Jump to content

Change

"Colaborare interesanta"

• Please log in to reply
2 replies to this topic

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 362 posts
Buna! S-a intamplat de mai multe ori sa vad la urdinis albinute care erau preocupate in a o "curata" pe o surata de-a lor. Sincer, n-am citit despre acest fenomen deocamdata nicaieri, m-am tot gandit ce poate fi? 2-3 albine o inconjoara pe cea cu pricina si ii verifica tot corpul, a si cum ar vrea sa o scape de ceva. Sa fie oare varooa??? :huh:

Maximus

Maximus

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 181 posts
Nu. daca acest lucru se intampla la urdinis, este vorba de ceva strain de mirosul natural al stupului. albinele o inconjoara pentru ca au detectat acest miros, e posibil si sa fi intrat in alt stup.verifica daca acea colonie are inclinatii spre furtisag. Sau daca are matca batrana, albina respectiva fiind impregnata cu feromonii altei matci care sunt poate mai puternici/diferiti decat ai coloniei mama.

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 362 posts

Maximus, on 31 July 2016 - 12:51 PM, said:

Nu. daca acest lucru se intampla la urdinis, este vorba de ceva strain de mirosul natural al stupului. albinele o inconjoara pentru ca au detectat acest miros, e posibil si sa fi intrat in alt stup.verifica daca acea colonie are inclinatii spre furtisag. Sau daca are matca batrana, albina respectiva fiind impregnata cu feromonii altei matci care sunt poate mai puternici/diferiti decat ai coloniei mama.

Colonia respectiva are matca din 2014. Da e logic ceea ce zici.

Si daca suntem aici la fenomene, vreau sa va mai prezint o chestie. Am observat de mai multe ori, de data aceasta pe rama cate o albina care incerca singura "sa se curete". Dar nu erau miscari linistite ca si cand isi aduna polenul de pe perisori, etc., ci miscari agitate. Parca voia sa scape de ceva, incercand din rasputeri cu picioarele sa se curete. Nu e ceva general, dar mi s-a parut ciudat. Am omorat o astfel de albina dar n-am gasit pe ea varroa de exemplu.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users