Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Primii mei pasi in noul sistem
#2
[quote name='boromir' timestamp='1348681835' post='768']



Si acum, intrebarile:



1. acidul oxalic pe care l/am procurat contine, in doze foarte mici si sulfati, cloruri, fier, metale grele(Pb) E in regula acest lucru?



NU. Acidul oxalic nu trebuie sa contina asa ceva. Ai nevoie de dihidrat de acid oxalic.



http://www.merckmillipore.com/romania/ch...YVnGigLi42



2.Am rame de 36 si nu incap 8 in corp. Cum as putea simplu si eficient sa le aduc la 35?



O solutie de moment e sa retezi din umarul ultimei rame, pana iti faci rame de 35. Dar sa nu fie o regula generala.



3.In Romania Apicola, nr din septembrie 2012, apar 2 informatii care intra in contradictie cu ceea ce stim din cercetarile lui Ciprian. I. In articolul Facori de risc pentru varrooza, pp27,28 se face referire la utilizarea fundului antivaroa: "se pare ca exista o solutie pentru a incetini dezvoltarea varroozelor, impiedicandu/le sa se urce din nou pe albine daca pica in partea de jos a stupului. Dar aceasta nu trebuie deloc utilizata cu suportul deschis pentru ca scaderea temperaturii din cuibul cu puiet creeaza conditii optime pentruu dezvoltarea varroa, potential ca urmare a unei mariri a duratei de capacire, care permite mai multor tinere femele varroa sa atinga maturitatea inainte ca albina sa eclozeze din celula sa." In acest text nu vad sensul termenului "potential" . Daca il echivalam cu "posibil" intreaga explicatie se duce de rapa.



II. Articolul Lucrari apicole in luna octombrie, p.5. "Se stie ca o anumita cantitate de bioxid de carbon in interiorul cuibului de iernare este necesara pentru mentinerea metabolismului organic al albinelor la un nivel scazut, acesta fiind favorabil unui consum redus de hrana, deci si o perioada mai scurta intre zborurile de curatire"

CUm sta treaba de fapt? Cei care au parcurs deja mai multe sezoane cu sita antivarroa ar putea sa spuna.



Cele doua informatii nu sunt noi, se gasesc chiar si in manualul apicultorului de acum cateva zeci de ani.



Pentru noi constituie un bun exercitiu, putem vedea daca am inteles principiile de baza ale sistemului Maximus.



Vreau sa vad mai intai parerile celorlalti, dupa care voi veni cu explicatia mea.



Sa-i dam drumu......



3. Inca nu am gasit un tamplar serios pentru stupi Maximus. Daca aveti cunostinta de cineva, preferabil zona Bucuresti, Giurgiu...



Va multumesc anticipat celor ce veti avea timp si amabilitate sa raspundeti!

[/quote]
Reply


Messages In This Thread
Primii mei pasi in noul sistem - by boromir - 09-26-2012, 05:50 PM
Primii mei pasi in noul sistem - by Maximus - 09-27-2012, 05:47 PM
Primii mei pasi in noul sistem - by boromir - 09-29-2012, 01:04 PM
Primii mei pasi in noul sistem - by Maximus - 09-29-2012, 04:06 PM
Primii mei pasi in noul sistem - by boromir - 10-22-2012, 07:43 AM
Primii mei pasi in noul sistem - by boromir - 10-22-2012, 07:46 AM
Primii mei pasi in noul sistem - by Ola Ioan - 10-22-2012, 08:39 AM
Primii mei pasi in noul sistem - by boromir - 10-23-2012, 04:44 AM
Primii mei pasi in noul sistem - by Ola Ioan - 10-23-2012, 08:22 AM
Primii mei pasi in noul sistem - by boromir - 10-24-2012, 03:31 AM
Primii mei pasi in noul sistem - by Ola Ioan - 10-24-2012, 06:37 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)