Jump to content

Change

Cursul de apicultura holistica-Modulul 1

Pareri impresii sugestii

• Please log in to reply
6 replies to this topic

admin

admin

Administrator

• Administrators
  • 29 posts
In aceasta sectiune sunt invitati sa isi spuna parerea toti cei care au participat la curs. Ce a fost bine, ce nu, ce ar mai trebui imbunatatit.
De asemenea, daca sunteti interesati de anumite subiecte pentru modulul 2, prezentati-le aici si le voi include in programa.

Din punctul meu de vedere, a fost un inceput. Este important sa intelegem ca " se poate si altfel" si sa stim cu adevarat ce avem de facut.

Pentru modulul 2 doresc ca fiecare dintre participanti sa fi citit cartea macar de 2-3 ori, pentru a putea vorbi toti aceeasi Limba. Daca la modulul 1 am vorbit in principal doar eu, de la modulul 2 se va schimba problema. Veti fi invitati sa va expuneti parerile si sa le argumentati. Imi doresc sa am parteneri de discutii si nu doar ascultatori, deci spor la treaba!

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Parerea mea e , ca a fost o intalnire constructiva. Am invatat lucruri noi. Vorba lui Florentin, in privinta unor aspecte parca ne-a cazut un voal de pe ochi.
Sper ca cei care inca nu au nici o colonie in sistem sa prinda curaj si din primavara sa inceapa cu cateva colonii.
Numai bine!

nicu

nicu

Member

• Members
  • PipPip
  • 23 posts
  • Locationbucuresti
si cei care nu sunt din zona si nu pot participa cum procedeaza? ceva filmulete se poate?

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Nicu, toti am inceput citind cartea/cartile lui Ciprian. In carte gasesti mai mult decat suficient pt a incepe.
Cursul n-a fost organizat doar pt cei din zona. Au participat persoane din Constanta, Bucuresti, Neamt, Sibiu, Brasov, Alba...

Din primavara voi posta eu filmulete din stupina....

nicu

nicu

Member

• Members
  • PipPip
  • 23 posts
  • Locationbucuresti
M-am liniștit 🙂

sebi

sebi

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 118 posts
  • LocationBaia Mare

View Postadmin, on 10 November 2017 - 11:07 AM, said:

In aceasta sectiune sunt invitati sa isi spuna parerea toti cei care au participat la curs. Ce a fost bine, ce nu, ce ar mai trebui imbunatatit.
De asemenea, daca sunteti interesati de anumite subiecte pentru modulul 2, prezentati-le aici si le voi include in programa.

Din punctul meu de vedere, a fost un inceput. Este important sa intelegem ca " se poate si altfel" si sa stim cu adevarat ce avem de facut.

Pentru modulul 2 doresc ca fiecare dintre participanti sa fi citit cartea macar de 2-3 ori, pentru a putea vorbi toti aceeasi Limba. Daca la modulul 1 am vorbit in principal doar eu, de la modulul 2 se va schimba problema. Veti fi invitati sa va expuneti parerile si sa le argumentati. Imi doresc sa am parteneri de discutii si nu doar ascultatori, deci spor la treaba!
In opinia mea cursul a fost folositor, mai ales pt cei care vor sa inceapa trecerea la noul sistem si acestia au fost majoritatea.
Mi-a placut partea in care tr sa invatam sa privim cu alti ochi albinele si ce se intampla in colonie, recunosc ca imi nu imi este usor, reductionismul este constant prezent dupa colt. Nu este tocmai usor sa te pliezi pe aceasta optica, mai ales daca ai ceva ani in spate care nu te prea lasa, sau nu vrei sa-i lasi tu (pt cei mai vechi in bransa). Dar sunt convins ca se poate cu ambitie, curaj si un pic de ajutor de la cei care au mai multa experienta! Sa fim buni parteneri de discutii!

Eu personal mai astept exemplificarea in practica a unor colonii de albine iernate pe un corp cu rame si care reusesc sa cladeasca suficient de multe rame, sa stranga suficienta miere, adica sa se dezvolte pe 4 corpuri si evident sa mai lase si ceva miere, daca se poate, ca nu ne alegem doar cu munca, chiar daca-i frumoasa si folositoare albinelor, plantelor ;) .
Un alt subiect care ma intereseaza ar fi selectia si cresterea matcilor fara metodele cunoscute cum ar fi transvazarea/cutia Jenter, care sunt pana la urma nenaturale; recunoasterea matcilor cu o linie genetica valoroasa, formarea nucleelor.
Comparativ pastoralul cu stationarul, care dintre ele se pliaza mai bine; in stationar cum stabilesc ca o zona este potrivita sau nu?
Inmultirea coloniilor.
Dezvoltarea familiilor primavara pt a prinde culesul de salcam.
...

Multumesc,

Sebi

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Sebi, trebuie sa intelegemsi mai ales sa acceptam ideea, ca familia de albine nu e porc de ingrasat. Colonia e o fiinta vie care natural se dezvolta in functie de ce ofera natura intr-o anumita perioada. Eu cred ca o colonie iernata pe un corp, intr-un an super bun poate sa se dezvolte optim si sa aiba nevoie de 4 sau chiar si 5 corpuri intr-un sezon...carpatina nu va umple 4 corpuri cu musca. Va avea cuibul pe 2 corpuri si va acumula in functie de "oferta" naturii. E clar ca si populatia va fluctua in functie de acea oferta. Aceasi colonie intr-un an mai putin favorabil va fi mai "subtirica". Trebuie sa acceptam ca peste toate guverneaza echilibrul. Iar noi trebuie sa lasam acel echilibru sa se manifeste natural. Pentru a reusi trebuie sa uitam de metodele si stilul de lucru din sistemele conventionale.
Crezul meu in albinarit este urmatorul: nu m-a obligat nimeni sa trec la acest sistem. In utma studiului am inteles ca este ceea ce mi se potriveste si incerc sa "uit" ceea ce era odata. Astfel ma focusez doar pe sistem si nimic altceva.

Acest curs a fost un prim pas. Sunt convins ca vom creste.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users