Jump to content

Change

O colonie in primavara

• Please log in to reply
10 replies to this topic

Guest_maximus_*

Guest_maximus_*
  • Guests
Un mic filmulet care reprezinta situatia azi, 6.05 2012 la stupina din MM.

Guest_maximus_*

Guest_maximus_*
  • Guests
Aceeasi colonie la cateva ore, dupa o mica furtuna.

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
Salut Ciprian! Tu vrei sa spui ca la aceasta data ,acolo unde esti,la 1200 m altitudine,doar corpul de sus e ful de albine?Intreb pt ca la noi in zona Olteniei deja cuibul e consolidat si cu corpul 3 pus,e adevarat ca nu la toti.Prima rama care s-a vazut a fost construita anul trecut,nu?Pun si eu foto cu colonii din mai 2011+ colonii mai 2012.

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
Nu pot posta foto

Guest_maximus_*

Guest_maximus_*
  • Guests

View Postdogvet, on 07 May 2012 - 08:18 PM, said:

Salut Ciprian! Tu vrei sa spui ca la aceasta data ,acolo unde esti,la 1200 m altitudine,doar corpul de sus e ful de albine?Intreb pt ca la noi in zona Olteniei deja cuibul e consolidat si cu corpul 3 pus,e adevarat ca nu la toti.Prima rama care s-a vazut a fost construita anul trecut,nu?Pun si eu foto cu colonii din mai 2011+ colonii mai 2012.

Da, roii care au iernat pe 4-5 rame acum ocupa de-abia un corp. e normal, dupa iarna care a fost si primavara mult prea tarzie.

De aceea i-am filmat, pentru a vedea ce rapida va fi dezvoltarea in perioada urmatoare. Schimbul d generatii s-a terminat , urmeaza acum explozia puietului si in maxim 3 saptamani vor avea 2 corpuri, dintre care unul natural integral, proaspat cladit. Totul depinde doar de secretia nectarului si conditiile meteo.

Pozele le uploadezi dand click pe "most replay option" in dreapta jos, langa butonul "post"

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
Attached File  rsz_dsc01184.jpg   95.15K   23 downloadsAaaa,da ,daca ce ai aratat este un roi care acum e pe un corp e OK,ai dreptate,am si eu 2 in aceasta situatie,sint mai la ralanti,dar se dezvolta

Guest_maximus_*

Guest_maximus_*
  • Guests
Adi, poza aceasta am mai vazut-o.

Hai cu noutati.

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
Bineeee,hai o noutate........veche,primavara 2012

Attached Files

Guest_dogvet_*

Guest_dogvet_*
  • Guests
Ce este mai sus e o versiune mai veche preluata din cartea lui Maximus cu oarecari modificari fata de ideea primara.Intre timp influenta fenotipului asupra genotipului a fost atit de puternica incit modificarile sint multiple :D

Liviu

Liviu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationCernica, Ilfov
Oameni buni, eu imi doresc sa vad muuulte poze si relatari ale celor care urmeaza tehnica Maximus, mentionand evident rezultatele :)
Arata si ce ai in stup , te rog.

Guest_maximus_*

Guest_maximus_*
  • Guests
Adi, felicitari pentru acest prim pas. Cam timid e adevarat, dar totusi existent.

Te rog deschide pagina ta la categoria foto, respectiv video si acolo vino cu experienta acumulata pe sistem.

De asemenea, o pagina de prezentare la inceput in care sa specifici de cand lucrezi pe sistem, si ce intentionezi mai departe.

Aceste cerinte sunt valabile fiecaruia dintre noi care doreste sa participe activ la acest forum.

Experienta fiecaruia, oricat de mica este importanta pentru noi toti.

Veniti si puneti aici idei, nelamuriri, situatii cu care v-ati intalnit, incepeti sa coalizati ca o colonie de albine.

Asa cum am mai precizat ,99,9 % in importanta sistemului Maximus o constituie tehnica, metodele si principiile utilizate pe baza stupului ME cu 8 rame. Puteti sa schimbati la constructia lazilor ce doriti, sa imbunatatiti, sa aduceti ceva nou.

Este esential insa ca sistemul de lucru sa fie acelasi.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users