Jump to content

Change

Mierea de mana

• Please log in to reply
2 replies to this topic

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Pana in prezent nu am avut sau nu am reusit sa identific mierea de mana(teoretic cunosc particularitatile). MAX poti sa detaliezi putin metoda ta de identificare amintita in a doua carte?

Oare este asa de periculoasa pentru perioada de iarna precum sa scrie prin cartile de apicultura?

Maximus

Maximus

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 181 posts
Metoda este foarte simpla: 10 parti alcool de 98 la o parte miere.

Se amesteca si se analizeaza culoarea solutiei rezultate.

Cu cat exista mai multa miere de mana, cu atat solutia va avea un aspect laptos, opac, cu precipitat dens.

Cu cat exista mai putina mana, solutia va fi mai transparenta cu flocoane punctiforme.

Indicele de iernare pentru mierea poliflora: la testul cu alcool sa avem o solutie putin tulbure, asemanatoare albusului de ou crud, dar totusi transprenta, fara precipitat, cu flocoane punctiforme.

Cu cat solutia este mai alba, mai opaca, cu atat este mai neindicata pentru iernare .

Este periculoasa in mometul in care modalitatea de iernare este deficitara.

Mana si condensul inseamna pierderea coloniilor.

Mana in amestec cu poliflora, fara condens, cu zboruri de curatire, colonii puternice, nu reprezinta un pericol foarte mare.

Nu am iernat niciodata exclusiv pe mana, sa ma pot pronunta, doar pe amestecuri.

Ola Ioan

Ola Ioan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 359 posts
Mersi pt raspuns. Sincer nu am verificat niciodata mierea care ramanea pt iernare in stupi. Sigur nu a ramas doar miere de mana nici intr-un an, pt ca nu au aparut probleme la iernare.
Anul acesta au in proportie de 90% mierea adunata in prima parte a verii, care este deschisa la culoare...insa acum pe final le vad ca aduna de pe tot ce apuca: prune, struguri..etc.
Zborurile de curatire sunt benefice iarna, sa speram ca vom avea ferestre de zbor la iarna.(Institutul meteo din Marea Britanie anunta o iarna zdravana!)
Anul trecut o familie nu a iesit la zbor de curatire de la finalul lui octombrie pana in martie...in primavara a fost super OK, a devenit cea mai puternica.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users