11-05-2012, 07:22 PM
incep in ordine inversa
nu vad fantele la capac. Daca nu le ai, totul e compromis.
capacul este cu cativa mm mai mare decat corpul, se aseaza peste corp ,nu calca exact pe margina acestuia.Albina nu trece printre corp si capac dar aerul da. Daca tu consideri ca mai trebuie si doua fante , le execut la foc automat. Pentru ca am facut capacul putin mai mare am gandit ca are pe unde sa se elimine condensul.
verifica sa nu stea folia direct pe rame in margini, sa aiba pe unde sa se evapore condensul.
folia este aproximativ cu 2-3 mm mai ingusta decat corpul, daca te uiti atent se vede cum capetele ramelor care se sprijina pe faltul corpului nu sunt acoperite . Dupa pozele din prima carte spatiul liber la mine, mi se pare ca e mai mare.
Ar fi bine sa scoti ultimele 2 rame neocupate si sa lasi folia dupa antepenultima
sa inteleg ca ar trebui sa ramana in stup cate 6 rame atat in corpul de jos cat si in cel de sus. Apoi sa dau drumul la folie pana jos pe fundul stupului dupa cea de-a sasea rama. OK ?
nu vad fantele la capac. Daca nu le ai, totul e compromis.
capacul este cu cativa mm mai mare decat corpul, se aseaza peste corp ,nu calca exact pe margina acestuia.Albina nu trece printre corp si capac dar aerul da. Daca tu consideri ca mai trebuie si doua fante , le execut la foc automat. Pentru ca am facut capacul putin mai mare am gandit ca are pe unde sa se elimine condensul.
verifica sa nu stea folia direct pe rame in margini, sa aiba pe unde sa se evapore condensul.
folia este aproximativ cu 2-3 mm mai ingusta decat corpul, daca te uiti atent se vede cum capetele ramelor care se sprijina pe faltul corpului nu sunt acoperite . Dupa pozele din prima carte spatiul liber la mine, mi se pare ca e mai mare.
Ar fi bine sa scoti ultimele 2 rame neocupate si sa lasi folia dupa antepenultima
sa inteleg ca ar trebui sa ramana in stup cate 6 rame atat in corpul de jos cat si in cel de sus. Apoi sa dau drumul la folie pana jos pe fundul stupului dupa cea de-a sasea rama. OK ?

