Jump to content

Change

Coletorul de polen tip Maximus

• Please log in to reply
26 replies to this topic

Guest_maximus_*

Guest_maximus_*
  • Guests
Incepem seria videoclipurilor de prezentare pentru colectorul de polen aratand ce stie sa faca o colonie care ocupa doar un singur corp.

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
Da ,gata ,am priceput cum sta treaba cu colectorul de polen,jos are sita, se comporta exact ca un fund AV !

Guest_maximus_*

Guest_maximus_*
  • Guests
am incercat sa pun poze, dar voi face un filmulet in care voi prezenta colectorul integral. cred ca e mai bine asa.

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
Felicitari pt micul stupar curajos si fidel care trage de colectorul de polen!

Liviu

Liviu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationCernica, Ilfov
Ar fi super ceva detaliat referitor la colector. Daca imi este permisa o rugaminte Ciprian, te rog sa setezi camera ta sa inregistreze sonorul un pic mai tare, daca este posibil. Multumesc pentru intelegere.

Guest_maximus_*

Guest_maximus_*
  • Guests

View Postdogvet, on 11 May 2012 - 10:21 PM, said:

Felicitari pt micul stupar curajos si fidel care trage de colectorul de polen!

acela este cel mare. cel mic baga mana si ia fara sa spuna!:))

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
Colectorul e ergonomic,vad ca se lucreaza bine cu el,poti verifica oricind cantitatea de polen din sertar.In schimb ,mareste inaltimea stupului,asta n-ar fi bai mare,dar lucrul interesant este cit de rezistent este deoarece fiind relativ inalt trebuie bine consolidat pt a rezista la socurile diverse pe care le incaseaza la transport.

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 362 posts
Superb colectorul. Colectati zilnic polenul sau doar dupa adunarea unei cantitati mai mari?

Liviu

Liviu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationCernica, Ilfov
Superb. Tot la dl.Antal de la Sighet se poate comanda si colectorul de polen ?

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
,,Ajutajele'' prin care ies albinele din ce sint facute si ce diametru au?

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
Ai calculat vreodata cam ce cantitate de polen se poate stringe de la o familie in acest mod(colector Maximus) fara a fi afectat necesarul de polen al coloniei ?

Guest_maximus_*

Guest_maximus_*
  • Guests
Cantitatea de polen pe care o strange o colonie depinde de marimea coloniei si de conditiile meteo.

Seceta scade productia, iar ploaia o creste.

Colectarea polenului merge mana in mana cu secretia si stocarea nectarului. Pe un fond de cules de nectar sustinut, moderat, cantitatea de polen este optima. Un cules de nectar abundent(salcam, tei) scade colectarea polenului.

Totul este in dinamica, iar acest model de colector se pliaza foarte bine pe necesitatile coloniei. Ceea ce este in colector reflecta ce este in cuib si invers.

De fapt aici este toata smecheria.

Cand am conceput primul model de colector acum 6-7 ani , strangeam la inceputul lui septembrie 400--500 gr de polen de la o colonie pe 5 -6 rame de abina si ma bucuram foarte tare. Insa cand m-am uitat in cuib mi-am dat seama ca polenul din colector avea un singur nume: disperare.

Colonia intrase in foame de polen, avea foarte putin puiet dar in schimb, eu eram fericit.

Lucrurile sunt nuantate, de aceea trebuie intelese in toata profunzimea lor.

Modelele de colectoare existente sunt adinamice, inflexibile, necesitand perioade de stopare a colectarii in favoarea refacerii rezervelor pentru colonie. De aceea am cautat sa elaborez acest model care sa se muleze perfect pe necesitatile coloniei, sa fie totodata o oglinda atat pentru ce se petrece in mediul exterior cat si pentru ce se petrece in interiorul coloniei.

Se incadreaza perfect in specificul sistemului Maximus ca abordare integrala, in interdependenta.

Liviu

Liviu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationCernica, Ilfov
Eu nu am inteles. Practic acest tip de colector este conceput de asa natura ca sa nu retina TOT polenul, corect ?

Si totusi, din filmul tau se vede ca in colector s-a adunat mult polen pentru o singura zi, cam despre ce cantitate este vorba la o familie pe 2 corpuri ?

Guest_maximus_*

Guest_maximus_*
  • Guests
pai, cam dublu daca e sa o luam logic.

Guest_Oblio_*

Guest_Oblio_*
  • Guests
E super.
ca sa inteleg : practic acest colector este parte integranta din fundul stupului. Daca hotarasc sa il folosesc , schimb fundul stupului ''normal'', cu unul prevazut cu acest colector .
Acum intreb : placile active sunt aceleasi ca si la colectoarele obisnuite , sau au gaurile putin mai mari ?( pentru ca ai spus ca strang si pentru ele polen)

Guest_maximus_*

Guest_maximus_*
  • Guests
Placile active sunt tip Salaj.

Albinele strang polen datorita gaurilor( trec grauncioarele cele mai mici) dar si datorita tuburilor, intrand si pe acolo cu polen.

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
Parerea mea este ca un colector de polen trebuie pus la o colonie bine consolidata,care sa poata suplini o lipsa temporara de polen datorita colectarii,este interesant sa ne spui si cum ,,mirosi" o astefel de colonie.M-am uitat cu multa atentie la tuburi,ii e destul de greu albinei sa aterizeze si sa si intre pe tuburi.Ca realizare tehnica e bun,faza cu trasul sertarului din spate denota manevrabilitate foarte buna,va trebui testat la ,,zdrancaneala''extrema,adica la mutat,pastoral,cazut din miini ,de pe stiva de depozitare,terbuie sa fie strong.Vrei sa spui ca ce se vede in fim e cantitatea pe o zi? :o

Guest_maximus_*

Guest_maximus_*
  • Guests
De regula prin pastoral eu inteleg o activitate de stres permanent pentru colonii. accept acest termen in limita a 1 -2 mutari maxim, la un salcam si un munte.

In astfel de conditii nu se merge cu colectorul de polen, pentru ca la culesuri intense albina nu sta sa stranga polen.

De regula folosim acest colector cand avem pentru ce, si cand suntem langa stupi permanent sa recoltam polenul in fiecare seara.

La zdrancaneala extrema nu cred ca avem nevoie. Daca mergem dupa miere facem miere, pentru polen am spus ce este necesar.

O colonie pe un corp aduna lejer pana in 300 - 400 gr zilnic pe o vatra buna, la un cules de nectar moderat si permanent, nu foarte intens, cum este la munte.

Guest_maximus_*

Guest_maximus_*
  • Guests

View PostLiviu, on 12 May 2012 - 09:48 PM, said:

Superb. Tot la dl.Antal de la Sighet se poate comanda si colectorul de polen ?

Nu. Colectorul se comanda doar de la mine.

Am pus pe aceasta tema un anunt la sectiunea vanzari.

bondarul roz

bondarul roz

Member

• Members
  • PipPip
  • 26 posts
intrebare: se stie ca pe faguri naturali albina este mai mica dar se spune ca e la fel de productiva. prin productivitate banuiesc ca ne referim strict la miere. la polen insa, logica imi spune ca dimensiunea mai mica a albinei face ca ea sa se strecoare mai usor prin placa activa (deci mai mult polen in stup) plus ca si transporta mai putin polen (graunte mai mici), deci... productie de polen mai mica, nu? e o intrebare generala cu referire la placa activa si-mi cer scuze daca locul nu e tocmai potrivit.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users