![]() |
|
O alta metoda de dezvoltare a cuibului pe faguri naturali - Printable Version +- Forumul Renașterea Stupăritului (https://renastereastuparitului.com/forum) +-- Forum: Sistemul Maximus (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=4) +--- Forum: Sectiune video (https://renastereastuparitului.com/forum/forumdisplay.php?fid=18) +--- Thread: O alta metoda de dezvoltare a cuibului pe faguri naturali (/showthread.php?tid=69) |
O alta metoda de dezvoltare a cuibului pe faguri naturali - Maximus - 06-24-2012 Iti prezint acum o alta metoda de dezvoltare a coloniei (pe faguri naturali) - am denumit-o " 3 la stanga" care realizeaza saturarea cu trantori si raportarea la matrice in alta maniera ( o voi detalia in carte). Sigur, pastreaza elementele de raportare la matrice. Colonia din imagine este in plin proces de realizare a saturatiei cu celule de trantor. Intrucat restul fagurilor sunt crescuti cu celula de albina lucratoare, deduc ca acest proces s-a incheiat. [media]http://youtu.be/duayOaBZ3cA[/media] In zona in care se afla coloniile, este cald doar de 4 zile. Inainte a fost o luna de ploi si frig. Am observat ca in aceste 4 zile au fost claditi cate 2 - 3 , chiar si 4 faguri integral. De asemenea cantitatea de nectar acumulata este semnificativa. O alta metoda de dezvoltare a cuibului pe faguri naturali - Guest - 06-24-2012 Imaginea filmului e buna ,insa calitatea sonorului face imposibila intelegerea explicatiilor date de tine.Fenomenul se repeta la toate filmele prezentate.Schimba ori setarea ,ori aparatul <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt=' ' /> ,ori gaseste o modalitate de a tine aparatul mai aproape,ori pur si simplu vorbeste mai tare.
O alta metoda de dezvoltare a cuibului pe faguri naturali - Maximus - 06-24-2012 Da mai tare sonorul la tine la calc <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.png' class='bbc_emoticon' alt=' ' />
O alta metoda de dezvoltare a cuibului pe faguri naturali - Guest - 06-24-2012 E la max.Dar nu-i nimic,ma duc si il bag prin amplificator. <img src='http://www.renastereastuparitului.com/forum/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.png' class='bbc_emoticon' alt=' ' />
O alta metoda de dezvoltare a cuibului pe faguri naturali - gianinistor - 10-18-2013 O chestie interesanta,matca nu e marcata, sa inteleg ca nu folosesti codul culorilor la matci? O alta metoda de dezvoltare a cuibului pe faguri naturali - Maximus - 10-21-2013 Nu, folosesc doar doua culori la matcile de productie. Atfel le pot schimba cu usurinta odata la 2 ani. Matcile de linie nu sunt insemnate. In videoclip este o matca de acest fel. |