Jump to content

Change

Trântori în sfârșit de octombrie

Toamna cu trantori si matca

• Please log in to reply
2 replies to this topic

Florentin

Florentin

Member

• Members
  • PipPip
  • 25 posts
Salut.
Va pprezintă un caz deosebit. Am 8 roiuri în sistem M. și toate au mătcile noi din 2015. În unul din ele, care este pe 5 rame pline, săptămână trecută, deci sfârșit de octombrie, am descoperit cca 10-15 trântori în acest stup pe prima ramă de jos și pe cea de deasupra ei. Matca e nouă, aduceau chiar polen, ramele de sus sunt cu miere, cele de jos goale, așa ca o să pun această familie sub observație. Oare ce să fie.

sebi

sebi

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 119 posts
  • LocationBaia Mare

View PostFlorentin, on 03 November 2015 - 10:56 AM, said:

Salut.
Va pprezintă un caz deosebit. Am 8 roiuri în sistem M. și toate au mătcile noi din 2015. În unul din ele, care este pe 5 rame pline, săptămână trecută, deci sfârșit de octombrie, am descoperit cca 10-15 trântori în acest stup pe prima ramă de jos și pe cea de deasupra ei. Matca e nouă, aduceau chiar polen, ramele de sus sunt cu miere, cele de jos goale, așa ca o să pun această familie sub observație. Oare ce să fie.

Salut,

Eu am observat ca roiurile si familiile cu probleme, isi amana incetarea ouatului, incearca pe ultima 100 de metri sa-si intruneasca nr de albine sau chiar sa-si schimbe matca pt iernare; albinele simt cel mai bine. Anul trecut, familiile afectate f tare de paduchi au continuat ouatul desi ritmul de scadere a nr-ului de albine a fost mai mare si nu a mai fost cine sa acopere puietul.
In ceeace priveste instinctul de supravietuire este mai accentuat la roiuri decat la familii; anul acesta am avut un roi la care matca a intarziat sa se imperecheze si intre timp a fost afectata de gaselnita; dupa imperechere si dupa doua tentative esuate de a depune ouale roiul a parasit stupul.

Prezenta trantorilor si a puietului, poate insemna ca roiul si-a schimbat de curand matca cu una viabila sau una de salvare (trantorii sunt pe ultima rama, practic alungati/marginalizati de albine. In primavara o sa-ti poti da seama daca roiul reuseste sa tina pasul cu dezvoltarea, o matca imperecheta prea tarziu nu este totdeauna prea viabila si daca e de salvare nici pe atata. Asta as banui eu :)

Cele bune,

Sebi

Florentin

Florentin

Member

• Members
  • PipPip
  • 25 posts
Salut,
E mai ciudat pentru ca, după cum spuneam, matca am cumparat-o, e din iulie 2015. De aceea nu gasesc explicația.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users