Jump to content

Change

Intrebari pentru ascutirea abilitatilor

• Please log in to reply
13 replies to this topic

Maximus

Maximus

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 181 posts
Incep acest topic prin prezentarea unei situatii actuale, exemplificate si cu poze.

O colonie pe 3 corpuri, cules bun, nu mai primeste trantorii la urdinis.

Data: 8 iulie 2012

Intretinere: Sistem Maximus - faguri naturali.

Matca de schimbare linistita, imperecheata recent.

Care este cauza?

Attached Files

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 362 posts
Parerea mea:

- avand matca tanara, proaspat imperecheata, chear daca provine din schimbare linistita, familia are mai putin puiet care ar trebui "clocit"

-temperatura este destul de ridicata, cuibul este incalzit mult mai usor

- daca matca provine din schimbare linistita, probabil ca cea batrana n-a dezvoltat familia la maxim,fagurii naturali au fost claditi cu mai multe celule de trantori si a rezultat un surplus de "baieti", iar acum se face reglarea

- fiind un cules bun, nectarul acumulat trebuie ventilat, cred ca un surplus de trantori ingreuneaza acest proces

Liviu

Liviu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationCernica, Ilfov
Le-ai obturat calea de intrare in stup (tevile de pvc) ?

Maximus

Maximus

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 181 posts
NU. In al doilea videoclip am aratat ca intrarea e libera.

Raspunsuri pentru Dl Ola:

- chiar daca are mai putin puiet de clocit colonia nu isi inlatura trantorii( vezi fenomenul de roire)

- temperatura ridicata nu constituie o cauza, ar insemna ca toate coloniile sa faca acest lucru

- nu exista niciodata surplus de trantori, colonia creste de fiecare data numarul necesar. Raportul unei colonii ca element al matricei este programat perfect, fiecare trantore crescut fiind integrat in colonie si avand rolul lui dinainte stabilit. In viata unei colonii nu exista risipa sau surplus. Perfectiunea fagurelui reflecta acest lucru pe deplin.

- niciodata trantorii nu ingreuneaza ventilarea si circulatia aerului in cuib, microclimatul. Ventilarea este un fenomen general, se produce in tot spatiul stupului, deopotriva pe toti fagurii in acelasi timp, atat cei cu puiet cat si cei cu nectar. Curentii circula peste tot. Daca trantorii ar ingreuna, de ce nu ar ingreuna si albinele? Nu toate bat din aripi si ventileaza in acelasi timp.

100%

dogvet

dogvet

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 58 posts
Interesanta ideea cu schimbarea linistita asociata cu alungarea trintorilor.De unde stii ca a fost schimbare linistita,ai verificat stupul si ai gasit botci de schimbare linistita?Acelasi fenomen l-am vazut si eu ieri la 3 trei stupi,dar eu stiam ca se numeste ,,macelul trintorilor'(cam horror nu?).

Liviu

Liviu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationCernica, Ilfov
multumesc pt info, foarte instructiv

Maximus

Maximus

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 181 posts

dogvet, on 09 July 2012 - 04:43 PM, said:

Interesanta ideea cu schimbarea linistita asociata cu alungarea trintorilor.De unde stii ca a fost schimbare linistita,ai verificat stupul si ai gasit botci de schimbare linistita?Acelasi fenomen l-am vazut si eu ieri la 3 trei stupi,dar eu stiam ca se numeste ,,macelul trintorilor'(cam horror nu?).

Nu numai ca l-am verificat, dar l-am si filmat, am aratat botcile si am prezentat videoclipul acum cateva saptamani. Nu de alta , dar stiam ce va urma.

Fenomenul acesta nu are de-a face cu "macelul", care apare la sfarsitul verii sau pe un fond de incetare a culesului. Aici este alta mancare de peste in plin cules. Detaliile vor veni mai tarziu, in alte materiale.

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 362 posts
Ok! Am inteles treaba cu trantorii!

La mine in stupina acest fenomen a inceput masiv acum 6-7 zile, tot pe un fond de cules bunicel, dar cu familii pe FA. Sa fie oare aceasi explicatie? E primul an cand in fiecare familie am avut mii de trantori facand saturatia asa cum am prezentat intr-o alta sectiune: in primavara fiecare familie pe dadant si-a cladit cate un fagure sub hranitorul tip uluc, iar acel hranitor a ramas in marginea cuibului. La unele familii l-am scos zilele trecute, pentru ca ulterior au mai construit cate doi faguri naturali cu multe celule de trantori. Chear si acum, in jurul orei 14 e un vuiet in jurul stupilor de ai impresia ca roiesc, acu o luna era si mai si..
Anii trecuti cand primavara taiam si de 2-3 ori fagurele de sub hranitor, "macelul trantorilor" se producea doar prin august.

Am observat ca puietul de trantor a scazut simtitor la ora actuala, am gasit la unele familii fagurele de sub claditor plin cu nectar, miere capacita in jumatatea superioara...deci n-au mancat-o trantorii asa cum zic stuparii cu mai multe amintiri decat noi.

Si inca o idee! "Colegii " stupari din zona, povestindu-le despre saturatia cu trantori, au ras cu gura pana la ureche, spunandu-mi ca dau eu de furca cu varroa anul acesta. Au fost ani cand in iulie daca priveam atent albinele de pe ramele cuibului, vedeam destul de multi varooa. Pai la cati trantori am si am avut anul acesta ar trebui sa fie de mii de ori mai multi....am ridicat rame din cuib si oricat m-am straduit nu am vazut paduchi pe albine- ei, asta nu inseamna ca nu sunt, dar nu cred sa fie o infestatie masiva din cauza puietului de trantori.
Prin iunie am mutat o familie intr-o lada tip Max, dar cu rame saiba ca sa intre ramele dadant. De pe un fagure natural de sub claditor s-a rupt cam jumatate si era capacit ochi cu trantori. Am descapacit in totalitate acea bucata...nici un varooa!!!

Maximus

Maximus

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 181 posts
Colonia isi creste masiv trantori in primavara si in prima parte a verii.Daca este saturata, ulterior ajusteaza singura numarul lor in functie de necesitati. Asa cum am spus si in video, celulele de trantor vor deveni apoi celule de depozitare nectar/polen sau vor fi convertite in celule de lucratoare in cazul schimbarii linistite si aparitiei unei noi matci.

In momentul in care este lucrata pe faguri naturali si pe un sistem cu raportare buna la matrice, fenomenul este mult mai elaborat.

Acum cativa ani, fiind in plin elan de cercetare am pus o intrebare pe forumul Stuparitul la care nu a raspuns nimeni pana la ora actuala si care a generat permanent controverse. Membrii mai vechi de acolo cu ocazia fiecarei furtuni iscate de aparitia mea pe acel forum imi aminteau mereu ca " am ramas dator cu raspunsul".

Intrebarea era: In ce situatii varoa nu merge pe puietul de trantor? Raspunsul este complex si necesita cateva pagini bune scrise.

Dl Ola a sesizat foarte bine, asa este cum spune.

Eu va spun ca rama claditoare taiata periodic adanceste dezechilibrele pe un anumit segment si produce inmultirea acarianului. Paradoxal, puietul de trantor lasat sa se dezvolte asa cum doreste colonia reduce inmultirea lui.

Nu in ultimul rand, trantorii "fac miere". Productivitatea este crescuta in coloniile care sunt saturate cu trantori.

Una din parghiile esentiale pentru tinerea sub control a infestatiei cu varoa este legata de numarul trantorilor in colonie. Asociata cu fagurii naturali, raportare la matrice si activarea fortei vitale constituie cheia stuparitului natural- organic pe sistemul Maximus. Aceste lucruri nu sunt usor de inteles de catre oricine, dar cine va reusi sa integreze total fenomenele va vedea adevarata realitate a albinaritului.

dogvet

dogvet

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 58 posts
Teoretic acest ,,macel''al trintorilor se produce la sfirsitul verii.Dar totusi eu am vazut fenomenul la 3 stupi,oare chiar la toti se producea schimbarea linistita in acel moment,sau mai este si un alt factor limitativ(caldura +scaderea culesului).Se pare ca metoda de combatere a varoa prin ,,rama claditoare nu este chiar extraordinara,

dogvet

dogvet

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 58 posts
Ati auzit careva de albine rusesti care au matci de tip SMR(suprimarea reproducerii paduchilor) manifestind genetic aceasta caracteristica?

Maximus

Maximus

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 181 posts

dogvet, on 10 July 2012 - 08:48 AM, said:

Teoretic acest ,,macel''al trintorilor se produce la sfirsitul verii.Dar totusi eu am vazut fenomenul la 3 stupi,oare chiar la toti se producea schimbarea linistita in acel moment,sau mai este si un alt factor limitativ(caldura +scaderea culesului).Se pare ca metoda de combatere a varoa prin ,,rama claditoare nu este chiar extraordinara,

Te rog sa citesti mai cu atentie mesajul scris de mine mai sus.

Fenomenul nu este legat neaparat de schimbarea linistita, aceasta il accentueaza si produce pe langa el alte schimbari.

Nu este vorba de "macelul trantorilor" care are numele poetic de la Ronsard, este vorba doar de o ajustare a numarului lor datorita unor circumstante. In colonii inca exista trantori.

dogvet

dogvet

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 58 posts
Faptul ca ai dat o explicatie unui fenomen pe care cei mai multi nu l-au descifrat este un lucru bun,iti confera un confort psihic ca stii despre ce e vorba ,trebuie doar demonstrat ca acest lucru se petrece pe populatii mari.Tu spui ca desi trintorii sint dati afara in marea lor majoritate inca exista exemplare care traiesc bine mersi.In De ce unii sint eliminati si altii nu ?

Maximus

Maximus

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 181 posts

dogvet, on 10 July 2012 - 07:06 PM, said:

Faptul ca ai dat o explicatie unui fenomen pe care cei mai multi nu l-au descifrat este un lucru bun,iti confera un confort psihic ca stii despre ce e vorba ,trebuie doar demonstrat ca acest lucru se petrece pe populatii mari.Tu spui ca desi trintorii sint dati afara in marea lor majoritate inca exista exemplare care traiesc bine mersi.In De ce unii sint eliminati si altii nu ?

Fenomenul se petrece integral, la toate coloniile, in zile diferite datorita individualitatii proprii si a ciclului biologic unic.

Nu este vorba doar de "unii" sau de "altii". Cred ca ai un mod de a vedea lucrurile putin sablonat, hai sa zic prea "stiintific". O abordare integrala si o viziune mai larga poate te-ar ajuta mai mult.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users