Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inceputul meu in ale albinelor
#21
aici o poza din interior, am pus dupa cum urmeaza :

incepand din partea dreapta

1 rama crescuta "stropita" cu ceva miere

2. fagurele graitor care l-a avut pana acum este aproape complet crescut

3.rama modificata cu bat vertical pt a fi crescuta cu fagure natural

4.rama crescuta

5.la fel cu 3

6.rama modificata din 1/1 in 3/4, cu oua si larve din cuibul vechi

7. rama cladita


.jpg   stup1.jpg (Size: 26.9 KB / Downloads: 20)

in poza nu se vede rama modificata cu oua si puiet, pe aceea am introdus-o in locul gol
Reply
#22

.jpg   fagure modificat1.jpg (Size: 106.2 KB / Downloads: 36)

acesta este fagurele pe care l-am taiat , pentru ca nu m-am indurat sa le iau toata munca.

Se vad acolo ceva larve si mai sunt si oua.

Deacum , voi face o verificare scurta peste vreo 2-3 zile sa vad daca la transfer matca nu a patit nimic , daca isi face treaba asa ca la carte. <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='Wink' />
Reply
#23
La cealalta familie, deoarece mai e cules la tei (astazi mai aduceau nectar ) si matca a inceput sa oua si acolo , deoarece nu am reusit sa termin si cea de a doua cutie , am facut o " smecherie '' : le-am luat ramele cu miere 1/1 si am inlocuit cu trei rame 3/4 cladite dar goale, ca sa pregatesc familia de " transfer" in casa noua
Reply
#24
In seara aceasta am trecut sa vad daca in urma mutarii matca e ok, pentru ca nu am cautat-o sa o vad cand am facut mutarea.

Am deschis stupul si am distantat ultima rama cladita care am pus-o ca sa pot vedea pe cea care am pus-o la cladit.

Dupa 3 zile de la mutare asa arata


.jpg   fagure natural 26-29.06.jpg (Size: 129.73 KB / Downloads: 33)

E clar ca matca e in stup

Nu m-a rabdat inima si am ridicat-o, era ouata aproape toata <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/rolleyes.gif' class='bbc_emoticon' alt='Rolleyes' />

Abia astept sa vad cum se dezvolta noua familie .

Cat de curand mai trecem o familie pe "MAXIMUS"

DOAMNE AJUTA
Reply
#25
Ieri dupa amiaza am fost sa verific roiurile.

Cel care se vede in pozele de pana acu este adus in prezent pe 10 rame (5 jos si 5 sus), dintre care doua sunt puse acu 2 saptamani la cladit , cu leat pe mijloc. Are in prezent o rama cu miere , aproape capacita si inca doua din cele vechi cladite , care au fost de la inceput, iar restul pana la 8 ( 5 adica) sunt lucrate de albine vara aceasta , natural si sunt cladite in proportie de 80-90% si au cate ceva puiet si miere , dar nu compact.

Cele 2 pe care le-am introdus acu 2 saptamani le-au luat timid in lucru, maxim o jumatate de palma sunt crescute si stropite cu ceva miere. Cam de acu 2 saptamani le dau la 2-3 zile si cam 100g miere diluata cam cu 100-200 ml apa in hranitor.

La ora actuala , dupa ochiul meu este albina pe toate intervalele, si puiet capacit si necapacit pe mai multe rame , dar adunat cred ca e cam 2-3 rame bune.

Intrebare :

Ar trebui sa renunt la cresterea ramelor naturale si sa le dau rame crescute si poate sa cresc cantitatea de sirop de stimulare ?
Reply
#26
Am mai spus in repetate randuri si o repet pentru ultima oara: ramele naturale nu se cladesc la sfarsitul verii sau in perioadele fara cules.



De asemenea , fara experienta a cel putin un an in intretinerea cu faguri artificiali( eu zic chiar 2-3), nu va recomand sa "o ardeti" natural.



Una e sa cresti cativa faguri si alta e sa sustii o dezvoltare intreaga pe faguri naturali.



Facand acest lucru riscati sa ramaneti cu coloniile nedezvoltate si sa le expuneti factorilor de stres, cu consecinte nedorite.



Ai foarte putin puiet in stupi, baga-le rame cladite si stimuleaza-le.Trebuie sa ajungi sa ai min 7-8 rame de puiet pentru a fi sigur ca ierneaza relativ ok. Este deja august, pe fondul secetei e posibil ca ouatul sa se opreasca mult mai repede.



Nu fiti visatori si nu va jucati, intretinerea pe rame naturale nu este asa de simpla! Trebuie analizat integral totul, de aceea face parte dintr-un sistem holistic.
Reply
#27
multumesc,

inseamna ca am observat cat de cat bine, ii voi schimba ultimile rame puse cu 2 rame cladite, dar pentru stimulare ajung cele 200 gr de sirop 1/1 miere cu apa la 2-3 zile , sau trebuie mai mult ?

Ar mai trebui pus si altceva in sirop?

Oricum , in prezent activitate au, campul inca nu e uscat ca in alte parti , au si ceva rezerve , zic eu
Reply
#28
Pentru a activa forta vitala spre cresterea pontei matcii, pune in sirop apa de argila. Iti recomand argila albastra de raciu, o gasesti pe internet. O lingura de argila la 2 kg de sirop, fara sa o mai strecori.Dai argila 2 saptamani, dupa care te opresti.



Stimuleaza cu 100 gr in fiecare zi, 1/1. Trebuie sa-l faci pe 6 rame sus/jos, sa fie cat mai puternic.Nu se stie ce iarna va veni.



Nu le mai da miere! Dupa data de 20 august vei vedea ce rezerve au si te apuci sa completezi daca e nevoie. Acum le directionezi activitatea catre inmultire. Risti sa blochezi spatiul de ouat al matcii cu provizii.
Reply
#29
multumesc de sfat , am citit si cele ce ai postat pentru colegul nostru roz , ieri a venit argila, in seara aceasta sau cel tarziu maine seara incepem actiunea ''argila'' <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/rolleyes.gif' class='bbc_emoticon' alt='Rolleyes' />
Reply
#30
Nu am mai scris demult pe aici.

Intre timp am dat sirop cu argila pana pe la inceputul saptamanii acesteia, dar matca tot lenesa e. Sunt oua, larve si puiet imprastiat pe vreo sase , sapte rame construite natural despartite la mijloc , dar doar pe mijlocul lor pe ambele fete si in ambele "sectoare" daca pot sa le spun asa .

Colonia am lasat-o pe 2 corpuri si 10 rame , iar cele ouate sunt in ambele corpuri. Daca este sa apreciez cred ca in total ar fi cam 2 rame si jumatate cu oua si puiet.

Spre comparatie intr-o colonie aflata intr-un corp pe 10 rame 1/1 e maimulta albina si am cam 4 rame 1/1 cu puiet oua si larve
Reply
#31


Si eu am jonglat cu multe incercari in vara aceasta, avand o singura familie trecuta in sistem in primavara. Am ajuns la concluzia ca in acest sistem vom avea familii puternice doar daca vom incepe dezvoltarea din primavara.... am o colonie care a roit la inceput de iunie si am trecut-o in sistem dupa imperecherea matcii tinere; este la fel pe 10 rame, am stimulat si eu vreo 2 saptamani bune cu sirop inbunatatit cu argila de raciu, iar acum are 6 rame cu puiet si provizii putine...acelasi lucru l-am observat si eu, familiile pe dadant au mai multa musca, mai mult puiet, dar sunt familii de productie care nu au roit...Suntem inca obisnuiti cu rama dadant, dimensiunile ei,in sistemul Max trebuie sa o uitam... Ciprian ne atrage atentia in a doua carte in legatura cu putera familiilor standard , ca trebuie sa parcurgem toti pasii de dezvoltare descrisi pentru ca in toamna familia sa fie puternica.

" Oblio" eu zic sa nu ne descurajam, sa ne straduim ca familiile pe care le avem in sistem sa ajunga cu bine in primavara lui 2013. Eu consider ca in toamna aceasta sa si unificam daca e cazul ,pentru a ierna fara griji.
Reply
#32
Si inca ceva, in primavara eram nebun dupa fagurii naturali, care sunt super ok,dar treptat am ajuns la concluzia ca va veni si vremea lor, insa pana atunci voi lucra cativa ani pe FA, voi cladi doar cate 2 pentru saturatia cu trantori.
Reply
#33
De descurajat nu ma descurajez asa usor. ma voi stradui sa scot familia aceasta in primavara "intrega". Sunt cam ingrijorat cu iernarea cu sita . Nu am facut pana acu asa ceva dar sper sa iasa, am dat azi la una din familii pe rama 1/1 , o rama de 3/4 in speranta ca o va oua sa pot ajuta familia in sistem "Maximus". Rezerve pt ea am de la ceilalti stupi . Ar mai trebui "musca" <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' /> .
Reply
#34
[quote name='Oblio' timestamp='1346438132' post='645']

Nu am mai scris demult pe aici.

Intre timp am dat sirop cu argila pana pe la inceputul saptamanii acesteia, dar matca tot lenesa e. Sunt oua, larve si puiet imprastiat pe vreo sase , sapte rame construite natural despartite la mijloc , dar doar pe mijlocul lor pe ambele fete si in ambele "sectoare" daca pot sa le spun asa .

Colonia am lasat-o pe 2 corpuri si 10 rame , iar cele ouate sunt in ambele corpuri. Daca este sa apreciez cred ca in total ar fi cam 2 rame si jumatate cu oua si puiet.

Spre comparatie intr-o colonie aflata intr-un corp pe 10 rame 1/1 e maimulta albina si am cam 4 rame 1/1 cu puiet oua si larve

[/quote]



Aici avem o situatie tipica de colonie cu dezvoltare haotica.

Explicatiile le-am dat mai sus, nu mai repet.Destabilizarea situatiei s-a produs in momentul in care nu ai gestionat cum trebuie problema fagurilor naturali.

Acum cred ca ai foarte putina albina imprastiata pe rame.Matca a ouat acolo unde a gasit albine de acoperire.

Fara sa te dezamagesc, colonia e posibil sa nu iti iasa din iarna.



Cateva reguli importante:

1. matca oua doar acolo unde exista albina acoperitoare

2. in cazul tau matca nu e vinovata pentru ponta razleata, o matca se pune in valoare doar pe elementele sinergice ale matricei

3. puietul depus reflecta numarul albinelor existente in colonie

4. analizeaza unde ai gresit si ai grija sa nu mai repeti anul viitor.
Reply
#35
Revin cu rugamintea de a primi un sfat.

In conditiile actuale acest stup are albina acoperitoare din ce am vazut ieri , intr-un corp de 8 rame 3/4 cam 4 intervale.

Rame am pus in corp cele pe care le-a avut de la inceput (una neagra in care a depus oua prima data matca dupa ce s-a imperecheat)si alte doua claditepe foita artificiala mai deschise la culoare care au avut cred maxim 3 generatii de puiet , si restul cladite natural, fara FA , vara aceasta de colonie dar nu sunt cladite complet ( oricum mai bine de 3/4 din suprafata cladita ).

Am observat ca matca nu oua decat in ramele cladite fara FA si in acelea doar pe mijloc.

Ciprian, crezi ca daca as incerca sa il unific cu un alt stup , ar fi sanse sa iasa puternic din iarna ?

Mancare am sa ii pun (cel putin 4 rame de 3/4 la rezerva cu miere capacita in proportie de 80% ,plus ce mai au in stupul respectiv),

problema e ca in ramele cu mancare nu a mai fost puiet. Daca le pun in cat matca va oua in ele la primavara ?

Daca tu consideri ca ar putea fi o varianta unificarea , cam cum ar trebui aranjate ramele si ce ar trebui sa mai fac inainte de a intra in iarna , pentru ca acesta familie sa iasa cu bine la primavara?

Imi doresc din tot sufletul sa vad practic, cum trece peste iarna si cum se dezvolta o colonie in primavara in acest sistem.

De asemenea , daca unific cu alta familie , cum as putea ierna matca ramasa ?
Reply
#36
"cam 4 intervale" de albina e putin. Enorm de putin, in acest stadiu chiar daca iese din iarna nu se mai dezvolta in primavara.



Obligatoriu trebuie sa il unifici.



Ce trebuie sa faci pentru pregatirea de iernare: Tot ceea ce am scris in cele doua carti. Nu cred ca ai vrut sa iti mai scriu inca o data.Ramele cladite partial le scoti afara. Lasi doar ce e cladit integral.



NU, nu, nu, nu ai ce cauta cu rame in care nu s-a ouat pentru iernare.



Intreaba daca nu intelegi ceva anume, fara jena. Nimeni nu s-a nascut invatat. Dar mai intai invata bine preagtirea de iernare.



O matca o sacrifici dupa unificare. Asta e.....
Reply
#37
Acum vin cu alta intrebare. Asa cum am spus mai sus am rezerve dar sunt in rame de 3/4 de cat , capacite ar fi 4-5 rame in proportie 80-90% pline, problema e ca sunt rame in care nu a fost puiet , Ce pot sa fac , sa aleg din ramele mai negre , sa le urc in cat ,sa pun o diafragma si sa descapacesc dupa ea , ca albina sa isi duca mierea in cat?

Mai poate la ora actuala sa isi constituie rezervele si sa si capaceasca?

Sau sa ma las pagubas anul acesta , sa le iernez asa cum am facut pana acum si sa trec familia din primavara din nou pe " sistem"?
Reply
#38
Pe sistemul Maximus notiunea de "descapacire" si "diafragma" nu exista. Acum e oricum tarziu pentru asemenea operatiuni, iar din ramele mai negre albina nu va scoate nimic. In plus, ai putina albina.



Unifica si anul viitor poti sa incepi din nou, cu dreptul de aceasta data.
Reply
#39

.jpg   13092012300.jpg (Size: 51.67 KB / Downloads: 5)

Surpriza,

sambata am fost la vatra pe care am tinut albinele anul trecut sa mai "recuperez " cateva cutii pe care nu le-am mai luat de acolo. Intr-o cutie, pe undeva pe sub capac (cutiile erau orizontale pe 20 rame 1/1 , cu doua urdinise , ambele inchise ) isi cam faceau de lucru ceva "gazulite ".

Am ridicat capacul si au trecut la atac , asa ca duminica dupa amiaza am mers echipat, am luat si afumatorul, niste manusi si o rama cu ceva miere pe ea si, ce am gasit se vede in poza de mai sus , pe care am facut-o abia azi: de o scandurica de podisor fetele si-au facut un fagure si s-au descurcat si ele cum au putut. Chestia e ca fagurele este ca si marime undeva intre jumatate si 3/4 dintr-o rama 1/1 si este cu oua si larve mai bine de 70%

Acum sa va arat si "autoarea"


.jpg   13092012301.jpg (Size: 42.54 KB / Downloads: 11)

Inca un lucru interesant, desi avea rame "negre" , bune pentru puiet si erau langa fagurele pe care l-au crescut ele, de ouat a ouat doar in fagurele facut de ele .

De asemenea duminica , hrana nu era aproape de loc iar dupa ce au primit rama aceea cu putina miere, astazi am vazut pe o alta rama care am last-o acolo ca adusesera ceva polen si ceva nectar <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='Wink' />
Reply
#40
Inca o observatie : matcile pe care le-am avut si le am si acum sunt cu "fundul " negru , aceasta este "dungata ".

Eu unul nu am mai vazut asa , ce stiti , ce fel de matca o fi ?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)