Jump to content

Change

Stupi ME/8 rame ce lucreaza pe sistem Maximus

• Please log in to reply
19 replies to this topic

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
Stupi ce lucreaza pe sistemul Maximus ME

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
Un mic filmulet din stupina ,va rog sa ignorati ultimile secunde cind se produce fugarirea adversarului :D

Guest_Oblio_*

Guest_Oblio_*
  • Guests
Salut,
Frumosi, dar locatarele probabil nu suporta sa fie filmate fara acordul lor.
Lasand gluma deoparte :
1. Toti sunt in sistem MAXIMUS ?
2. Am vazut ceva diferente fata de stupul prezentat de Ciprian ( urdinis micsorat, niste manere (?) pe laterale, scandurica de zbor ) , acestea le-ai adaugat tu , te ajuta sau este o influenta a obisnuintei de a lucra , deprinsa inainte de a trece pe acest sistem?

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
Absolut toti(adica cei care sint in acest filmulet).Ciprian a spus clar:conteaza metoda,nu neaparat forma.Atunci cind au fost facuti i-am gindit sa respecte toate cerintele mele:transportabili usor,rezistenti la socuri ,rezistenti la conditiile meteo,posibilitatea de a fi dezinfectati rapid,minim de intretinere,posibilitatea de a fi schimbate elementele de la unul la altul fara nervi,etc etc etc.

Guest_Oblio_*

Guest_Oblio_*
  • Guests
De cand lucrezi cu ei in acest sistem?
Faci si pastoral cu ei?
" carligele" care tin corpurile intre ele le-ai cumparat de undeva sau le-ai facut ?
Daca folosesti folie in loc de podisor ce rost mai au gaurile in capac , ai pus si sita pe interiorul capacului ?
Imi cer scuze daca sunt prea sacaitor , dar daca tot m-am hotarat sa fac o schimbare vreau sa o fac bine de la inceput , pentru ca in acesti ultimi 2 ani am invatat niste lucruri din care trebuie sa mai schimb cate ceva prin punctele " esentiale " si acu ma leg de micile detalii. Pe cati am intrebat pana acum , fiecare are parerea lui.........
Multumesc anticipat de raspuns

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
Care cirlige?Da au folie.Da,au sita pe capac.

Guest_Oblio_*

Guest_Oblio_*
  • Guests
Am vazut niste " tablite" intre corpuri la primii Stupi din filmulet 105 101 parca

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
:lol: Tablite?Nu,alea sint numere de identificare a corpurilor.

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 362 posts
Frumosi! Cand ne prezentati cateva imagini cu "interiorul" lazilor?

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 362 posts
Si inca ceva! Aveti si o loivada superba, dar stropiti pomii avand si stupii prezenti? Cunoaste cineva vreo substanta care sa nu afecteze deloc albina?

Liviu

Liviu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationCernica, Ilfov

View Postdogvet, on 14 May 2012 - 10:46 AM, said:

Un mic filmulet din stupina ,va rog sa ignorati ultimile secunde cind se produce fugarirea adversarului. :D
Stupii stau pe un soi de borduri sau nu disting eu bine ?

Guest_maximus_*

Guest_maximus_*
  • Guests
Bravo Adi!

imi place ca ai si reflexe de aparare! :lol:

Revenind la intrebarile care ti s-au adresat:

Faptul ca dorim sa avem scandura de zbor la urdinis, scanduri laterale pentru prindere sau alte accesorii nu modifica cu nimic problema de baza. Fiecare e liber sa-si imbunatateasca stupii cum crede de cuviinta, dar sa pastreze liniile de baza:

- 8 rame /corp
- plasa pe fund in totalitate
- aerisile la capac fata - spate
- dimensiunile

Si bineinteles tehnica de lucru.

Specificul sistemului Maximus consta in adoptarea principiilor si metodelor care au ca scop raportarea coloniei la matrice, utilizarea remediilor specifice. Aici nu se schimba nimic pentru ca aceasta este de fapt cheia sistemului.

Oblio

Oblio

Member

• Members
  • PipPip
  • 27 posts
Buna Adi,
cum merg stupii cei pe care i-ai prezentat in primavara ?
Cam cat puiet au la ora actuala?Au adus ceva miere ?
As vrea sa pot compara cu ce am facut eu vara aceasta, sa stiu cam pe unde ma aflu.
Cel pe care l-am trecut pe sistem Maximus la mine, are acu cam 2 rame cu puiet capacit , dar e imprastiat pe mai multe rame.
Apropo filmuletele de la inceputul topicului le-ai sters tu , ca nu se mai pot vedea .

dogvet

dogvet

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 58 posts
Merg bine ,mai ales in vremurile astea nenorocite,cu seceta si caldura.Conditiile extreme arata cel mai bine capacitatea unui sistem de a se adapta.Am avut ocazia de a testa acesti stupi asta iarna,acum am ,,incredibila sansa''de a fi testati la caldura.Concluziile sint multe si interesante.Un lucru e cert,toti stupii lucrati ca in carte merg bine.Toti cei care,din diverse motive,nu au respectat tehnologia ,scirtiie''Data fiind curiozitatea omului am facut diverse experimente pt un studiu comparativ intre ce spune autorul si realitate sau intre ce spun alti stupari despre aceasta tehnologie si realitate.Testez in continuare si stupul ca si constructie,asamblare deformari la frig ,caldura,umiditate,uscaciune,mod de asamblare,protectie lemn,eficientizare operatiuni,mod de transport etc.La momentul oportun vom discuta despre aceste aspecte,in masura in care va interesa pe cineva.

ciprik79

ciprik79

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

View Postdogvet, on 14 May 2012 - 10:46 AM, said:

Un mic filmulet din stupina ,va rog sa ignorati ultimile secunde cind se produce fugarirea adversarului. :D

Salutare sunt si eu prin zona un nou membru:) ...filmuletul nu functioneaza dar revin ... cu stima

Filmuletul functioneaza, a fost urcat din nou pe youtube si adaugat la inceputul topicului.

mgabrel

mgabrel

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 posts
Buna tuturor,

Va cer sfatul intr-o problema legata de trecerea de la stupi ME/10, clasici, la varianta ME/8.
Este vreo problema daca unui corp de 3/4 cu 10 rame, ii micsorez spatiul prin obturarea laterala (de exemplu cu o latime de rama in stanga si una in dreapta) astfel incat partea activa sa ramana fix pentru 8 rame? Ma gandesc ca as putea folosi doua diafragme (sau este nevoie de o obturare totala, de sus pana jos?)

admin

admin

Administrator

• Administrators
  • 29 posts

View Postmgabrel, on 17 September 2012 - 09:40 AM, said:

Buna tuturor,

Va cer sfatul intr-o problema legata de trecerea de la stupi ME/10, clasici, la varianta ME/8.
Este vreo problema daca unui corp de 3/4 cu 10 rame, ii micsorez spatiul prin obturarea laterala (de exemplu cu o latime de rama in stanga si una in dreapta) astfel incat partea activa sa ramana fix pentru 8 rame? Ma gandesc ca as putea folosi doua diafragme (sau este nevoie de o obturare totala, de sus pana jos?)

Va rugam sa va prezentati mai intai in sectiunea aferenta( la inceputul forumului), asa cum au facut toti membrii activi.

Dupa aceea va vom raspunde si la nelamuriri.

mgabrel

mgabrel

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 posts

View Postadmin, on 17 September 2012 - 01:48 PM, said:

Va rugam sa va prezentati mai intai in sectiunea aferenta( la inceputul forumului), asa cum au facut toti membrii activi.

Dupa aceea va vom raspunde si la nelamuriri.
Imi cer scuze, nu am stiu aceasta regula, dar o rezolvam imediat.
Pe de alta parte, recunosc, nici nu am fost prea atent la reguli, am fost prea entuziasmat de cartea pe care tocmai am cumparat-o de la targul apicol din acest weekend si am trecut direct la "subiect". Este vorba, asa cum banuiti, cred, despre "Albinaritul in sistem Maximus".

Maximus

Maximus

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 181 posts
Acum modificarea este inutila.

In primavara este necesar sa aveti lazi tip Maximus pentru a va putea desfasura activitatea asa cum trebuie.

Exista schite si poze pe forum si le puteti realiza dupa ele.

Va reamintesc ca in acest sistem cunoasterea si rabdarea reprezinta totul. Nimic nu este la intamplare, totul este interconectat. Aveti asadar timp pana in primavara sa va puneti la punct.

nicu

nicu

Member

• Members
  • PipPip
  • 23 posts
  • Locationbucuresti
nu pot sa vad filmuletul.....

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users