
Reputation:
0
Aseara am efectuat tratamentul cu oxalic la cele 6 familii trecute in sistem Maximus. Nu am albine moarte, cel putin deocamdata.
Posts: 352
Threads: 16
Joined: May 2012
Sotia mea este farmacista, iar anul trecut a intrebat la toti distribuitorii cu care lucreaza farmacia, nu avea nimeni...
In schimb, firma Merck are n sortimente... doar ca si pretul e cam piperat: 280 lei/kg... insa cu un kg tratezi ani buni o stupina medie
Si eu am tratat, astept cu nerabdare sa treaca saptamana sa vedem cat de mare va fi depopularea...la cei cu fund cu plasa am observat ca in primele 2 zile au cazut acarieni, dar nu intr-un numar inspaimantator..
In prima dimineata aproape fiecare colonie avea cate 3-4 albine moarte la urdinis...
Si daca tot am scris aici, vin si cu o intrebare pt Max, care ne atinge pe toti: In carte scrie ca dupa o saptamana se verifica gradul de depopulare. Aici se si opreste depopularea ca urmare a tratamentului, sau in continuare e mai putin vizibila?
Posts: 25
Threads: 5
Joined: May 2012
Reputation:
0
Anul acesta am tratat cu acid oxalic(99,5% + sulfati 0,01, Pb 0,001, cloruri 0,001, Fe 0,004, reziduu de calcinare0,01) care m-a costat 20 de lei 0,5kg. Inteleg ca produsul de la Merck nu contine alte substante.
Daca substanta rezista 10 ani, cu 1kg poti trata fara probleme 50 de familii! In situatia asta 280 lei/kg nu e mult (28 lei /an), varachetul e 45 lei sticluta!
Eu am tratat celelalte familii cu varachet si s/ar parea ca numarul de paraziti morti e cam la fel.
Am insa unele semne de intrebare in ce priveste deplina reusita a tratamentului. Cred ca din cauza temperaturilor mari erau destule albine si prin corpul de jos. Am incercat eu sa stropesc si printre ramele de jos dar fara sa le departez.. Asa ca nu stiu cat de multe albine au scapat nestropite.
Posts: 352
Threads: 16
Joined: May 2012
Eu cred ca aerosolii isi fac treaba chear daca substanta nu a ajuns pe fiecare albina, nici nu avea cum.
Asa de curiozitate: de ce n-ati folosit si la restul stupinei oxalicul?
Posts: 25
Threads: 5
Joined: May 2012
Reputation:
0
10-24-2012, 03:31 AM
(This post was last modified: 10-24-2012, 03:37 AM by boromir.)
Din prudenta. A fost un an asa cum stim cu totii. Aici la Giurgiu - iata ca mai avem putin si vine luna noiembrie- n-a mai plouat, cu exceptia unor stropiri superficiale, din iunie. M/am gandit ca nu e momentul potrivit sa imi asum riscuri suplimentare:Nu stiu cum vor raspunde matcile mele la oxalic.
Am vrut sa verific si eficacitatea oxalicului in raport cu varachetul, intrucat auzisem si parerea ca ar fi mai putin eficient ca substantele de sinteza. In apicultura sunt foarte multi care isi dau cu parerea, dar si altii care, a se vedea revista Romania Apicola, cica au facut studii serioase.Sunt informatii contradictorii in privinta carora nu poti decide doar la nivel teoretic.S/ar parea insa ca In special in Romania Apicola poti citi cele mai mari enormitati. De plda, au redescoperit virtutile stupului orizontal.
Pe de alta parte, mai aveam niste varachet ramas <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='  ' />
Ceea ce e important este ca oxalicul isi face treaba si vom scapa-atat noi, cat si albinele- de aceste substante toxice.
Posts: 352
Threads: 16
Joined: May 2012
Eu am fost foarte hotarat in privinta tratamentului si cred ca rezultatul va fi ok. La cei cu fund cu plasa - la ei am putut urmari- s-a intamplat exact cum a descris Ciprian in carte: in primele 2 zile au cazut multi, pe urma tot mai putini....am tratat vineri seara(18.X.) si azi deja abia cazusera cativa pe tabla de sub fund... din curiozitate am ridicat si capacele la vreo 2-3 dar nu am sesizat depopulari excesive. Totusi astept sa treaca saptamana si sa prind o dimineata mai rece cand vor fi stranse in ghem, pentru a vedea rezultatul final.
Pareri am auzit si eu ff multe despre oxalic de la alti stupari din Bistrita, care se plangeau de ineficienta acestuia, dar eu am vazut cu ochii mei ca este eficient si nu cred ca ar fi afectat vreo matca, cel putin nici un semn nu indica asa ceva pana in prezent...
CAt despre Romania Apicola... parerea mea este, ca in tara noastra sint f multi specialisti buni, dar majoritatea articolelor sunt "subtirele"-o citesc si eu lunar-, chestia cu orizontalul care produce la fel de mult ca orice alt vertical e chiar tare( sincer il inteleg pe respectivul domn care din cauza problemelor de sanatate nu are de ales, dar eu n-o sa trec pe orizontal) <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='  ' />
|