Jump to content

Change

Stupul tip Maximus

• Please log in to reply
23 replies to this topic

Guest_maximus_*

Guest_maximus_*
  • Guests
Detalii de constructie, caracteristici, imbunatatiri

Liviu

Liviu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationCernica, Ilfov
Am cateva neclaritati/precizari/intrebari referitor la stupul Maximus.

1. In "Renasterea Stuparitului" Maximus spunea ca ia in calcul folosirea unor magazii de 1/2 pentru a obtine mieri pe sortimente. In "Albinaritul in sistem Maximus" se face referire numai la magazii de 3/4, idem ca la cuib. Ramane ca sistem "cristalizat" 4 buc de 3/4 ?

2. In pozele stupului din cartea "Renasterea Stuparitului" urdinusul este cumva in interiorul stupului, util celor care fac pastoral. Pentru cei ca mine, care nu fac pastoral, se poate utiliza un stup cu 4 corpuri de 3/4 , are o alta importanta deosebita acel urdinis ?

3. Ar fi util de stiut de unde putem cumpara stupii tip Maximus. Eventual niste schite cu cote, pozele din prima carte nu sunt edificatoare pentru orice tamplar.

Guest_maximus_*

Guest_maximus_*
  • Guests
Salut Liviu,

Am sa iti raspund chiar eu la primele intrebari:

1. Intr-adevar in prima carte spuneam ca "intentionez" sa adopt caturile de jumatate, dar ulterior m-am razgandit. Intrucat am renuntat la pastoral la salcam si am elaborat metode specifice de intretinere pentru stationar, nu mai am nevoie de acele caturi de jumatate. Chiar si asa, era doar o idee la care am renuntat ulterior.

2. Poti adopta ce fel de urdinis doresti. Am sa pun cateva poze mai tarziu cu actualul model de urdinis, putin modificat fata de cel vechi.

Exista cineva si la Bucuresti care are un model, iti voi trimite detaliile de contact pe privat daca doresti.

Liviu

Liviu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationCernica, Ilfov

View Postmaximus, on 06 May 2012 - 07:16 AM, said:

Exista cineva si la Bucuresti care are un model, iti voi trimite detaliile de contact pe privat daca doresti.
Chiar te rog, sincer abia astept sa vad pe viu un astfel de stup si suplimentar sa discut cu cineva care il foloseste de macar 1 an. Multumesc anticipat.

stefan budihaci

stefan budihaci

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

View Postmaximus, on 06 May 2012 - 07:16 AM, said:

Salut Liviu,

Am sa iti raspund chiar eu la primele intrebari:

1. Intr-adevar in prima carte spuneam ca "intentionez" sa adopt caturile de jumatate, dar ulterior m-am razgandit. Intrucat am renuntat la pastoral la salcam si am elaborat metode specifice de intretinere pentru stationar, nu mai am nevoie de acele caturi de jumatate. Chiar si asa, era doar o idee la care am renuntat ulterior.

2. Poti adopta ce fel de urdinis doresti. Am sa pun cateva poze mai tarziu cu actualul model de urdinis, putin modificat fata de cel vechi.

Buna Cip , de ce ai renuntat la pastoral ? cred ca e vorba despre salcam 1 ! imi aduc aminte ca ai scris undeva ca mergi in pastoral doar la salcam si tei si niciodata la rapita si floare !

Guest_maximus_*

Guest_maximus_*
  • Guests
Salut

Am renuntat pentru ca am deplasat albinele in MM, unde am lucrat doia ani pe matci si am definitivat anumite aspecte legate de sistemul de lucru.

Aici( in MM) nu am salcam, e zona montana, sunt cu ele la peste 1200 m altitudine si nu le deplasez.

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
Am promis ca voi scrie despre imbinarea in falt a partilor componente din stupul cu care lucram.1)Ciprian spune ca trebuie facut din molid pt a fi OK.Eu spun ca trebuie facut din materialul care il gasesti aproape de tine,ieftin si fara defecte.Molidul este greu de gasit numai el in depozit de cherestea.Incercati si o sa vedeti daca il gasiti usor.2)Prelucrarea corpurilor ,soclului si a capacului pe falt este anevoioasa,laborioasa,nu se preteaza la serii mari de stupi facute rapid.Pot sa spun ca timplarul cu care eu lucrez a suferit o,,tortura"psihologica pt a realiza la fix tot sistemul pe falturi,a sfirsit prin a ceda psihic :D ,m-a chemat si mi-a aratat la fata locului ce se intimpla.Ori falturile erau prea lungi si trebuiau pilite ori erau mai scurte si corpurile ,,joaca" spre nemultumirea mea.Nu tine explicatia ca timplarul e prost pregatit sau ca nu are utilaje,are utilaje de mare performanta si are 30 ani in spate de lucru.3)Lucrul cu aceste corpuri cu falt in teren este greoi,cea mai mica deformare la umezeala face ca sa nu se imbine corect,valabil si la umiditate crescuta ,dar si la uscaciune.Nu tine figura cu umiditatea lemnului la prelucrare,deoarece au fost facuti din lemn tinut 3 ani la uscat in aer liber,la prelucrare au avut aprox 9% umiditate.4)Folia la cel mai mic vint zboara de pe corp cind iti e lumea mai draga ,mai ales daca te maninca sa te duci sa ei si sa-i inspectezi fara fum.O sa rideti,dar e o chestie extrem de deranjanta.5)Modul de lucru cu aceste corpuri este greoi cind le suprapui,trebuie sa ai grija cind le imbini,pierzi timp si in acest timp albina iese dintre rame unde a intrat din cauza fumului si se pune exact pe falt :angry: ,riscind sa omori multe dintre ele.De ce?pt ca pierzi prea mult timp cu asezatul.6)Falturile se rup frecvent la manipulare,daca corpul e greu si il pui jos putin mai dintr-o parte se rup bucati din falt,deci trebuie manipulare finuta,ori la un numar mare de stupi nu ai timp de fineturi.7)Posibilitatea de a repara un corp ,un soclu,sau un capac cu faltul rupt e e redusa ,consumatoare de timp si nervi.Ca si incheiere ,eu nu spun ca nu se poate lucra pe un stup realizat cu falturi,dovada ca am 10 dintre ei facuti pe un asemenea sistem(dar altii la fel nici nu mai fac),eu spun ca este un mod complicat,costisitor,fara robustete in timp,timp inutil consumat,stresat albine suplimentar.

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
Ca o completare la cele spuse mai sus,dar fara referire la inbinarea cu falt ci la neajunsurile tipui de stup pot sa spun urmatorul lucru:lipsa unui alimentator care sa permita hranirea albinelor in perioadele proaste de cules.Cea mai proasta situatie care poate apare este aceea in care nu exista cules in natura. Atunci colonia nu lucreaza indiferent pe ce sistem s-ar aflaEi bine ,o asemenea situatie am avut eu acum doua zile,cind dupa 15 zile de ploaie continua si vreme rece ,la o inspectie am observat albine moarte pe placa de zbor.Cind am bagat o sirma indoita pe urdinis am scos de acolo zeci de albine moarte sau muribunde.Am desfacut cuibul si jale mare!in jur de 600 de grame de albina moarta pe fund si intre rame.Mi s-a parut ciudat modul in care se miscau,erau letargice.Control la hrana:rezultat=0.Am pus de urgenta miere la punga(cca 700 grame)In 15 min s-au apucat de ,,rontait''.A doua zi, erau in plina activitate(a fost soare),m-am convins ca fost din cauza hranei si nu intoxicatie sau boala.De ce au ajuns asa?,,Exista o explicatie logica.''Dar asta altadata.Revenind la alimentator,ar trebui sa fie anticipata o asemenea situatie si sa fie prevazuta o astfel de piesa,in niciun caz alimentator tip uluc,deoarece provoaca furtisag si e greu de lucrat cu el.Acest alimentator trebuie sa asigure rapid iesirea dintr-o asemenea situatie nefericita,la un nr mare de stupi nu mai tine figura cu cantitati mici si cu timp pierdut in mod inutil.

Liviu

Liviu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationCernica, Ilfov
Strict referitor la imbinarea corpurilor, in cazul in care aveti experienta cu alte tipuri, care anume a fost cea mai comoda/sigura pt Dvs ?

alin

alin

Member

• Members
  • PipPip
  • 17 posts
intenționez să trec o parte din stupină, anul viitor, însă am unele neclarități pe care nu le-am găsit în cărți (sau le-am "ratat"):
- care este distanţa între corpuri (ramele dintre corpuri)?
- cum se comportă familiile de albine, în acest sistem, la temperaturi mari (ex: pastoral la f.s.)?

iustin

iustin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts
Salut. Ma intereseaza un sistem care sa permita albinelor sa se comporte cat mai aproape de instinctele lor naturale si cautand am gasit informatii despre sistemul Maximus. Am citit ultima carte si as vrea sa incep cu cativa stupi.

Ma lovesc insa de un lucru - cei care construiesc stupi ofera modele clasice si sunt reticenti in a face alt fel de stupi (intr-un fel ii inteleg - munca mai multa pentru a face pe comanda).

Am vazut ca stupii pe care se bazeaza sistemul Maximus sunt derivati din MER. Dar nu am inteles foarte clar toate diferentele. Una este ca fiecare cat (si corespunzator fundul mobil si capacul) au falturi de imbinare pe latura mai mare. Ce inaltime/adancime au falturile - 5 mm e suficient? Ce grosime are scandura din care sunt facut corpurile?

Alta este urdinisul/fundul mobil. Dar aici nu imi e prea clar. Se poate furniza o schita cu dimensiunile exacte ale componentelor?

La fel si capacul. Ce dimensiuni au fantele de pe fata si spate. In pozele din carte se disting ca sunt cate 3. E o lungime recomandata? Dar latimea lor?

Puteti recomanda un atelier de stupi in zona Bucuresti sau pe aproape?
Multumesc.

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Iustin! Nu este obligatoriu sa copiezi in amanunt lazile lui Ciprian. A spus-o si el , important este sa adoptati modul si metodele de lucru pe care le promoveaza el - daca ati citit carte stiti despre ce este vorba. In rest, eu va sfatuiesc sa gasiti un tamplar sau atelier de tamplarie- de preferat un tamplar care face sau a facut si stupi- si sa comandati stupi multietajati pe 8 rame, cu fund antivarooa, iar in capac sa aveti fante de aerisire fata- spate. In general fiecare tamplar care a facut lazi pt albine are un mod , sa zicem, propriu de lucru. Important este ca lemnul sa fie sanatos, uscat, sa fie respectate dimensiunile....apropo dimensiuni....in cazul in care gasiti un tamplar care sa fie dispus la o astfel de intelegere si este dispus sa va faca si rame cu hoffman-ul de 35, veti calcula dimensiunile interioare ale corpurilor in functie de aceasta situatie.
Eu sunt din jud. Bistrita. Va pot spune ca in Bistrita exista o mica firma producatoare de "materiale apicole" si sunt deschisi la orice noutate. Eu lucrez cu ei, mi-au facut chiar si rame cu hoffman-ul de 33, lazi pe 8 rame, tot ce le-am cerut. Categoric nu vor face 1 lada sau cateva rame...trebuie o comanda mai serioasa...
In schimb acesti domni participa aproape la toate targurile apicole din tara....in toamna au fost si la Bucuresti, si vor merge si alta data... vreau sa specific doar atat ca imbinarea corpurilor nu au facut-o la fel ca in cazul lazilor lui Max, dar au lucrat ok!

iustin

iustin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts
Multumesc pentru raspuns. O sa tin cont de sugestii si o sa iau legatura fie cu atelierele mentionate fie sa caut pe cineva local cu mai multa flexibilitate.

Am citit cartea lui Maximus si in linii mari am inteles ideile si sistemul propus. Dar sunt convins ca multe detalii le voi intelege cu adevarat cand ma voi lovi de ele.

sebi

sebi

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 118 posts
  • LocationBaia Mare
Salut,

Am o intrebare pentru cei care au folosti deja acest tip de stup pe 8 rame 3/4 si cu talpile de sustinere dispuse fata/spate ( pe latimea stupului). Am iinteles ca tine stupul cu plasa tot timpul anului deschisa. Intrebarea este: La aplicarea unui tratament cu Acid Oxalic este necesara inchiderea cu un subar a spatiului pentru eficacitate si pentru a constata cantitatea de paduchi cazuta. Acum intrebarea este: Cum bagi subarul (tabla) din lateral cand spatiul dintre stupi nu-ti prea permite? Este o alta solutie de a inchide?

Va multumesc

Motoroil

Motoroil

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts
Buna ziua,

Sunt din Timisoara si vreau si eu sa-mi fac stup maximus !
Stie cineva cum pot cumpara din TM sau măcar unul de altundeva si apoi să-l replic ?

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Buna! Eu sunt din Bistrita_Nasaud, deci nu pot sa-ti spun unde ai putea cumpara din TM. Dar daca gasesti un atelier de tamplarie care face si stupi poti sa-i explici tamplarului ce-ti trebuie, iar el sa-ti faca. Dar trebuie sa te decizi ce fel de rame vei folosi: rame de multietajat stas cu hoffmanul de 37 mm sau reduci hoffmanul la 35, 33, 32....iar in functie de aceste detalii hotarasti cotele interioare ale corpurilor, etc

Motoroil

Motoroil

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts
Multumesc, Ola Ioan am ramase rame de la stupi ME facute pe vrema lui Ceausescu - STAS, nici nu le-am masurat ... dar pe alea vreau sa le folosesc... Credeam ca gasesc ceva dimensiuni.... sau ceva de unde sa cumpar unul ... si sa cer sa mi se faca 10 bucati a 3 corpuri , toate identice !!

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Intre timp chiar aici pe forum a postat OSO un anunt cum ca vinde 40 de stupi multietajati tip Maximus si o gramada de rame.

Florentin

Florentin

Member

• Members
  • PipPip
  • 25 posts
Bună ziua,
Am tot vrut să postez despre unele modificări pe care le am de aproape doi ani la acești stupi. Astfel, acum urmează să comand încă 20 de stupi din lemn de 20 mm, pe patru corpuri, cu fund AV, urdinisuri cu placa de zbor rabatabilă (ce va fi si închizător de urdinis), podisor Snelgrove, rama cu hrănitor circular de 2litri care va sta tot timpul pe stup(iarna se da jos hranitorul , in loc pun un ziar si un polistiren de 3cm- ceea ce permite o ușoară ventilație prin gaura de 45 mm astupată parțial cu ziarul) si capacul acoperit cu tabla ce va fi peste hrănitor. Nu folosesc diafragma si nici folie. Fundul este tot timpul descoperit si este pe toată suprafata. Corpurile sunt fără falțuri si au coltare.
Folosesc suporți metalici autoreglabili, având în vedere că terenul stupinei este în pantă. Cam astea deocamdată.

sebi

sebi

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 118 posts
  • LocationBaia Mare

View PostFlorentin, on 11 October 2016 - 03:44 PM, said:

Bună ziua,
Am tot vrut să postez despre unele modificări pe care le am de aproape doi ani la acești stupi. Astfel, acum urmează să comand încă 20 de stupi din lemn de 20 mm, pe patru corpuri, cu fund AV, urdinisuri cu placa de zbor rabatabilă (ce va fi si închizător de urdinis), podisor Snelgrove, rama cu hrănitor circular de 2litri care va sta tot timpul pe stup(iarna se da jos hranitorul , in loc pun un ziar si un polistiren de 3cm- ceea ce permite o ușoară ventilație prin gaura de 45 mm astupată parțial cu ziarul) si capacul acoperit cu tabla ce va fi peste hrănitor. Nu folosesc diafragma si nici folie. Fundul este tot timpul descoperit si este pe toată suprafata. Corpurile sunt fără falțuri si au coltare.
Folosesc suporți metalici autoreglabili, având în vedere că terenul stupinei este în pantă. Cam astea deocamdată.

Salut,

Poate si niste poze ar fi mai concludente referitor la modificarile/adaptarile pe care le-ai facut.

Cum se comporta scandura de 20 mm, eu am de 24 mm si este ok ca si izolare.

Cum arata rama cu hranitor circular? Eu folosesc un podisor cu doua fante fata spate in care pun un hranitor de 2l la nevoie sau iarna le las deschise pt evaporarea umiditatii din stup.

Peste ziar pui polistirenul, podisorul si peste capacul, sau doar capacul fara podisor?

Sebi

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users