05-07-2012, 08:22 PM
[quote name='dogvet' timestamp='1336414727' post='32']
Salut Ciprian! Tu vrei sa spui ca la aceasta data ,acolo unde esti,la 1200 m altitudine,doar corpul de sus e ful de albine?Intreb pt ca la noi in zona Olteniei deja cuibul e consolidat si cu corpul 3 pus,e adevarat ca nu la toti.Prima rama care s-a vazut a fost construita anul trecut,nu?Pun si eu foto cu colonii din mai 2011+ colonii mai 2012.
[/quote]
Da, roii care au iernat pe 4-5 rame acum ocupa de-abia un corp. e normal, dupa iarna care a fost si primavara mult prea tarzie.
De aceea i-am filmat, pentru a vedea ce rapida va fi dezvoltarea in perioada urmatoare. Schimbul d generatii s-a terminat , urmeaza acum explozia puietului si in maxim 3 saptamani vor avea 2 corpuri, dintre care unul natural integral, proaspat cladit. Totul depinde doar de secretia nectarului si conditiile meteo.
Pozele le uploadezi dand click pe "most replay option" in dreapta jos, langa butonul "post"
Salut Ciprian! Tu vrei sa spui ca la aceasta data ,acolo unde esti,la 1200 m altitudine,doar corpul de sus e ful de albine?Intreb pt ca la noi in zona Olteniei deja cuibul e consolidat si cu corpul 3 pus,e adevarat ca nu la toti.Prima rama care s-a vazut a fost construita anul trecut,nu?Pun si eu foto cu colonii din mai 2011+ colonii mai 2012.
[/quote]
Da, roii care au iernat pe 4-5 rame acum ocupa de-abia un corp. e normal, dupa iarna care a fost si primavara mult prea tarzie.
De aceea i-am filmat, pentru a vedea ce rapida va fi dezvoltarea in perioada urmatoare. Schimbul d generatii s-a terminat , urmeaza acum explozia puietului si in maxim 3 saptamani vor avea 2 corpuri, dintre care unul natural integral, proaspat cladit. Totul depinde doar de secretia nectarului si conditiile meteo.
Pozele le uploadezi dand click pe "most replay option" in dreapta jos, langa butonul "post"
