Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inceputul meu in ale albinelor
#1
Va salut,

asa cum am spus in prezentare , sunt din Botosani si imi place sa spun , deocamdata '' detinator '' de albine.

Am inceput acum 2 ani cu 4 familii de albine , in stupi orizontali de 20 de rame. Am mai facut in anul acela , inca 3 roiuri care s-au dezvoltat frumos (zic eu), iar pe la sfarsitul lui august unul a '' bezmeticit'' , asa ca l-am desfiintat si am iernat 6 familii pe care le-am scos cu bine din iarna.

in acea iarna , intamplarea a facut sa gasesc la un client de al meu niste '' corpuri '' neansmblate de 3/4. Erau practic lateralele unui cat de 3/4 dar ca sa le pot folosi trebuia , ori sa fac alte rame mai lungi cu 2 cm , ori sa le modific eu ( au gresit probabi dimensiunile si au fost refuzati ).

Un prieten care a auzit ca am albine , imi tot spunea sa lucrez pe ''verticali'' ca e mai bine , se dezvolta mai bine, se scoate miere pe categorii, etc. Asa ca in acea iarna am luat cateva corpuri , le-am adaptat (am facut corp de 1/1 si cat de 3/4, de cate 10 rame) si in primavara anului trecut , pentru ca iernasem 2 familii intr-un stup mare de 20 rame, le-am pus pe fiecare in in cate o cutie noua.

Am scos si ceva miere anul trecut, am mai facut 5 roiuri, din care 2 le-am unificat in toamna si am bagat la iernat 10 familii.

Eram foarte bucuros. Mancare aveau , dupa ce vazusem eu, le-am impachetat, si...asteptam sa vina primavara. din ce am mai citit pe ici pe colo, am inteles ca era bine , ca sa fiu sigur ca au cu ce iesi din iarna, sa le mai pun o turta , din zahar pudra , sau candy pe rame. Am gandit ca zaharul pudra mai are cate ceva prin el si am zis ca ar fi mai sanatos cel invertit, asa ca am facut in ianuarie inainte de gerurile care se anuntau '' zahar candy '' dupa retetele de pe forum. Am fost la ele si am pus placile pe rame, miscau toate, erau ok.Am gandit ca '' gata , ne vedem la siropul din primavara''.

Acum , nu stiu , faptul ca am umblat la ele, zaharul nu a fost de buna calitate...cert este ca din 10 familii nu am mai gasit macar una in viata in primavara.

Am suferit foarte mult,cateva zile dupa ce am descoperit nu am fost om , nu neaparat din cauza pierderii materiale (consistenta totusi) ci mai mult pentru faptul ca imi erau foarte dragi, de fiecare data cand umblam la ele , ma linisteam , ma relaxam si ma incarcam cu energie cum nu se intampla cand faceam orice altceva, si in plus atunci cand am pus placile de candy , am luat-o si pe sotia mea care nu mai vazuse un stup '' de aproape'' niciodata si pot spune ca i-au picat ''dragi'' instantaneu (dupa ce am plecat de acolo punea tot felul de intrebari si isi dadea seama ce fiinte minunate sunt ALBINUTELE <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' /> )
Reply
#2
Asta a fost.

Am hotarat ca o iau de la capat, am reusit sa '' rup'' bani din buget doar pentru 2 familii , asa ca am pregatit 2 cutii si am asteptat vremea prielnica sa le iau.

Intre timp tot citind pe forumuri am gasit un post : ''renasterea stuparitului'', titlu ce m-a facut curios. Am mers pe site, am comandat cartile (parca nu aveam rabdare sa ajunga la mine), cand au venit le-am citit '' pe nerasuflate'' si mi-am spus ca trebuie neaparat sa incerc si eu, drept pentru care am cerut niste detalii despre stup. Acum este la mine, am facut o schita, cat pot de repede voi face 2 bucati .

Pe 26 aprilie am luat 2 familii de albine , le-am dus pe vechiul loc , undeva la vreo 20 km de oras, s-au dezvoltat destul de bine pana acum. Duminica trecuta pe 6 mai , am observat in oras ca a inflorit salcamul (foarte devreme pentru zona aceasta), asa ca am plecat sa vad si la albinutele mele cum e. Acolo , in sat sunt ceva salcami dar nu dadeau semne . Cand m-am uitat mai atent nici muguri parca nu aveau. Asa ca am luat legatura cu un amic , ce detine mai multi stupi si mi-a zis ca el ii duce la salcam in judet si sa ii duc si eu, ca ''e loc pentru toti", drept pentru care miercuri noapte au fost amplasati " la locul faptei"
Reply
#3
Ieri am fost sa le facem o vizita " de lucru", corpurile erau pline de albina, miere era adusa frumos , ba mai mult la unul dintre ei aveau bagat nectar si in locurile de unde a eclozionat puiet , asa ca le-am pus caturile cu rame vechi si cu FA pentru crescut. Partea proasta e ca aici la noi se anunta vreme rea pentru urmatoarele zile , iar dupa spusele cunoscatorilor salcamul ar mai tine cel mult o saptamana.

Astept cu nerabdare sa se termine culesul , incerc sa fac macar o cutie ( binenteles pe sistem maximus) saptamana aceasta si sa bag un roi in ea .

Am niste nelamuriri in legatura cu stupul :

1. Am observat ca rama este totusi mai mica decat rama 3/4 care se gaseste la magazinele de specialitate (mai mica in inaltime exact cu grosimea batului de jos) . E ok asa sau e o greseala ?

2. Batul de jos e lat exact cat lateralele.

3. La urdinis nu este " scandurica de zbor"

4. Urdinisul sta deschis complet tot timpul

E ok asa?
Reply
#4
Cristi, pierderile in albinarit, mai ales cand esti la inceput sunt inerente.



Totul e sa avem taria sa mergem mai departe.



Aici vei gasi toata sustinerea necesara pentru a putea continua in modul in care doresti. Este esential sa nu incepi cu multi stupi deodata.



Maine vei primi adresa la care sa expediezi modelul.
Reply
#5
Asa e viata , urci - cobori , castigi - pagubesti.....

Oricum mie imi pare rau de ce s-a intamplat , dar consider ca totusi am castigat : am avut primul contact cu albinele si in mod sigur nu ma voi lasa de ele cat voi mai putea sa ma misc . In mod categoric. Mai mult sper sa nu mai am parte de asemenea experiente.

In legatura cu metoda ta , am mai spus , m-a incantat enorm de mult faptul ca in modul de lucru incerci sa te apropii cat mai mult de ceea ce se intampla in mod natural in colonia de albine , si sa ne adaptam noi la modul lor de viata.

Doamne ajuta
Reply
#6

.jpg   Fotografie0037.jpg (Size: 95.62 KB / Downloads: 44)

2 stupi dintre cei de aici sunt ai mei


.jpg   Fotografie0043.jpg (Size: 119.74 KB / Downloads: 40)

salcam ieri 12 mai 2012
Reply
#7
[quote name='Oblio' timestamp='1336893895' post='118']

1. Am observat ca rama este totusi mai mica decat rama 3/4 care se gaseste la magazinele de specialitate (mai mica in inaltime exact cu grosimea batului de jos) . E ok asa sau e o greseala ?

2. Batul de jos e lat exact cat lateralele.

3. La urdinis nu este " scandurica de zbor"

4. Urdinisul sta deschis complet tot timpul

E ok asa?

[/quote]



raspunsuri:



1. rama e mai mica intr-adevar cam cu 5-6mm. asa am facut-o eu prima data si asa a ramas. tu poti sa o faci cum vrei, ori asa ori pe stas. de fapt e recomandat sa o faci pe stas.



2. da, batul de jos asa trebuie sa fie.



3. nu este scandurica de zbor, am pus si niste poze cu urdinisul la topicul Stupul tip Maximus.



4. urdinisul nu sta deschis complet tot timpul, el putand fi marit/micsorat in functie de puterea coloniei prin inchizatorul de urdinis, care ramane prins intr-o parte si are un cap liber.
Reply
#8
Am facut aseara doua roiuri , care au fost amplasate in corpuri de 10 rame 1/1 cu fundul plin. Am vorbit si astept cat de repede cel putin un stup MAXIMUS sa trecem la treaba. Roiurile sunt ambele cu cate 3 rame de puiet capacit , una rama cu mancare si una acoperitoare.

De asemenea fiecare roi are cate 2 botci (de roit ). Au fost mutati undeva unde este teita si tei care urmeaza sa infloreasca. Am mai pus intr-un stup din cel cu matca o rama de 3/4 in cuib, in care matca din familia respectiva a inceput sa puna oua. Aceasta , dupa ce puietul este capacit, va fi transferata in noul stup MAXIMUS,ca si ajutor. Sper sa fie vreme buna la tei si sa se dezvolte bine .
Reply
#9

.jpg   03062012129.jpg (Size: 253.65 KB / Downloads: 30) din aceste botci vor iesi matcile destinate a fi "deschizatoare de drum " pentru noul sistem MAXIMUS , pe plaiurile Moldave
Reply
#10

.jpg   03062012130.jpg (Size: 29.26 KB / Downloads: 28)

si celalalt roi

cat de curand vor trece in noul sistem
Reply
#11
astazi am verificat roiurile, la unul din ele matca era iesita la celalalt am mai vazut ceva botci , inca nu sunt sigur , dar parca era si acolo pentru ca am vazut o botca inceputa a fi roasa. Le-am pus la ambii " rama graitoare ". Ceva cules este in zona , am vazut ca aduceau polen si era si ceva nectar pe prima si ultima rama. Am facut un fund si doua corpuri pentru viitorul stup tip Maximus , mai am capacul sa il fac si sa pun sita antivaroa , apoi o vopsea, ceea ce se va intampla cred maine. Puietul este eclozionat cam 75 % si mai am intr-o familie o rama 3/4 pusa pentru a fi ouata sa o pun in roiul ce va fi trecut " pe sistem" <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='Wink' /> .

de asemenea mai am pregatite vreo 4 rame 3/4 putin " stropite" cu miere pe care cred , cel tarziu joi le voi trece in stupul Maximus, voi adauga rama ouata 3/4 si voi scutura albinele toate dintr-un roi in acel stup.

Am doua intrebari catre Ciprian :

1. Ce fel de folie folosesti ?

2. Cum ar trebui sa procedez ?

A. Sa pun roiul intr-un singur corp pana se dezvolta pe 7-8 rame , si apoi sa trec pe doua corpuri

sau

B. Sa pun direct roiul pe doua corpuri cu 4 rame sus si 4 jos si sa le pun folie de sus pana jos , apoi sa il urmaresc sa se dezvolte eventual, sa il ajut cu stimulare la 2 zile? <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/unsure.png' class='bbc_emoticon' alt=':unsure:' />
Reply
#12
Salut si felicitari pentru primii pasi, suntem alaturi de tine!



Cateva lucruri esentiale cand ai matci care tre sa eclozioneze:



- nu mai deranja colonia cel putin 2 saptamani de acum incolo

- daca ai 3-4 rame cu albina, e capabila sa-si asigure singura hrana in cazul in care conditiile permit

- daca nu permit, stimulezi o data la 2-3 zile cu 250- 300 ml sirop 2/1

- rama graitoare o bagi in mijloc, dar tre sa te asiguri ca fagurii sunt bine populati, pentru a avea cine sa lucreze la ea

- dupa ce ai bagat-o ,nu mai ai ce sa te uiti pe faguri.la intervale de 7 zile verifici fagurele graitor prin distantarea ramelor de langa el. Il ridici, analizezi arhitectura si il pui la loc. Compari si raportezi citirea la ceea ce scrie in carte, pentru a-ti da seama in ce situatie se afla colonia.

- nu uita ca pentru afi cladit trebuie sa existe albina si nectar



Da , lasi colonia pe 1 singur corp.Il dezvolti la 8 rame, prin adaugare de rame cu FA dupa imperecherea matcii.



Poti sa te folosesti de prezenta matcii proaspat imperecheate , lasi fagurele graitor acolo si dai alte rame goale, obligatoriu in mijloc sau cat mai aproape de acesta, in zona activa. Iti vor fi cladite in intregime cu faguri naturali, si posibil ceva puiet de trantor in colturile biologice pana cand va ajunge la un anumit prag de dezvoltare. Apoi iti va face numai trantori. Asta daca vrei sa vezi cum arata fagurii naturali.



Daca nu, poti sa mergi standard, cu FA.



Dupa ce ai ajuns la 8 rame imparti 4 sus si 4 jos si te duci cu "2 sus si 1 jos". Pentru a creste in continuare faguri naturali tre sa realizezi saturarea cu trantori, e putin mai complicat.



Concluzie: poti sa faci primiii faguri naturali simplu, datorita matcii proaspat imperecheate si populatiei reduse, pana pe la 7-8 rame. Apoi lucrezi standard, pe FA, dezvolti colonia pe 2 corpuri, poate ajungi sa ii pui si un cat ( depinde de zona). Si cam atat anul acesta.



Totul e ca vremea sa fie optima, pana acum a fost foarte dificil( cel putin aici, in MM).
Reply
#13
Astazi am fost sa verific roiurle facute.Au o rama fara FA pe post de fagure graitor.
Reply
#14
ambele roiuri aveau cladit pe ramele goale , unul mai putin, altul mai mult , erau celule de lucratoare si aveau si nectar in celule , insa oua nu am vazut nici la unul. poze nu pot pune pt ca imi cere o dimensiune mult prea mica .
Reply
#15
nu reusesc sa micsorez poza la 1,7 k ca sa pot sa o postez.

Vreau sa spun ca in anii trecuti am mai avut situatii asemanatoare , cand indrumat de cineva am pus o rama fara FA, neinsarmata in cuib (nestiind sa interpretez rezultatele), ca si a-2-a rama de langa peretele stupului din stanga cum stai in fata lui , catre dreapta.

Ceea ce mi-a explicat persoana respectiva a fost ca "albinele cladesc acolo celule de trantor si nu mai strica ramele pe care le punem la cladit". Acu, citind in carte vad ca e ceva similar, doar ca interpretarea si explicatia e alta.

Dar am avut in anii precedenti , surpriza placuta , la unul sau doua roiuri , formate prin divizarea familiei in doua , ca in roiul in care ramasese matca batrana , albinele sa cladeasca rama goala complet cu celule de lucratoare iar matca sa depuna oua imediat. Astfel ca la aproximativ o saptamana de la introducerea ramei am gasit-o cu larve si oua in proportie de mai bine de 70%. Acea rama cred ca o am si acum deoarece arata foarte frumos si mi-a fost mila sa o stric.

In concluzie , acum am doua corpuri tip Maximus pregatite (am modificat doua caturi de 3/4 si 10 rame, pe care le aveam noi de anul trecut si astept ca macar o matca sa inceapa ponta (acum as putea risca sa pird matca daca shimb familia dintr-o cutie in alta), dupa care voi pune noua familie intr-un corp Maximus, pe rame de 3/4 pregatite si o voi mai ajuta cu o rama de puiet capacit de la una din familiile celelalte.
Reply
#16
Am modificat setarile si am marit capacitatea fisierului de upload( 500 k). Acum trebuie sa poti atasa pozele.
Reply
#17
Iti doresc sa ai parte de cules ca sa poti sa ii cresti frumos <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='Smile' />
Reply
#18
Multumesc,

Pana acum au avut cules,si au adus bine, e al treilea an de cand am albine, e prima data cand am in locul acesta unde am pus roiurile, vreau sa spun ca nu am avut asa cules la roi, au fost unul cu o rama cu miere si trei de puiet capacit plus o rama goala, 1/1 iar celalalt cu 3 rame si jumatate de puiet plus una cu miere si una goala, si am mai pus saptamana trecuta cate o rama 3/4 drept fagure graitor.

Alaltaieri cand am fost sa ma uit, era aproape toata albina eclozionata , si aveau nectar adus in toate ramele 1/1 . Pentru roi era dupa parerea mea foarte bine.

Dupa ce ii voi muta, chiar daca nu va mai fi cules asa abundent, o sa ii stimulez sa se dezvolte bine.



Iata si pozele.Fagurii graitori arata ca matca s-a imperecheat


Attached Files
.jpg   roi 2.jpg (Size: 59.17 KB / Downloads: 35)
.jpg   roi 1 redim.jpg (Size: 138.74 KB / Downloads: 37)
.jpg   corp M.jpg (Size: 45.97 KB / Downloads: 37)
Reply
#19
acestea erau pozele, multumesc pentru ajutor lui Ciprian .

Maine sau poimaine voi transfera roiurile in stupii noi si voi pune poze.
Reply
#20

.jpg   stup maximus.jpg (Size: 72.93 KB / Downloads: 33)

A venit ziua cea mare. Astazi printre rafalele de vant si norii de ploaie am reusit sa pun prima familie (de acum , pentru ca are si matca harnica )in primul meu corp tip MAXIMUS

Cel din mijloc este cel cu "pricina".
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)