Jump to content

Change

Primii mei pasi in sistem

• Please log in to reply
177 replies to this topic

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Coloniile s-au dezvoltat optim..am prezentat poze de la extractia mierii de primavara.
De la inceputul lunii iunie aproape zilnic a plouat cate putin in zona mea. N - au fost probleme ca in alte zone ale tarii, dar noptile destul de racoroase si au pus amprenta pe secretia de nectar. Flora spontana este foarte bogata anul acesta, dar asteptam caldura😊.

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Coloniile s-au dezvoltat optim..am prezentat poze de la extractia mierii de primavara.
De la inceputul lunii iunie aproape zilnic a plouat cate putin in zona mea. N - au fost probleme ca in alte zone ale tarii, dar noptile destul de racoroase si au pus amprenta pe secretia de nectar. Flora spontana este foarte bogata anul acesta, dar asteptam caldura😊.

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Am prieteni care au albine in sistem conventional(dadant, faguri artificiali). In perioada aceasta intervin de nenumarate ori in colonii: echilibrari, ajutarea roilor cu puiet capacit luat de la colonii care n au roit, tratamente, stimulari cu sirop de zahar, etc. Sunt consternati cand aud ca eu n am treaba cu coloniile mele. In primul rand ale mele n au roit. Din 25 au roit doar 2. S au dezvoltat optim, au lucrat linistite in functie de ce le a oferit natura, au adunat si miere...iar eu nu fac altceva decat sa le admir. Nu i exclus ca n toamna sa am si surprize. Poate chiar neplacute. Insa n am sa "plang" daca voi gasi vreo colonie care nu s a descurcat. Ce e viabil va trai ce nu, NU.

Ca sa fiu sincer, am avut si eu putina treaba cu ele in ultimele 10 zile. Daca nu ma insel pe 16- 17 iulie am deschis o colonie de prasila in care aveam o matca de linie batrana. Speram sa prind o schimbare linistita. Spre norocul meu erau in plin proces de schimbare linistita. Am facut 6 nuclei de imperechere si dupa maturarea botcilor am introdus in fiecare cate o botca. Azi trebuie sa verific daca s au imperecheat matcile tinere. In rest majoritatea coloniilor n au fost deranjate deloc de la extractia din mai!
Pot sa afirm cu tarie, ca acest mod de stuparit natural e o adevarata placere. Sunt recunoscator pt ca am aflat despre Sistemul Maximus!

iustin

iustin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts
As vrea sa schimb matca la o parte din stupi odata cu tratamentul cu acid oxalic in Octombrie. Am cautat sa gasesc pe cineva care sa imi furnizeze matcile atunci, pare ca am gasit ceva. Dar am ceva neclaritati in ceea ce priveste procedura - in carte se spune doar ca se indeparteaza matca veche si se face loc pentru cateva rame in corpul inferior pentru inserarea nucleului cu noua matca.

1. In sezon, chiar daca e albina mai multa, poti gasi si identifica matca batrana (nemarcata) dupa zona in care actioneaza (rame cu oua). Cum sa faci in Octombrie cand albina e stransa si nu mai e puiet deloc? Nu imi dau seama daca e mai usor sau mai dificil de gasit, mai ales ca eu nu prea am ochiul "format" pentru a gasi usor matca.

2. Referitor la introducerea matcii noi, in cazul meu, imi vor veni matcile de abia atunci in Octombrie, doar cu albina insotitoare. Deci nu se pune problema sa am pregatite cateva rame cu albina matcii. Pentru o acceptare mai sigura ar fi bine sa las matca in colivie cateva zile? Sau e suficient sa las colivia blocata doar cu dop de zahar astfel ca albinele sa o elibereze singure? Stiu ca faptul ca nu e puiet si acidul oxalic ar trebui sa favorizeze acceptarea dar nu stiu in ce limite.

In situatia mea, cum ati proceda?

Multumesc.

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Salut Iustin. In octombrie vei gasi destul de usor matca, populatia fiind doar cea de iernare. In acea perioada familiile orfanizate accepta foarte usor o matca tanara.
Ti as recomanda sa schimbi matcile inainte de tratamentul cu oxalic. Sau: orfanizezi coloniile dimineata, dupa 2- 3 ore introduci matcile in cutiutele de transport in ntre 2 rame centrale din corpul de sus. Spre seara aplici tratamentul cu oxalic si eliberezi matca pe unul din peretii laterali ai stupului. Evident pe interior. Asa am procedat intr un an si nu am avut probleme.

Daca reusesti,inainte de a introduce cutiutele cu matcile tinere, elibereaza albina insotitoare. Lasa doar matca in cutie. Atentie! Eliberarea albinei insotitoare o faci in spatiu inchis!!!! In acea perioada o matca tanara poate zbura usor si risti sa o pierzi daca faci asta afara.

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
De unde cumperi matcile?

iustin

iustin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts
Mi-a promis domnul acela pe care mi l-ai recomandat tu (api giovanni) ca imi da cateva. Sa vedem acum daca se tine de cuvant. :-)

In alta ordine de idei, tot legat de matci, am cateva familii slabute rau si probabil ca o sa trebuiasca sa le unific. Cum alegeti matca care ramane? Dupa aspect? Nu am istoric pe familii asa ca nu stiu cum s-au comportat in trecut...

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Daca cunosti varsta matcii, o pastrezi pe cea tanara. In caz contrar lasa le sa si aleaga ele o regina. Le unifici fara a omora matcile, eventual unifici putin mirosul ci tuica, iar ele o pastreaza pe cea care e mai buna; evident , ele simt acest lucru , pe cand noi ne ghidam dupa aspectul fizic si alte criterii importante pt noi.

iustin

iustin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts
Multumesc pentru idei Ioan.

sebi

sebi

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 118 posts
  • LocationBaia Mare

View Postiustin, on 07 September 2018 - 10:28 AM, said:

As vrea sa schimb matca la o parte din stupi odata cu tratamentul cu acid oxalic in Octombrie. Am cautat sa gasesc pe cineva care sa imi furnizeze matcile atunci, pare ca am gasit ceva. Dar am ceva neclaritati in ceea ce priveste procedura - in carte se spune doar ca se indeparteaza matca veche si se face loc pentru cateva rame in corpul inferior pentru inserarea nucleului cu noua matca.

1. In sezon, chiar daca e albina mai multa, poti gasi si identifica matca batrana (nemarcata) dupa zona in care actioneaza (rame cu oua). Cum sa faci in Octombrie cand albina e stransa si nu mai e puiet deloc? Nu imi dau seama daca e mai usor sau mai dificil de gasit, mai ales ca eu nu prea am ochiul "format" pentru a gasi usor matca.

2. Referitor la introducerea matcii noi, in cazul meu, imi vor veni matcile de abia atunci in Octombrie, doar cu albina insotitoare. Deci nu se pune problema sa am pregatite cateva rame cu albina matcii. Pentru o acceptare mai sigura ar fi bine sa las matca in colivie cateva zile? Sau e suficient sa las colivia blocata doar cu dop de zahar astfel ca albinele sa o elibereze singure? Stiu ca faptul ca nu e puiet si acidul oxalic ar trebui sa favorizeze acceptarea dar nu stiu in ce limite.

In situatia mea, cum ati proceda?

Multumesc.

Salut Iustin,

Nu-ti fa probleme, vezi tu matca, tot in centru va fi, doar sa o prinzi din prima ;)
Da, sa nu lasi matca direct, cum a zis si Ola, ca o omoara chiar daca nu au matca, cu tot cu oxalicul care schimba mirosul. @am patit asa cu matcile ce mi le-a trimis Ola in 2016 cred, din 5, 3 au fost eliminate. Ele trebuie sa realizeze, sa se acomodeze cu ideea ca nu mai au matca si sa o accepte pe cea noua. Eu as lasa si 24 de ore matca in colivie dupa orfanizare, dupa aceea sa- i dea drumul ele; numai sa fi atent unde o agheti ca peste noapte se face frig si ele se restrang, poate nu chiar pe ea, daca inca nu s-au acomodat cu ea, asa ca eu as lasa-o printre rame (in colivie) mai jos unde se formeaza ghemul...

Spor Iustin si Ola ;)

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
In octombrie daca orfanizezi colonia dimineata si dai oxalicul spre seara, iar matca o eliberezi pe un perete al corpului 2...nu prea cred sa o omoare. La mine a functionat. Fiecare face cum doreste!
In plina vara, daca bagi o gratie haneman intre corpuri si dupa 8 zile iei matca cu puietul larvar, dupa 2 ore cele ramase pe puietul capacit SUNT ORFANE, daramite in octombrie cand nu mai au puiet deloc?
.

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
In octombrie daca ai orfanizat colonia dimineata, iar dupa 2-3 ore ai bagat cutiuta intre rame albinele se si aduna in jurul ei. Pana dupa masa se familiarizeaza cat de cat cu ideea, iar oxalicul sterge orice urma de miros strain. Dar repet, fiecare sa faca cum crede ca e msi bine, sau cum e invatat.☺

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Coloniile mele sunt deja pe 2 corpuri. La cateva mai am corpurile extrase la lins. Maine le voi lua si pe acelea. Weekendul urmator, daca vremea va fi calduta voi trata cu acid lactic. M am hotarat sa fac acum tratamentul pentru ca la cca 90% din colonii nu am puiet. Am un roi si o colonie de productie care mai are puiet, ele vor fi tratate mai tarziu.
Cu toate ca luna iulie a fost foarte racoroasa, ploioasa, albinutele s au descurcat ff bine. Mi au adunat si mie si au provizii suficiente. Fara sa exagerez, am si corpuri de 34 de kg, din care cca 24 kg e mierea. Fata de anul trecut e mult mai bine.

Ultimul tratament l au primit toamna trecuta. Am depistat 3 colonii care n au facut fata cu brio unui sezon intreg fara tratamente. 2 le am desfintat, a treia are suficienta albina sa treaca iarna. Acolo voi schimba doar matca!
Celglslte colonii in schimb arsta f bine.

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Azi am primit o veste rea. La o stana din apropierea uneia dintre vetre a umblat URSUL. Stana e la cca 200 m de albinutele mele. Sunt foarte ingrijorat. Ideea e ca in zona noastra din Bistrita nu au fost ursi de foarte multa vreme. In copilaria mea, cu vreo 30 de ani in urma auzisem ca erau ursi "FURNICARI", cel putin asa ii numeau si ii numesc si acum oamenii din zona. Un prieten veterinar spune ca exista doar ursul brun si atat. Dupa spusele unora astia au fost eliberati din ceva rezervatie in vara aceasta pentru a repopula padurile din zona de deal. In apropiere e o mini ferma de vaci, au caini, mai sunt si cainii de la stana, dar stupii sunt la 50 de m de padure. Ma tot gandesc ce face Mos Martin daca se scapa la ei! PRAPAD! Cred ca voi fi nevoit sa i mut!

iustin

iustin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 posts
Cum e stupina Ola? Sper ca ursul nu a gasit-o.

Am facut in weekend-ul trecut tratamentul cu acid oxalic si am schimbat si cateva matci. Cu tratamentul a mers relativ bine, desi nu am avut la indemana fundurile de tabla ca sa verific numarul de acarieni cazuti.

In schimb am avut ceva emotii cu matcile. Am ales familiile care nu au mers prea bine si stiam ca nu au matci de anul acesta. Am inceput dimineata sa caut matcile vechi si cu ceva emotii le-am identificat si recoltat. Am lasat stupii orfani vreo cateva ore si dupa amiaza am pus custile cu noile matci pe rame. Astfel ca seara cand m-am apucat de tratament am eliberat si matcile. Intrucat mi-am aproximat gresit timpul necesar pentru tratamente (m-am apucat tarziu) nu am avut timp sa le eliberez cum a sugerat Ola, pe peretele cutiei ci le-am scuturat usor intre doua rame mai marginase. Nu am auzit nicio "chitaitura", cum stiam ca fac cand sunt respinse.

A doua zi m-am uitat sa vad cum sunt familiile, adica am ridicat doar capacul si am ciocanit stupii sa vad cum reactioneaza, am vazut ca 3 din ei pareau linistiti si se auzeau bine. Unul insa era agitat tare, erau albine si afara care zburau dar si mai multa agitatie era inauntru, erau foarte active si umblau pe rame care incotro si erau zgomotoase. Chiar si acum, a treia zi, tot asa sunt (imi spun ai mei parinti).

Intrebare: cum imi dau seama daca au fost acceptate matcile? In sezonul activ e mai simplu ... acum nu stiu. Faptul ca sunt agitate si dupa doua zile e semn ca nu au acceptat-o? Presupun ca metoda fagurelui graitor nu se aplica acum. Sebi, tu cum ti-ai dat seama?

Alta intrebare: avand in vedere ca nu am matca de rezerva, ce recomandati - sa unific cu o alta familie mai slaba? E pericol sa se razboiasca in stup si sa omoare si matca familiei cu care unific? Sau sa "ajut" mai multe familii cu rame de la stupul orfan ...

Multumesc.

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Salut. Acum poti afla verificand. Daca vezi ca familia e linistita , nu se aude un zumzet puternic, atunci e ok. Daca ridici o rama si vezi ca toate incep sa si glanda Nosonov...atunci e bai.

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
A trecut ceva timp de cand n-am scis nimic pe aici. Avand putin timp liber vin sa va prezint o situatie din stupin mea -vreau sa aflati si cei care deja aveti colonii in sistemul maximus si cei care intrati si cititi ca simpli vizitatori.
Am renuntat de ani de zile la orice tratament cu substante certificate pt combaterea acrianului varooa. Pana anul trecut am folosit acidul oxalic, toamna dupa disparitia puietului. In schimb pe final de august , dupa ce recoltam mierea, faceam un tratament cu Apilifevar. Despre produs gasiti amanunte pe net. E certificat pt apicultura bio.
Ei, in toamna anului trecut, dupa cursul tinut de Ciprian si considerand ca a venit timpul sa fac un pas in fata in privinta selectiei, am hotarat sa tratez coloniile cu acid lactic si sa le las as pana in toamna anului curent. Am vrut sa vad care va fi rezultatul, care vor fi coloniile care vor rezista un an fara tratament.

Tratamentul l-am aplicat la fel pe cele 2 vetre unde aveam cele 25 de colonii. Am luat rama cu rama si am pulverizat albina cu solutia de acid lactic. In primavara s-au dezvoltat optim, iar dupa extractia de la salcamul din stationar, cele mai multe colonii n-au fost deranjate pana in septembrie. Periodic le vizitam si urmaream doar activitate a de la urdinis. Anumite semne "ingrijoratoare " au aparut pe la mijlocul lunii iulie, cand la unele colonii a scazut simtitor numarul culegatoarelor. N-am intervenit, doar am urmarit in continuare. Ca sa n-o lungesc, din cele 25 de colonii 15 au trecut testul cu brio. Celelalte s-au depopulat in totalitate. Eram pregatit mental pentru o situatie de genul, deoarece mi-am propus sa mentin doar colonii cu o vitalitate crescuta si sa-mi inmultesc stupina din astfel de colonii.Am vorbit si cu Ciprian despre acest aspect, fagurele sau fagurii naturali nu sunt un panaceu universal. Chiar si colonii care traiesc in totalitate doar pe astfel de faguri pot claca.

Printre cele care au ramas sunt si colonii foarte puternice si medii. Sper ca toate sa iasa din iarna bine, iar din primavara sa am timp pentru a face periodic filmulete despre putinele lucrari care se fac in acest sistem, si sa le postez pentru doritori.

Vad ca pe forum intra cu regularitate persoane care poate sunt curioase sa afle amanunte despre acest sistem de intretinere al albinelor. Pot sa va asigur ca este un sistem perfect atat pentru albinute cat si pentru cei ce le indragesc.

Va doresc iernare usoara tutror.

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Zilele trecute am vazut un filmulet postat de un apicultor destul de cunoscut in mediul on-line din Romania. Prezenta impachetarea de urgenta a coloniilor...era viscol in zona lui. Totodata prezenta faptul ca a gasit 2 colonii care aveau nevoie de suplimentarea hranei. Era multumit ca erau doar 2. Nu ma intelegeti gresit, nu intentionez sa denigrez, n-am treaba cu ce fac stuparii din conventional. Insa, vizionand filmuletul mi-am amintit ca in curand, prin ianuarie profesionistii se apuca de stimulari: energetice, energo proteice. se fac calcule minutioase:cate generatii de albinute trebuie sa creasca colonia pana la rapita...etc. Am un prieten care in februarie strange cuiburile sa stea albina inghesuita si sa acopere in proportie de 100% toti fagurii. Oare de ce nu o face in toamna? Pai ce ar mai lucra in februarie?!
Ei, toate astea duc la o dezvoltre anormala a coloniilor, iar in unele cazuri rezultatul este tocmai contrariul celui asteptat, ducandu-l pe stupar in pragul disperarii si obligandu-l la un volum de munca enorm de mare.
Natura nu "intelege" acele calcule minutioase ale stuparului. Coloniile "indopate" se trezesc prin aprilie cu albina prea multa, o perioada mai lunga de ploi putand sa declanseze usor intrarea in frigurile roitului. Saracul stupar taie botci, face roi...munca de chinez batran.
In tot acest timp coloniile intretinute in sistem maximus, natural, traiesc intr-o "relatie"perfecta cu natura si cu mersul natural al lucrurilor din natura. Matcile isi incep ponta pe final de ianuarie sau mai tarziu. Regina ponteaza cat poate incalzi colonia. Albina se uzeaza progresiv, schimbul de generatii se produce la momentul potrivit in functie de ce ofera natura. Primvara acestui an a fost un exemplu perfect. Vremea rece a tinut pana la sfarsitul lunii martie, coloniile crescand foarte putin puiet in acea perioada. Cand natura a accelerat dintr-o data si s-a instalat "vara " cu temperaturi care intr-o saptamana au ajuns de la 7-8 grade la 25, coloniile au accelerat si ele.Temperatura ridicata le-a ajutat sa-si incalzeasca mai usor cuiburile, si s-au dezvoltat foarte ok. Inca traiau multe albine din generatia de iernare, dar pt ca nu s-au uzat cu cresterea puietului in perioada rece,au reusit sa tina piept in acea perioada cu ritmul nebun impus de natura care parca voia sa recupereze tot ce a pierdut inainte. A fost un exemplu perfect pentru importanta echilibrului din colonii.
Prietenul meu dadantist in toata luna martie, in conditii de iarna le-a indopat cu nenumarate turte proteice. Albina crestea puiet dar totodata se si uzase din cauza zaharului prelucrat. Dupa mijlocul lunii martie vremea s-a stricat brusc si mai rau decat fusese inainte, a nins, temperaturile au scazut brusc, iar albinutele lui au scos enormitate de puiet racit. Da, a plecat in pastoral dupa ce unificase cate 3, pe alocuri si 4 colonii.

Ma intreb, nu e logic sa lasam albina sa traiasca in echilibru, intr-o relatie normala cu natura a carei parte este?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users