Jump to content

Change

O situatie aparte in construirea botcilor

• Please log in to reply
3 replies to this topic

Maximus

Maximus

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 181 posts
Aveti o poza mai jos, cu o botci ridicate din celule cu pastura.

Stim ca o colonie isi creste botci din :

- celule cu larve provenite din oua fecundate pentru matca( roire, schimbare linistita)
- celule cu larve provenite din oua fecundate pentru albina lucratoare( salvare)
- celule cu larve provenite din oua nefecundate rezultate de la albinele ouatoare( colonia bezmetica)
- celule fara larve ( botci false)

si ceea ce vreau sa va prezint, din celulele cu pastura.

Intrebare:

Cand apare acest fenomen si de ce?

De ce nu construiesc botci si din celulele cu nectar?

Cei care ati citit a doua carte probabil stiti despre ce e vorba. Astept raspunsuri elaborate, din care sa reiasa un alt aspect deosebit de interesant al desfasurarii vietii coloniei de albine.

Attached Files

Oblio

Oblio

Member

• Members
  • PipPip
  • 27 posts
In carte ai pomenit acest lucru, putem gasi botci construite pe celule de pastura , in corpul de jos , in conditiile in care colonia este in curs de bezmeticire sau chiar bezmeticita.
Banuiesc ca le construiesc aici din cauza ca viitoarea larva ar avea mancarea mai aproape .
Pe celulele cu nectar nu construiesc pentru ca acesta oricum va fi mutat, pe masura ce se va matura.

eucondruz

eucondruz

Newbie

• Members
  • Pip
  • 1 posts
Din ce am observat, prin marirea imaginii ,in nici o celula nu exista ou sau larva pe care sa construiasca botci. Acesta ar fi primul semn ca familia nu are matca. Asa ceva se poate intampla si cu putin inainte de inceperea bezmeticirii ,cand familia a ramas fara matca si fara material pe care poate perpetua. Atunci cand am prins momentul si am avut la dispozitie matca imperecheata, sau chiar neamperecheata, am curatat acele "inceputuri de botci",am dat in cusca matca si in majoritatea cazurilor a fost acceptata. Niciodata nu a fost acceptata daca au existat si "oua bezmetice". Nu am incercat cu botca, aproape de eclozionare, sau cu ou.

Maximus

Maximus

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 181 posts
Perfect adevarat. Acesta este raspunsul la prima intrebare.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users