13092012300.jpg (Size: 51.67 KB / Downloads: 5)
Surpriza,
sambata am fost la vatra pe care am tinut albinele anul trecut sa mai "recuperez " cateva cutii pe care nu le-am mai luat de acolo. Intr-o cutie, pe undeva pe sub capac (cutiile erau orizontale pe 20 rame 1/1 , cu doua urdinise , ambele inchise ) isi cam faceau de lucru ceva "gazulite ".
Am ridicat capacul si au trecut la atac , asa ca duminica dupa amiaza am mers echipat, am luat si afumatorul, niste manusi si o rama cu ceva miere pe ea si, ce am gasit se vede in poza de mai sus , pe care am facut-o abia azi: de o scandurica de podisor fetele si-au facut un fagure si s-au descurcat si ele cum au putut. Chestia e ca fagurele este ca si marime undeva intre jumatate si 3/4 dintr-o rama 1/1 si este cu oua si larve mai bine de 70%
Acum sa va arat si "autoarea"
13092012301.jpg (Size: 42.54 KB / Downloads: 11)
Inca un lucru interesant, desi avea rame "negre" , bune pentru puiet si erau langa fagurele pe care l-au crescut ele, de ouat a ouat doar in fagurele facut de ele .
De asemenea duminica , hrana nu era aproape de loc iar dupa ce au primit rama aceea cu putina miere, astazi am vazut pe o alta rama care am last-o acolo ca adusesera ceva polen si ceva nectar <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt='
' />

