Problema e ca e putina albina si aici <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/mellow.png' class='bbc_emoticon' alt=':mellow:' />
|
Inceputul meu in ale albinelor
|
|
Unifica acest roi cu altul.Cand se va elibera de puiet scoti fagurele afara.Altceva nu ai ce face cu el la aceasta ora.
Matca face parte din specia celor care traiesc pe la noi.
10-10-2012, 07:57 PM
[quote name='Oblio' timestamp='1347565667' post='693']
Inca o observatie : matcile pe care le-am avut si le am si acum sunt cu "fundul " negru , aceasta este "dungata ". Eu unul nu am mai vazut asa , ce stiti , ce fel de matca o fi ? [/quote] Este Carnica, din câte îmi dau seama.
Bine v-am gasit,
de postat nu am mai postat nimic pe aici cam demult , dar am citit tot ce s-a scris pana acum. Azi vin cu date despre ultima vizita pentru anul acesta la albinutele mele. Roiul pe care l-am gasit in septembrie in stup l-am unificat acum doua saptamani cu unul la care nu am mai gasit matca, acum l-am impachetat de iarna e pe 5 intervale, au miere destula .De altfel toate familiile (4 la numar) sunt pregatite de iarna, impachetate cu tratamente facute clasic cu varachet in acest an. Daaaar ...... una dintre ele este in casa noua de saptamana trecuta , obtinuta prin unificare si arata astfel
stup1.jpg (Size: 398.2 KB / Downloads: 12)
stup2.jpg (Size: 209.69 KB / Downloads: 9)
configuratia este urmatoarea : 1.corpul de jos este plin cu rame de 3/4 fara miere , doar pe doua dispuse in mijloc este cate o coronita de aproximativ 3-4 cm 2. corpul superior are 8 rame dintre care 7 sunt cu miere capacita pe aproximativ 95% din suprafata iar a 8-a este pusa in partea dreapta cum ma uit la stup din fata si are miere cam 70% pe fata dinspre celelalte rame si cam 15-20% spre exteriorul stupului. Albina este cam pe 6 intervale pline , poate chiar putin mai mult. am gaurit ramele din corpul superior in 3 locuri, cate o gaura langa batul de sus al ramei pe mijloc si cate 2 gauri mai jos spre laterale, am pus folia peste toate ramele si am lasat-o in jos pe langa rama care nu este completa (in partea dreapta cum privesc stupul din fata )si am scos tabla care acopera fundul stupului. Abia astept sa vad cum ies din iarna
11-05-2012, 07:50 AM
Ar fi bine sa scoti ultimele 2 rame neocupate si sa lasi folia dupa antepenultima.
verifica sa nu stea folia direct pe rame in margini, sa aiba pe unde sa se evapore condensul. nu vad fantele la capac. Daca nu le ai, totul e compromis.
11-05-2012, 07:22 PM
incep in ordine inversa
nu vad fantele la capac. Daca nu le ai, totul e compromis. capacul este cu cativa mm mai mare decat corpul, se aseaza peste corp ,nu calca exact pe margina acestuia.Albina nu trece printre corp si capac dar aerul da. Daca tu consideri ca mai trebuie si doua fante , le execut la foc automat. Pentru ca am facut capacul putin mai mare am gandit ca are pe unde sa se elimine condensul. verifica sa nu stea folia direct pe rame in margini, sa aiba pe unde sa se evapore condensul. folia este aproximativ cu 2-3 mm mai ingusta decat corpul, daca te uiti atent se vede cum capetele ramelor care se sprijina pe faltul corpului nu sunt acoperite . Dupa pozele din prima carte spatiul liber la mine, mi se pare ca e mai mare. Ar fi bine sa scoti ultimele 2 rame neocupate si sa lasi folia dupa antepenultima sa inteleg ca ar trebui sa ramana in stup cate 6 rame atat in corpul de jos cat si in cel de sus. Apoi sa dau drumul la folie pana jos pe fundul stupului dupa cea de-a sasea rama. OK ?
11-06-2012, 06:55 AM
[quote name='Oblio' timestamp='1352143362' post='1121']
incep in ordine inversa nu vad fantele la capac. Daca nu le ai, totul e compromis. capacul este cu cativa mm mai mare decat corpul, se aseaza peste corp ,nu calca exact pe margina acestuia.Albina nu trece printre corp si capac dar aerul da. Daca tu consideri ca mai trebuie si doua fante , le execut la foc automat. Pentru ca am facut capacul putin mai mare am gandit ca are pe unde sa se elimine condensul. [/quote] eu nu mai zic nimic, consider ca am zis tot ce trebuia. V-am dat mura-n gura, si in carti, si in particular, pe mailuri sau pe forum. daca e greu sa respectati cele scrise, fiecare face cum crede, mai mult de-atat chiar nu am ce sa fac. daca voi considerati ca e atat de simplu, dati-i inainte. eu va spun ca nu e deloc simplu, si va cam jucati cu focul. |
|
« Next Oldest | Next Newest »
|
Users browsing this thread: 1 Guest(s)

