Posts: 165
Threads: 17
Joined: Jun 2012
Reputation:
0
06-24-2016, 09:32 PM
(This post was last modified: 06-24-2016, 09:33 PM by Maximus.)
[media]http://www.youtube.com/watch?v=YDHM5Wsi6Zc[/media]
[media]http://www.youtube.com/watch?v=qLsVlkmyFvs[/media]
[media]http://www.youtube.com/watch?v=ihZ4iQ_B244[/media]
Posts: 352
Threads: 16
Joined: May 2012
Foarte frumos, felicitari. Sincer, daca de multe ori am avut dubii in ultimii ani, aceste imagini si nu numai m-au convins definitiv. Insa mai am mult de invatat.
Ai si salcam in zona acelei vetre?
Posts: 117
Threads: 4
Joined: Jun 2014
Reputation:
0
La nivelul de dezvoltare cu cuibul plin de puiet si corpul 3 cu miere, cum de nu au roit, ca spatiu nu prea era. Daca a fost cules asa de abundent, nu necesita corpul 4 pt ventilarea mierii? Interesant ca nu au blocat cuibul?
Posts: 165
Threads: 17
Joined: Jun 2012
Reputation:
0
Nu am salcam decat foarte putin, cativa pomi, nesemnificativ. Mierea este de pomi fructiferi.
Nu roiesc decat foarte rar, si de regula cand au peste 4 corpuri si este cules excesiv in a doua parte a verii. Nu au blocat, nu au necesitat spatiu pana la acel moment. De ce, cand, cum, sunt intrebari la care vei gasi usor raspuns dupa cativa ani de experienta in sistem. A stii sa mentii o colonie in limitele naturale in anumite momente cheie reprezinta un nivel pe care nu ai cum sa-l ai ca incepator.
In fine , dupa aceea le-am dezvoltat cu metoda in T.
Posts: 19
Threads: 6
Joined: May 2012
Reputation:
0
Aceasta colonie are matca pe care v-am aratat-o la curs in mininucleu, la testul de vitalitate. Se observa modul in care se transmit particularitatile vitalitatii mai departe. Priviti fagurii si modul lor de constructie, puietul, populatia, precum si cantitatea de miere stransa.