11-08-2015, 01:41 PM
[quote name='Florentin' timestamp='1446541010' post='1404']
Salut.
Va pprezintă un caz deosebit. Am 8 roiuri în sistem M. și toate au mătcile noi din 2015. În unul din ele, care este pe 5 rame pline, săptămână trecută, deci sfârșit de octombrie, am descoperit cca 10-15 trântori în acest stup pe prima ramă de jos și pe cea de deasupra ei. Matca e nouă, aduceau chiar polen, ramele de sus sunt cu miere, cele de jos goale, așa ca o să pun această familie sub observație. Oare ce să fie.
[/quote]
Salut,
Eu am observat ca roiurile si familiile cu probleme, isi amana incetarea ouatului, incearca pe ultima 100 de metri sa-si intruneasca nr de albine sau chiar sa-si schimbe matca pt iernare; albinele simt cel mai bine. Anul trecut, familiile afectate f tare de paduchi au continuat ouatul desi ritmul de scadere a nr-ului de albine a fost mai mare si nu a mai fost cine sa acopere puietul.
In ceeace priveste instinctul de supravietuire este mai accentuat la roiuri decat la familii; anul acesta am avut un roi la care matca a intarziat sa se imperecheze si intre timp a fost afectata de gaselnita; dupa imperechere si dupa doua tentative esuate de a depune ouale roiul a parasit stupul.
Prezenta trantorilor si a puietului, poate insemna ca roiul si-a schimbat de curand matca cu una viabila sau una de salvare (trantorii sunt pe ultima rama, practic alungati/marginalizati de albine. In primavara o sa-ti poti da seama daca roiul reuseste sa tina pasul cu dezvoltarea, o matca imperecheta prea tarziu nu este totdeauna prea viabila si daca e de salvare nici pe atata. Asta as banui eu <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='
' />
Cele bune,
Sebi
Salut.
Va pprezintă un caz deosebit. Am 8 roiuri în sistem M. și toate au mătcile noi din 2015. În unul din ele, care este pe 5 rame pline, săptămână trecută, deci sfârșit de octombrie, am descoperit cca 10-15 trântori în acest stup pe prima ramă de jos și pe cea de deasupra ei. Matca e nouă, aduceau chiar polen, ramele de sus sunt cu miere, cele de jos goale, așa ca o să pun această familie sub observație. Oare ce să fie.
[/quote]
Salut,
Eu am observat ca roiurile si familiile cu probleme, isi amana incetarea ouatului, incearca pe ultima 100 de metri sa-si intruneasca nr de albine sau chiar sa-si schimbe matca pt iernare; albinele simt cel mai bine. Anul trecut, familiile afectate f tare de paduchi au continuat ouatul desi ritmul de scadere a nr-ului de albine a fost mai mare si nu a mai fost cine sa acopere puietul.
In ceeace priveste instinctul de supravietuire este mai accentuat la roiuri decat la familii; anul acesta am avut un roi la care matca a intarziat sa se imperecheze si intre timp a fost afectata de gaselnita; dupa imperechere si dupa doua tentative esuate de a depune ouale roiul a parasit stupul.
Prezenta trantorilor si a puietului, poate insemna ca roiul si-a schimbat de curand matca cu una viabila sau una de salvare (trantorii sunt pe ultima rama, practic alungati/marginalizati de albine. In primavara o sa-ti poti da seama daca roiul reuseste sa tina pasul cu dezvoltarea, o matca imperecheta prea tarziu nu este totdeauna prea viabila si daca e de salvare nici pe atata. Asta as banui eu <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt='
' />Cele bune,
Sebi

