Jump to content

Change

Alternativa la folie iarna

• Please log in to reply
10 replies to this topic

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Un material textil facut de firma Nanokar. Permite trecerea vaporilor de apa fara a se inbiba, fara a permite apei sa treaca spre interior. Sa vedem cum vor ierna astfel.

Attached Files

sebi

sebi

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 118 posts
  • LocationBaia Mare

View PostOla Ioan, on 13 November 2017 - 07:51 PM, said:

Un material textil facut de firma Nanokar. Permite trecerea vaporilor de apa fara a se inbiba, fara a permite apei sa treaca spre interior. Sa vedem cum vor ierna astfel.
Salut,

Pe interenet scrie ca ar fi si pt albine si cu ceva tratament antibacterian.
Ai lasat-o peste rame, fara fante vad. Si eu sunt curios cum se comporta la umezeala si cum reactioneaza albinele la ea.

De redus nu ai redus coloniile, ma refer daca ai scos rame, sa ramana doar cate sunt ocupate?

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Un singur roi a ramas pe 6 rame, inrest toate au ramas cu corp intreg. Oricum ele s-au grupat deja pe 5- 6 intervale in functie de puterea fiecareia.

N-am lasat fante la acest material pt ca cei care l-au folosit dau asigurari ca vaporii trec garantat, iar cuibul ramane uscat. Pana in prezent totul e uscat. Avand fantele in capac vaporii care trec prin porii materialului pot parasi spatiul de deasupra. La primavara pun la lic folia. Vedem.

admin

admin

Administrator

• Administrators
  • 29 posts
Referitor la alternativa la folie va recomand saltelutele din fire de nuca de cocos. In primavara, la aparitia primului polen trebuie trecute inapoi pe folie. Singurul inconvenient e toamna, daca le punem prea devreme le lipesc cu propolis si raman fire pe rame. De aceea se pun dupa jumatatea lui Noiembrie, cand e deja frig si nu mai zboara albinele. Le-am luat de la un supermarket cu produse de gradinarit, cred ca se gasesc cam peste tot.

Attached Files

Constantin

Constantin

Newbie

• Members
  • Pip
  • 1 posts

View Postadmin, on 15 November 2017 - 06:58 PM, said:

Referitor la alternativa la folie va recomand saltelutele din fire de nuca de cocos. In primavara, la aparitia primului polen trebuie trecute inapoi pe folie. Singurul inconvenient e toamna, daca le punem prea devreme le lipesc cu propolis si raman fire pe rame. De aceea se pun dupa jumatatea lui Noiembrie, cand e deja frig si nu mai zboara albinele. Le-am luat de la un supermarket cu produse de gradinarit, cred ca se gasesc cam peste tot.

Superba ideea o voi aplica si eu numaidecat ;)

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
A vazut cineva prin tara material asemanator cu cel prezentat de Ciprian?
Am cautat pe net, dar n-am gasit asa ceva.

sebi

sebi

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 118 posts
  • LocationBaia Mare
Salut,

Da este la Dedeman, pasla pt protectie plante din fibra cocos 0.5 * 1.5 m, 33.69 lei, grosime cam 1 cm

https://www.dedeman....1-5-m/p/7032669

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
O colonie care asteapta caldura sa fie trecuta in sistem. A iernat perfect.

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
O colonie care asteapta caldura sa fie trecuta in sistem. A iernat perfect.

Attached Files

Camil

Camil

Newbie

• Members
  • Pip
  • 1 posts
Cum a-ti iernat cu Nanokar. La iernarea perfecta de mai sus a contribuit si acest material? A-ti incercat in iarna trecuta si fibra de cocos?

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Fibra de cocos inca nu am. In schimb cu acest material de la Nanokar au iernat perfect. Pe final de februarie am revenit la folie.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users